1398-06-26
دانستنی‌های سلامتی

قرص ورزش حقیقت دارد؟ دانشمندان یک قدم نزدیک تر شدند: ورزش با قرص

قرص ورزش

این روزها احتمالا در رسانه ها از کشف قرص ورزش زیاد شنیده اید! چه احساسی دارید اگر بتوانید از همه مزایای ورزش بهره گیرید بدون آن که حتی یک ماهیچه از بدن تان را حرکت دهید؟  این مساله آن قدر هیجان انگیز و جالب است که حتی توجه دانشمندان را هم به خود جلب کرده است.

این روزها احتمالا در رسانه ها از کشف قرص ورزش زیاد شنیده اید! چه احساسی دارید اگر بتوانید از همه مزایای ورزش بهره گیرید بدون آن که حتی یک ماهیچه از بدن تان را حرکت دهید؟  این مساله آن قدر هیجان انگیز و جالب است که حتی توجه دانشمندان را هم به خود جلب کرده است. به همین دلیل در انگلستان دانشمندان در حال انجام تحقیقاتی هستند تا بدانند مزایای ورزش چیست و چه تاثیری بر بدن دارد و دارویی بسازند تا تاثیرات یک ورزش مفید را بر بدن داشته باشد بدون یک قطره عرق کردن یعنی به دنبال روشی برای کشف قرص ورزش. البته صبر نکنید. کلاس ورزش تان را بروید و برنامه پیاده روی تان را ترک نکنید. چون این تحقیقات درباره قرص ورزش در مراحل ابتدایی است.

بیشتر بخوانید: ورزش آب کردن چربی‌ های شکم و پهلو فقط در ۴ دقیقه

قرص ورزش و پرسش های جدید پیش روی دانشمندان

با بررسی موش ها مشخص شد پروتئینی وجود دارد که کار خون رسانی به اعضای بدن را درست مثل ورزش کردن انجام می دهد. این پروتئین که پیزو ۱ (Piezo 1) نامیده می شود درست مثل یک حس گر عمل می کند. آیا می توان کاری کرد که این پروتئین تاثیر بیشتری داشته باشد یعنی برای همه اعضای بدن نه فقط مغز و ماهیچه های بیرونی خون بیشتری دریافت شود؟

آیا می توانند دارویی کشف کنند تا باعث تحریک بیشتر این پروتئین در کل بدن شود؟

سرپرست گروه تحقیق دکتر دیوید بیچ (David Beech) پروفسور علوم قلبی عروقی دانشگاه لیدز (Leeds) انگلستان و گروهش بعد از تحقیق فوق گام دیگری برداشتند. در بخش دیگری از تحقیقات آن ها به ترکیبی دست یافتند که با پروتئین پیزو وارد فعل و انفعالات شیمایی می شود و آن را به نام حرف اول گروه تحقیق یودا یک (Yoda 1)  نامیدند. آن ها دریافتند که یودا ۱ می تواند به پروتئین پیزو ۱ تبدیل شود و درست همان تاثیر افزایش گردش جریان خون را داشته باشد.

اکنون این گروه در حال تحقیق بر روی یودا ۱ هستند تا ببینند تاثیرات جانبی آن بر روی حیوانات چه گونه است. دکتر بیچ اعتقاد دارد از آن جا که بدن انسان نیز دارای این پروتئین است و درست مانند بدن حیوانات موقع انجام فعالیت های بدنی باعث انقباض رگ های خونی اعضای داخلی می شود شاید بتوان بزودی ولی با تحقیقات بیشتر و البته این بار بر روی انسان ها، دارویی ساخت تا تاثیرات ورزش را روی بدن داشته باشد.

بیشتر بخوانید: ورزش برای زانو درد

با ورزش چه اتفاقی در بدن می افتد؟

وقتی ورزش می کنید، ضربان قلب تان بالا می رود و خون بیشتری به تمام اعضای بدن پمپاژ می شود. البته تمام اعضای بدن یک سان از این مزیت بهره نمی برند. بیشترین میزان خون به مغز و ماهیچه های استخوان می رسد و اعضای و ارگان های داخلی مثل دل و روده نصیبی نمی برد.

علت این که دانشمندان در مرحله اول بررسی هستند و هنوز باید ورزش کنیم همین است. آن ها هنوز موفق نشده اند بفهمند چرا خون رسانی به بعضی از اعضای بدن مثل مغز و ماهیچه انجام می گیرد ولی به اعضای داخلی نه.

قرص ورزش

قرص ورزش

 

پروتئین پیزو ۱ در سلول های رگ های خونی نزدیک به معده و روده ها یافت شد. با سرعت جریان خون هنگام ورزش پروتئین پیزو یک آن را حس می کند و باعث تحریک رگ های خونی نزدیک به دستگاه گوارش می شود تا خود را منقبض کنند. به دلیل همین  انقباض، اعضای داخلی خون کمتر و مغز و ماهیچه های بیرونی خون بیشتری دریافت می کنند.

نتیجه تحقیق همین چند روز پیش در مجله پزشکی به نام Journal Nature Communications به چاپ رسید که دانستنش شاید برای شما هم جالب است. محققان تاثیر ورزش را بین دو موش یکی با پروتئین پیزو یک و یکی بدون این پروتئین با دویدن درون حلقه با هم مقایسه کردند. موشی که پروتئین پیزو یک را نداشت انقباضی در رگ های خونی نزدیک سیستم گوارشی اش مشاهده نشد. نتیجه کاملا مشخص بود موشی که پروتئین پیزو یک را داشت تاثیر این دویدن در بدنش بهتر و بیشتر بود.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا