1397-11-26
زندگی و سلامت

بوسیدن لب کودک ممنوع ؛ لب و صورت کودکان را به این دلایل هرگز نبوسید!

بوسیدن لب کودک ممنوع

کودکان بسیار دوستداشتنی و قابل ستایش هستند. در هر جمعی که کودکی وجود دارد ناخودآگاه تمام توجه بزرگسالان به سمت کودک است. همه دوست دارند او را ببوسند و با او بازی کنند.

کودکان بسیار دوست داشتنی و قابل ستایش هستند. در هر جمعی که کودکی وجود دارد ناخودآگاه تمام توجه بزرگسالان به سمت کودک است. همه دوست دارند او را ببوسند و با او بازی کنند. اما در این گفتار با شما هستیم با دلایل قانع کننده از اینکه هرگز نباید اقدام به بوسیدن لب کودک کنید!

بیشتر بخوانید: خطرات بوسیدن نوزاد ؛ هرگز اجازه ندهید کسی نوزاد شما را ببوسد!

بوسیدن لب کودک ممنوع

اگر والدین کودکی هستید همواره مطمئن شوید که به خوبی مراقب بهداشت فرزندتان هستند. همواره با یک دستمال مرطوب ضد عفونی کننده صورت و دستهای او را پاک کنید تا باکتری های بیماری زا نتوانند او را بیمار کنند. در ادامه به شما خواهیم گفت که چرا بوسیدن لب کودک ممنوع است!

بیشتر بخوانید: ترفند نگهداری از کودکان برای والدین باهوش!

نکته مهمی که باید بدانید این است که مشکل دیگری وجود دارد و آن این است که اگر پای نوعی باکتری خاص در میان باشد هیچ گونه تمیز کردنی به کمک کودک نمی آید. این باکتری می تواند بسیار برای کودک شما خطرناک باشد.

در پاسخ به این سوال که چرا بوسیدن لب کودک ممنوع است باید گفت متاسفانه در فرهنگ ایرانی که نه گفتن کاری بسیار سخت است و نه شنیدن بسیار سخت تر! اگر والدین کودکی از فردی بخواهند که او را نبوسد موجبات دلخوری پیش می آید. اما همه باید بدانند که بوسیدن کودک و مخصوصا بوسیدن لب کودک می تواند تبعات جانی برای او در پیش داشته باشد!

زمانی که فرزند کلر هندرسون، بروک متولد شد بسیاری برای دیدن نوزاد به بیمارستان آمدند. یکی از عیادت کنندگان بدون اینکه خودش بداند حامل ویروس هرپس سیمپلکس (HSV-1) بود. این ویروس بسیار شایع است و حدود ۶۷ درصد مردم بدون علم به وجود این ویروس در بدن شان زندگی می کنند. این ویروس همان عامل تبخال است! بدن یک فرد بزرگسال به خوبی می تواند با این ویروس مبارزه کند و در بدترین حالت تبدیل به یک تبخال می شود.

بیشتر بخوانید: هزینه بچه دار شدن ؛ هزینه های بدنیا آوردن فرزند و آمادگی برای ورود عضو جدید

ویروس تبخال در کودکان

اما برای یک کودک اینطور نیست و می تواند مانند فرزند کلر کشنده باشد! در ادامه پاسخ به این سوال که چرا بوسیدن لب کودک ممنوع است باید گفت، زمانی که کلر در حال شیر دادن به فرزندش بود متوجه زخم هایی در اطراف دهان نوزاد شد. او به پزشکان بیمارستان اطلاع داد و پزشکان به او گفتند که ویروس HSV-1 در سه ماه اول زندگی نوزاد می تواند موجب آسیب های جدی مغزی و کبدی شود.

خوشبختانه شرایط بروک قابل درمان بود ولی همه والدین به اندازه کلر خوش شانس نیستند! متاسفانه دو کودک ۱۱ و ۲ ماهه در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۱ فقط به خاطر یک بوسه کوچک دچار این ویروس شده و جان خود را از دست دادند. بدن کودکان هنوز آنتی بادی های لازم برای مبارزه با بسیاری از ویروس ها از جمله HSV-1 را ندارد.

بیشتر بخوانید: عوارض دستمال مرطوب کودک و جایگزین طبیعی آن چیست؟

بوسیدن کودکان

چگونه کودک خود را از ویروس HSV 1 محافظت کنیم؟

حال که از اینکه بوسیدن علی الخصوص بوسیدن لب کودک چقدر می تواند برای او خطرناک باشد مطلع شده اید بهترین راه برای محافظت از او نبوسیدن کودک است. حتی اگر مطمئن هستید که حامل ویروس نیستید باز هم از بوسیدن صورت و لب های کودک خودداری کنید.

همواره کودک تان را از لحاظ این علائم بررسی کنید و اگر مشکلی وجود داشت هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید چرا که درمان زودهنگام می تواند نجات دهنده جان کودک باشد:

  • تب
  • سوزش و خارش ناحیه لب و صورت
  • بروز تبخال در صورت
  • کج خلقی

لطفا این مطلب را با کسانی که دوستشان دارید در میان بگذارید تا همه از خطرات بوسیدن لب کودک و نوزاد مطلع شوند. این بهترین راه برای حفظ جان کودکان دلبند شماست.

بیشتر بخوانید: نحوه شستن اسباب بازی ؛ روش های ضدعفونی کردن اسباب بازی ها و جلوگیری از بیماری کودکان

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا