مبانی بورس

مبانی بورس؛ فرم گزارش حسابرسی (قسمت دوم)

حسابرسان پس از انجام عملیات حسابرسی و بر اساس نتایج و یافته های خود، یکی از 4 نوع اظهارنظر حرفه ای را نسبت به صورت های مالی مورد رسیدگی ارائه می کنند.

در این بخش قصد داریم به قسمت مهم گزارش حسابرسی که حسابرس اقدام به اظهارنظر در خصوص صورت مالی شرکت مذکور می کند، اندکی صحبت کنیم. حسابرسان پس از انجام عملیات حسابرسی و بر اساس نتایج و یافته های خود، یکی از ۴ نوع اظهارنظر حرفه ای را نسبت به صورت های مالی مورد رسیدگی ارائه می کنند.

در مطلب جلسه قبل فرم گزارش حسابرسی را بیان کردیم. در قسمت دوم این بخش قصد داریم به قسمت مهم گزارش حسابرسی که حسابرس اقدام به اظهارنظر در خصوص صورت مالی شرکت مذکور می کند، اندکی صحبت کنیم. حسابرسان پس از انجام عملیات حسابرسی و بر اساس نتایج و یافته های خود، یکی از ۴ نوع اظهارنظر حرفه ای را نسبت به صورت های مالی مورد رسیدگی ارائه می کنند.

۱- اظهارنظر مقبول: حسابرس هنگامی اظهارنظر مقبول در مورد صورت های مالی یک شرکت را ارائه می دهد که متقاعد شود صورت های مالی مورد رسیدگی، از تمامی موارد زیر برخوردار است:

الف- نتایج عملیات، وضعیت مالی و تغییرات در وضعیت مالی را به نحو مطلوب منعکس می نماید.

ب- با اصول پذیرفته شده حسابداری منطبق می باشد.

ج- گمراه کننده نمی باشد و کلیه موارد ضروری در آن افشاء شده است.

۲-اظهارنظر مشروط: اظهارنظر مشروط هنگامی در مورد صورت های مالی یک شرکت ارائه می شود که ضرورت های اظهارنظر به شرح بالا تامین نشده باشد و حسابرس، نسبت به صورت های مالی واحد مورد رسیدگی، ایراد گرفته باشد. در اظهارنظر مشروط، حسابرس دلیل یا دلایل مربوط به ایراد خود را در گزارش حسابرسی تشریح نموده و اثر آن را بر روی صورت های مالی شرکت بیان می کند.

۳- اظهارنظر مردود: حسابرس هنگامی اظهارنظر مردود ارائه می کند که صورت های مالی واحد مورد رسیدگی، معرف وضعیت مالی، نتایج عملیات و تغییرات در وضعیت مالی به نحو مطلوب نباشد. علاوه بر این، اگر ایرادات حسابرس به صورت های مالی خیلی مهم و بااهمیت باشد، حسابرس اظهارنظر مردود ارائه می دهد.

۴- عدم اظهارنظر: هنگامی که حسابرس برای ارائه اظهارنظر نسبت به صورت های مالی، قادر به دستیابی به اطلاعات کافی و قابل اطمینان نباشد، در این صورت بیان می کند که نمی تواند در مورد صورت های مالی مزبور اظهارنظر نماید. حسابرس دلایل عدم اظهارنظر خود را ارائه می کند.

اظهارنظر حسابرسان به جهت اطمینان یافتن از این که صورت های مالی منطبق با ویژگی های کیفی اطلاعات حسابداری، یعنی مربوط بودن، قابلیت اندازه گیری، قابیلت اتکا و قابلیت مقایسه است، ارائه می شود. کسب این اطمینان از لحاظ تصمیم گیری های سرمایه گذاری توسط اشخاص خارج از شرکت بسیار اهمیت دارد.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندیدبه صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا