دانستنی‌های سلامتی

گول سیگار الکتریکی را نخورید؛ بخار این سیگارها خطرات زیادی برای بدن به دنبال دارند!

مضرات سیگار الکتریکی

تعداد بسیار زیادی از سلول های دهان تنها چند روز پس از اینکه در معرض بخار سیگارهای الکتریکی قرار می گیرند، می میرند.
این نتیجه یک تحقیق از پژوهشگران دانشگاه لاوال است!

تعداد بسیار زیادی از سلول های دهان تنها چند روز پس از اینکه در معرض بخار سیگار الکتریکی قرار می گیرند، می میرند. این نتیجه یک تحقیق از پژوهشگران دانشگاه لاوال است!

دکتر Dr. Mahmoud Rouabhia و تیم تحقیق او به این نتیجه رسیدند که بخارات سیگار الکتریکی سلول های پوششی دهان را از بین می برند. این سلول های پوششی اولین خط دفاعی بدن در برابر عفونت های میکروبی هستند و بدن را از میکروارگانیسم هایی که در دهان زندگی می کنند محافظت می کند.

محققان در آزمایشگاه و با ایجاد محیط کشت سلولی مشابه دهان مشاهده کردند که مرگ سلول های پوششی در روز اول و دوم و سوم در معرض بخار سیگار الکتریکی به ترتیب ۱۸، ۴۰ و ۵۳ درصد بوده است.

بخار این سیگار در فواصل مختلف روز و تنها ۱۵ دقیقه در طی روز به این سلول ها رسیده بود! در صورتی که میزان مرگ و میر این سلول ها در حالت عادی تنها ۲ درصد بوده است. برخلاف تصور بسیاری سیگار الکتریکی تنها بخار آب ندارند ولی حاوی ترکیبات سیگارهای معمولی نیز نیستند.

هنوز تحقیقات کافی در مورد سیگار الکتریکی و آسیب های آن ها انجام نشده اما چیزی که کاملا واضح است این است که از بین رفتن سلول های پوششی در کوتاه مدت سبب ایجاد عفونت، التهاب و بیماری های لثه می شود و در طولانی مدت ریسک ابتلا به سرطان را نیز افزایش می دهد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا