خودرو

بررسی مشکلات مدل‌های کنونی خودروی الکتریکی موجود در بازار و آینده پیش روی آنها!

در مقایسه با یک دهه پیش، زمانی که به خرید یک خودروی الکتریکی می اندیشیم، انتخاب های بسیار بیشتری داریم. تا پایان با نت نوشت همراه باشید. خودروهای الکتریکی رنج کوتاه مانند Nissan Leaf و BMW i3 سالهاست که وجود دارند و خودروهای الکتریکی رنج بلند و دارای بازارهای گسترده تر مانند Chevy Bolt و Tesla Model S به تازگی به جمع آن ها پیوسته اند.

بررسی وضعیت کنونی خودروهای الکتریکی و آینده پیش روی آن!
۲۰۱۸ Nissan Leaf

با این وجود، وسایل نقلیه الکتریکی همچنان درصد کوچکی از فروش جهانی را تشکیل می دهند (فقط حدود ۱٪ ) اما خودروهای بیشتری در راه هستند، بنابراین احتمالا این آمار در طول زمان بهبود خواهد یافت.

بررسی وضعیت کنونی خودروهای الکتریکی و آینده پیش روی آن!
BMW

به طور متوسط، مصرف انرژی یک خودرو الکتریکی ۵۰٪ کمتر از یک خودروی بنزین سوز است. این موضوع اخیرا در یک پژوهش دانشگاهی در میشیگان توسط Michael Sivak و Brandon Schoettle تایید شده است.

نکته مهم دیگر در مورد خودروی الکتریکی این است که گرچه هزینه اولیه برای خرید این وسایل نقلیه بیش تر از قیمت خرید یک خودروی بنزین سوز می باشد اما این هزینه ها در حدود ۵۰،۰۰۰ مایل رانندگی باهم برابر می شوند. از آن پس، خودروی الکتریکی هزینه های عملیاتی کمتری را برای مالک آن به ارمغان می آورد.

اگرچه باید اشاره کنم امروزه، آنالیز هزینه های خرید تا حدودی غیرقابل پیش بینی است؛ چرا که ما می دانیم که چقدر هزینه برای نگهداری یک اتومبیل بنزین سوز لازم است، اما هنوز هزینه نهایی جایگزینی باتری ها در خودروهای الکتریکی مشخص نیست.

بررسی وضعیت کنونی خودروهای الکتریکی و آینده پیش روی آن!
Tesla Model S

 زمان بردن طولانی برای شارژ مجدد؛ مشکل دیگر خودروهای الکتریکی

مشکل دیگر خودروهای الکتریکی زمان مورد نیاز برای شارژ مجدد این خودروهاست. مطمئنا، شما مجبورید بارها زمان های طولانی برای شارژ مجدد دستگاه صرف کنید، به جای آنکه به راحتی در چند دقیقه باک خودروی خود را با بنزین پر نمایید.

بررسی وضعیت کنونی خودروهای الکتریکی و آینده پیش روی آن!
شارژ مجدد خودروهای الکتریکی زمان زیادی می برد

در آینده، اگر راه حلی برای شارژ سریعتر خودرو ها ارائه شود و زیرساخت های آن گسترده تر گردند، ممکن است تغییرات بزرگی در دهه های آینده شاهد باشیم. با این حال چه کسی با صرفه جویی ۵۰۰ دلار (برای خودرهای لوکس حتی بیشتر) در سال مخالف است؟

اما در بازار خودرو های لوکس داستان متفاوت است

در بازار خودروهای لوکس، قیمت ها به طور چشمگیری رقابتی است. وبگاه Fleetcarma به بررسی قیمت Tesla مدل S در مقابل مرسدس کلاس C و قیمت Tesla مدل X در برابر پورشه Cayenne پرداخته است. نتیجه آنکه به کمک تخفیف مالیاتی دولت، خودرو های تسلا از مدل های لوکس مرسدس بنز و پورشه ارزانتر هستند.

با این حال، تجزیه و تحلیل رفتارهای مصرف کننده واقعی کاملا متفاوت است. در حال حاضر این موضوع غیر قابل انکار است که تعداد کمی از مردم می خواهند خودروی الکتریکی داشته باشند. رنج تولید محدود و تغییرات سبک زندگی برای توضیح این رفتار ذکر شده است. اما خودروهای الکتریکی معادل قیمت خودروهای لوکس، سالها است که تولید شده اند و مشتری زیادی نداشته اند.

در بازار لوکس، این ایده که مشتریان یک مرسدس بنز یا پورشه را به خاطر هزینه های سوخت آن با یک خودروی برقی تسلا تعویض کند و به نحوی نگران هزینه های سوخت آن باشد دور از ذهن است. زیرا خریداران مرسدس بنز و پورشه احتمالا به هزینه های سوخت نسبت به خریداران هوندا کمتر حساس هستند و بیشتر به این دلیل است که آنها یک برند لوکس و گران قیمت را برگزیده اند.

بررسی وضعیت کنونی خودروهای الکتریکی و آینده پیش روی آن!
Tesla X

بازار لوکس، بخش بزرگی از بازار فروش خودرو را تشکیل می دهد و کسانی که خواهان خودرو های لوکس می باشند، به طور مثال حاضر نیستند BMW با کارایی بالا و قیمت ۱۰۰،۰۰۰ دلار را با یک خودرو کاملا مناسب الکتریکی در حدود ۳۰،۰۰۰ دلار تعویض کنند.

حقیقت این است که برخی از مشتریان بدون درنظر گرفتن قیمت خودرو فقط یک خودروی BMW می خواهند و اهمیت نمی دهند که هزینه سوخت آن چقدر می شود.

مدیران صنایع خودروسازی، نوعی درک ذاتی از این جنبه غیرمنطقی از مالکیت خودرو دارند و از آن برای سود بیشتر بهره می برند. برای مثال کسی که ۴۰۰ هزار دلار برای فراری می پردازد، بیشتر هزینه برند و لوکس بودن خودرو را می دهد تا کارایی آن. این همان تفکری است که باعث می شود که برخی افراد برای یک ساعت Rolex حدود ۸،۰۰۰ دلار هزینه کنند درحالی که یک ساعت ۲۰۰ دلاری Seiko می تواند همان کار را انجام دهد.

بررسی وضعیت کنونی خودروهای الکتریکی و آینده پیش روی آنها!
Porsche-Carrera

درواقع داشتن ماشین گران قیمت به خودی خود بیشتر یک تصمیم احساسی است تا تصمیمی منطقی؛ اکثر وسایل نقلیه کارایی مشابهی دارند و درنهایت به نقطه ای می رسند که هیچ ارزشی ندارند و اسقات می شوند. این قضیه بیشتر در تفکرات ، ترجیحات، سبک زندگی و نیازهای افراد ریشه دارد. با این حال برای اکثر افراد جامعه، استفاده از خودروهای متوسط مناسب که نیازهایشان را رفع می کند، به صرفه تر از خودروهای تمام الکتریکی با مزایای فوق العاده آن است.

اوضاع در حال تغییر است

اما اوضاع در حال تغییر است و باید دید با عرضه Tesla Model 3 و Chevy Bolt به محدوده قیمتی ۳۵،۰۰۰ دلار این خودرو ها می توانند اوضاع را تغییر دهند و قابل رقابت با سایر خودرو ها می باشند یا خیر.

بررسی وضعیت کنونی خودروهای الکتریکی و آینده پیش روی آن!
Chevy Bolt

بسیاری از خودروسازان معتقدند که محبوبیت خودروی الکتریکی ها به طور روزافزون در حال افزایش می باشند و صنایع منتظر دیدن برنامه ریزی سایر کشورها نظیر کشور چین با بازار مصرف عظیم آن، درباره این خودرو ها می باشند. این کشور تصمیم گرفته است تا سال ۲۰۳۰ یک پنجم ماشین های خود را برقی کند که این تصمیم جهش بزرگی در پیشرفت این محصولات ایفا می کند.

با فراهم شدن زیرساخت ها و حمایت های دولتی و همچنین پیشرفت های بیشتر در زمینه تکنولوژی باتری و سبک تر شدن این خودروهای پاک، آینده شاهد آلایندگی کمتر و خودروهای بهتری خواهیم بود.

منبع: businessinsider

 

ارسلان غلامی

ارسلان غلامی هستم. فوق لیسانسم رو رشته فوتونیک دانشگاه شهید بهشتی خوندم و علاقه مند به اخبار تکنولوژی و تازه های علم هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا