دسته ها: ادبیات جهان

تحلیل داستان قلب رازگو اثر ادگار آلن پو ؛ در جستجوی معنا و تصور خویشتن

"قلب رازگو" داستان کوتاهی از نویسنده ی مشهور آمریکایی، "ادگار آلن پو" است. "ادگار آلن پو" ( ۱۸۴۹-۱۸۰۹) نویسنده، منتقد…

اشتراک گذاری

قلب رازگو داستان کوتاهی از نویسنده‌ی مشهور آمریکایی، ادگار آلن پو Edgar Allan Poe است. ادگار آلن پو ( ۱۸۴۹-۱۸۰۹) نویسنده، منتقد ادبی و شاعر بود که او را از بنیان گذاران جنبش رمانتیک آمریکا می‌دانند. وی از اولین نویسنده های داستان کوتاه نویس آمریکا به حساب می‌آید. داستان های او در ابتدا بیشتر به دلیل وحشت آور بودنشان مورد توجه قرار گرفته اند. برخی ادگار آلن پو را مبدع داستان کارآگاهی در آمریکا نیز می‌دانند. نخستین آثار آلن پو که در قالب شعر بودند در سالهای ۱۸۲۷ تا ۱۸۳۱ منتشر شدند. برخی از آثار وی عبارتند از: گربه سیاه، سقوط خاندان آشر، سوسک طلایی، قورباغه، نقاب مرگ سرخ، قلب رازگو، کلاغ، تیمور لنگ، برنیس، بشکه آمونتیلادو و قتل‌ های خیابان مورگ. در ادامه با تحلیل داستان قلب رازگو با نت نوشت همراه باشید.

تحلیل داستان قلب رازگو ؛ در جستجوی معنا و تصور خویشتن

برای آغاز تحلیل داستان قلب رازگو یا The Tell-Tale Heart باید گفت این اثر یکی از مشهورترین آثار ادگار آلن پو است. متن انگلیسی این داستان، چهار صفحه بیش نیست و ۲۲۱۹ کلمه دارد. (متن این داستان را با عنوان قلب افشاگر در نت نوشت بخوانید). به نظر می‌رسد که پو در این داستان در پی یک حقیقت بوده است. پو همواره به حقیقتی پایبند است که می‌تواند از طریق داستان جلوه گر شود.

بیشتر بخوانید: داستان کوتاه: قلب افشاگر «ادگار آلن‌پو»

در تحلیل داستان قلب رازگو باید گفت در حقیقت این داستان واسطه ای است که از طریق آن به حقیقتی دست می‌یابیم. او همواره به دنبال این است که همه‌ی اجزا و عناصر داستان در جمع بندی نهایی، تأثیری خاص بر مخاطب بگذارد و او را دچار ترحم، خشم، دلهره، تردید، غافلگیری و در نهایت، آرامش خاطر سازد. در قلب رازگو نیز می‌توان گفت که ادگار آلن پو با در نظر گرفتن هر آنچه که در داستان به آن معتقد بوده است در چند سطر، شخصیت اصلی داستان و نیت او را برای مخاطب روشن می‌کند.

ممکن نیست بتوان گفت نخستین بار چگونه آن فکر به ذهنم رسید؛ اما همین که نطفه‌اش بسته شد دیگر شب و روز دست از سرم بر نمی‌داشت. نه غرضی در کار بود و نه غیظی. من پیرمرد را دوست داشتم. او هرگز به من بدی نکرده بود. گمان می‌کنم به سبب چشمش، آری، همین بود . چشمی‌ داشت مانند چشم کرکس: آبی کمرنگ با پرده‌ی نازکی روی آن. هر گاه که نگاه آن چشم به من می‌افتاد، خون در رگم منجمد می‌شد؛ این بود که رفته‌رفته و بسیار به تدریج، بر آن شدم که جان پیرمرد را بستانم، و خود را تا ابد از شر آن چشم برهانم.

بیشتر بخوانید: داستان کوتاه: گربه سیاه «ادگار آلن پو»

این جملات علی رغم اینکه تمام ماجرای قلب رازگو را در خود خلاصه دارد، می‌تواند مخاطب را هر چه بیشتر تشنه‌ی آن کند که این داستان را دنبال کند و آن اتفاق نهایی را کشف کند. شاید تفاوت آثاری که آلن پو در به اصطلاح ژانر وحشت آفریده است با دیگر نویسندگان این ژانر این است که ادگار آلن پو برای اولین بار به جای آن که موقعیت و یا اماکن وحشت آور را خلق کند، دست بر جنبه هایی از روان انسان می‌گذارد که می‌تواند بسیار وحشت آور باشد. در تحلیل داستان قلب رازگو شاید بتوان گفت که آثار وی علی رغم وحشت آور بودن، از واقع گرایی کاملی نیز برخوردارند.

آلن پو در داستان هایش گاهی شبیه یک ناقل عمل می‌کند. او بدون آن که اصراری بر تزریق عقایدش در داستان داشته باشد تنها مسئله ای را آن گونه که هست مطرح می‌کند و در نهایت نیز با آن حقیقت پیش می‌رود و از پایان آن واهمه ای ندارد. شاید برای همین است که ادگار آلن پو بیشترین تاثیر را در به وجود آمدن ژانر پلیسی ادبیات امروز داشته است.

بیشتر بخوانید: داستان کوتاه: متزن گرشتاین «ادگار آلن پو / سید حبیب گهری راد»

تحلیل داستان قلب رازگو می توان گفت دارای ذکر جزئیات مختلف از طریق حواس مختلف است که به دلیل نوع روایتی که دارد آن را به شدت عینی و تصویری می‌کند. این قابلیت در آثار دیگر آلن پو نیز وجود دارد و همین قابلیت است که اقتباس از داستان قلب رازگو و داستان های دیگر این نویسنده برای هنرهای دراماتیک بسیار ممکن می‌سازد. در داستان قلب رازگو شاید یکی از مضامین اصلی مرگ باشد که البته با نگاه خاص نویسنده پرداخت شده است.

ادگار آلن پو ۱۸۴۹-۱۸۰۹

صدف پیکامی

صدف پیکامی متولد 1365 تهران دارای دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس تئاتر(ادبیات نمایشی)

مشاهده دیدگاه ها

  • چرا این جمله (شما فکر می کنید من دیوانه ام ولی نیستم) رو زیاد به کار برده؟

آخرین مطالب

  • تلفن همراه

مشخصات Pocophone F1 شیائومی

Pocophone F1  ارزان قیمت ترین اسمارت فون دنیا است که از پردازنده‌ی قدرتمند و مخصوص پرچمدار Snapdragon 845 استفاده می… بیشتر بخوانید

11 ساعت قبل
  • سینمای جهان

نقد فیلم همه میدانند Everybody Knows اثر اصغر فرهادی؛ تنهاتر از تاکستانی مطرود

همه می دانند آخرین ساخته ی اصغر فرهادی یکی دیگر از پیرنگ های همیشگی آثار وی با محوریت پارامتریکِ پنهان… بیشتر بخوانید

11 ساعت قبل
  • دانستنی‌های سلامتی
  • ورزش و تناسب اندام

رژیم لیمو چیست و چگونه به کاهش وزن و لاغری کمک می کند؟

مردم به دلایل مختلفی رژیم لیمو می گیرند، کم کردن وزن یا بهبود وضعیت سلامت و موارد دیگر. اما قبل… بیشتر بخوانید

14 ساعت قبل
  • دانستنی‌های سلامتی
  • ورزش و تناسب اندام

رژیم لاغری carb backloading چیست؟ در این رژیم شب ها غذا بخورید!

در حال حاضر، یک رویکرد رژیم لاغری carb backloading نشان می دهد که موضوع، دفعات خوردن کربوهیدرات نیست، بلکه زمان… بیشتر بخوانید

14 ساعت قبل
  • دانستنی‌های سلامتی
  • ورزش و تناسب اندام

رژیم شیر : برای کاهش وزن در چهار هفته رژیم لاغری شیر بگیرید

اخیرا بسیاری در مورد رژیم شیر و تاثیر آن در کاهش وزن صحبت می ‌کنند، اما قبل از هر گونه… بیشتر بخوانید

15 ساعت قبل
  • تلفن همراه

بررسی Honor Play 8A : ارزان قیمت و مخصوص بازی

Honor Play 8A اسمارت فونی مخصوص بازی است که دارای طراحی زیبایی هم می باشد. به نظر می رسد که… بیشتر بخوانید

1 روز قبل