1398-05-29
دانستنی‌های سلامتی

فواید زایمان طبیعی برای مادر و کودک را بدانید!

فواید زایمان طبیعی برای مادر و کودک

در سال های اخیر از مزیت های زایمان طبیعی زیاد شنیده ایم. داشتن یک زایمان طبیعی آرام و بدون درد یکی از آرزوهای هر مادری است فواید زایمان طبیعی بی شمار است اما چند دلیل کاملا منطقی می تواند شما را به سمت این روش تشویق کند

در سال های اخیر از فواید زایمان طبیعی زیاد شنیده ایم و تبلیغات زیادی در این خصوص شده است. روش زایمان یکی از دغدغه های زنان باردار است اما زنان بارداری که زایمان طبیعی را تجربه می کنند حیات سالم تری برای خود و فرزندشان رقم می زنند. متاسفانه در دوره حاضر بیشتر زنان باردار با دخالت در این تصمیم گیری بسیار مهم، مشکلاتی را برای خود و فرزندشان به وجود می آورند. اکنون زایمان طبیعی همراه با روشهای بدون درد می تواند یک راه مطمئن و سالم باشد. مادرانی که در انتخاب این دو روش مردد هستند می توانند در نت نوشت فواید زایمان طبیعی برای مادر و فرزند را بشناسند تا از جراحی و مضرات سزارین دوری کنند.

بیشتر بخوانید: زایمان طبیعی یا سزارین کدامیک واقعا بهتر است؟

فواید زایمان طبیعی برای مادر

زایمان طبیعی چیست؟

پیش از پرداختن به فواید زایمان طبیعی برای مادر و کودک باید گفت زایمان طبیعی همان طور که از اسمش مشخص است کاملا طبیعی و بدون دخالت هیچ دارو و وسیله دیگری است. شاید باشند بسیاری از مادران باردار که از این زایمان ترس و واهمه داشته باشند اما روشهای مختلفی هستند که کنترل ترس و حالت های پر استرس زایمان طبیعی را بهبودی بخشند. کنترل استرس، روشهای متفاوت تنفس و بسیاری راههای دیگر به مادران کمک می کند. زنانی که بتوانند در کنترل احساس قدرت خود مهارت داشته باشند زایمان طبیعی بسیار راحت تری خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: علت زایمان زودرس ؛ سیستم ایمنی بدن جنین را دست کم نگیرید!

فواید زایمان طبیعی برای مادران و کودکان

یکی از فواید زایمان طبیعی اینست که مادرانی که بدون مداخله زایمان می کنند به راحتی می توانند درد خود را مدیریت کنند. روش اپیدورال می تواند دردهایی در ناحیه کمر و نخاع ایجاد کند که تا پایان عمر ممکن است باقی بماند. در زایمان طبیعی با افت فشار خون و تب مواجه نخواهیم شد. در زایمان  طبیعی درست زمانی که جنین خود به خود آماده خروج باشد زایمان صورت می گیرد. در صورتی که زایمان اپیدورال برای قرار گرفتن نوزاد در بهترین حالت ممکن است نیاز به دستگاههای مخصوص باشد.

یکی از فواید زایمان طبیعی برای مادر این است که زایمان طبیعی به طرز شگفت آوری بر روی هورمونها زنانه تاثیر گذار است. سبب فعال شدن هورمونها بخصوص هنگام زایمان می شود. مهمترین هورمونها یعنی اکسی توسین در انقباضات زایمان به کمک مادر می آیند.

آسیب هایی در ناحیه مثانه و به خصوص رحم ممکن است در حین سزارین رخ دهد. بیشتر مادران سزارین شده دچار عفونت مثانه یا بی اختیاری ادراری می شوند.

بیشتر بخوانید: رشد مغز جنین تحت تاثیر سلامت این دستگاه در بدن مادر است!

حرکت های آزادانه مادر

فواید زایمان طبیعی برای مادر و کودک

فواید زایمان طبیعی برای مادر و کودک

خوابیدن به پشت، کار طولانی مدت، حرکات آزادانه بدن بعد از زایمان طبیعی از فواید زایمان طبیعی هستند. در اپیدورال استراحت طولانی مدت نیاز است که معمولا پاهای زن بی حرکت قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید: لاغری بعد از زایمان ؛ خوش اندام شدن پس از زایمان با این روش های ساده!

خوراک بهتر مادر

زایمان طبیعی این اجازه را به مادر می دهد که به راحتی پس از وضع حمل به خوردن و نوشیدن بپردازد در صورتیکه در زایمان سزارین مادر به دلیل وجود مواد بیهوشی و بی حسی قادر به خوردن و نوشیدن نخواهد بود. به این ترتیب مادر میزان زیادی آب از دست می دهد که سطح انرژی او را کاهش می دهد.

کنترل احساس در مادران

یکی از فواید زایمان طبیعی این است که زنانی که بتوانند زایمان طبیعی داشته باشند یک تجربه مثبت احساسی را پشت سر می گذارند. محققان دریافته اند بیشتر زنانی که از عهده یک عملکرد جسمانی و درد سربلند بیرون آیند، در برابر مشکلات دیگر قوی تر و رضایت مند تر خواهند بود.

بیشتر بخوانید: کوچک کردن شکم بعد از زایمان ؛ دیاستازیس رکتوس را با این تمرین ها محو کنید!

زایمان طبیعی موفق

اگر شما قصد انجام یک زایمان سالم و راحت را دارید توجه داشته باشید که همراه شما می تواند یکی از موثرترین راههای کسب آرامش برای شما باشد. همسر یا مادر یا حتی یک دوست و یا مامایی که بتواند در کنار شما آرامش ایجاد کند بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: تغذیه زنان باردار ؛ برنامه غذایی برای داشتن دوران بارداری بی خطر و سالم

بیشتر بخوانید: افسردگی بعد از زایمان چیست و چه تاثیر مخربی بر کودک دارد؟

آرامش ذهنی

تجربه زایمان هر زن متفاوت است. مهم این است به یاد داشته باشید که داستان تولد نوزاد شما را تنها خودتان مدیریت می کنید. از داستان های ترسناک اورژانس سزارین و دردهای زایمان طبیعی دوری کنید و با تمرکز بر روی افکار مثبت یک زایمان مفید داشته باشید.

گاهی هم ممکن است با تمام برنامه ریزی هایی که توسط شما و پزشکان صورت گرفته است ناچار به روش دیگری در زایمان شوید.

بنابراین می توان گفت که زایمان یک عمل کاملا لحظه ای و پیش بینی نشده می باشد. بهتر است با آرامش و علم وارد این مرحله شوید که از هیچ گونه تغییرات جسمی و روحی نرنجید و نترسید.

بیشتر بخوانید: کاهش وزن بعد از زایمان ؛ روش‌های صحیح کاهش وزن بعد از بارداری

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا