1398-03-01
دانستنی‌های سلامتی

هرگز وارد اتاقی که در آن سیگار و قلیان کشیده شده نشوید، به این دلیل!

سیگار و قلیان

هیچ وقت شده وارد اتاقی شوید و احساس کنید قبلا کسی آن جا سیگار و قلیان کشیده است؟ خوب متاسفانه باید بگویم شما قدم به دنیای گروه سیگاری های نوع سوم گذاشته اید. سال ها طول کشید تا دانشمندان پی بردند سیگاری های نوع اول اهل دود؛ دچار سرطان، بیماری های قلبی و حتی مرگ می شوند. راستش مرگش خیلی هم دردناک است. سال ها طول کشید تا محققان پی ببرند افرادی که با فرد سیگاری زندگی می کنند یعنی سیگاری های نوع دوم هم در معرض این بیماری ها و مرگ و میر ناشی از آن قرار دارند.

حالا دانشمندان متوجه شده اند افراد دسته سومی هم وجود دارند که به شدت در معرض خطرناک ناشی از دود هر نوع سیگار و قلیان ، پیپ، سیگار برگ، سیگار الکترونیکی قرار دارند.
نت‌نوشت امروز را بخوانید تا خود و البته کودکان را از دودهای سمی سیگار و قلیان و … دور نگه دارید..

هیچ وقت شده وارد اتاقی شوید و احساس کنید قبلا کسی آن جا سیگار و قلیان کشیده است؟ خوب متاسفانه باید بگویم شما قدم به دنیای گروه سیگاری های نوع سوم گذاشته اید. سال ها طول کشید تا دانشمندان پی بردند سیگاری های نوع اول اهل دود؛ دچار سرطان، بیماری های قلبی و حتی مرگ می شوند. راستش مرگش خیلی هم دردناک است. سال ها طول کشید تا محققان پی ببرند افرادی که با فرد سیگاری زندگی می کنند یعنی سیگاری های نوع دوم  هم در معرض این بیماری ها و مرگ و میر ناشی از آن قرار دارند.

بیشتر بخوانید: دلیل سرطان زا بودن سیگار را اینجا بخوانید!

حالا دانشمندان متوجه شده اند افراد دسته سومی هم وجود دارند که به شدت در معرض خطرناک ناشی از دود هر نوع سیگار و قلیان ، پیپ، سیگار برگ، سیگار الکترونیکی قرار دارند.

نت‌نوشت امروز را بخوانید تا خود و البته کودکان را از دودهای سمی سیگار و قلیان و … دور نگه دارید.

آلودگی زیست محیطی

وقتی هوا آلوده است که اکنون در بیشتر شهرهای بزرگ ایران همین مشکل را داریم متخصصان توصیه می کنند در خانه بمانید. چون به هر حال محیط خانه تمیزتر از شهر و خیابان های آن است.

بیشتر بخوانید: خطرات مصرف قلیان بیشتر است یا سیگار؟ تنباکو یا نیکوتین؟

بیشتر بخوانید: خطر تنهایی از سیگار کشیدن و چاقی بیشتر است!

حالا فکر کنید وارد اتاقی شوید که قبلا کسی در آن سیگار و قلیان ، پیپ یا سیگار برگ کشیده است. شما در معرض ۷۰۰۰ سم شیمیایی قرار می گیرید که از فلزات سنگینی مثل سرب و آرسنیک شروع می شود تا انواع گازهای مضر که بیش از ۱۰۰ نوع آن برای بدن انسان به مثابه سم است و حدود ۷۰ نوع بیماری قلبی عروقی به دنبال دارد.

ماده سمی و چسبناکی مثل نیکوتین به تمام اشیا خانه می چسبد. از پرده گرفته تا دیوارها. از مبل و فرش تا سقف. حتی اشیا خانه مثل صفحه تلویزیون هم این ماده سمی را به خود جذب می کند. ممکن است بگویید خوب آن ها را تمیز می کنیم. ولی مسلما بعد از هر دود بیشتر این وسایل تمیز نمی شوند. در نتیجه گازهای سمی و نیکوتین رسوخ کرده به اشیا به تدریج در هوای خانه آزاد می شود به طوری که خانه همیشه آلوده زیست محیطی دارد.

بیشتر بخوانید: خطر شوینده های شیمیایی خانگی برای ریه ها بیشتر از سیگار است!

خطر این مواد برای بچه ها بخصوص کودکان نوپا خطرناک تر است. چون دست شان را به اشیا خانه می زنند یا چهار دست و راه می روند و مواد سمی از طریق پوست جذب بدن شان می شود. یا دست های شان را به دهان شان می گذارند و این مواد سمی را مستقیم به دستگاه گوارش می فرستند.

قرار گرفتن در چنین محیطی درست مثل این است که هر روز جارو بردارید و یک خروار خاک و خاشاک و آشغال کثیف و آلوده را مجبور به جا به جا کردن باشید.

هر کاری کنید این مواد سمی در همه اشیا خانه رخنه کرده مثل یک قاتل خونسرد کم کم نقشه قتل شما را می کشد. حتی باز کردن پنجره ها و شستن وسایل و دیوارهای خانه هم تاثیر چندانی در از بین بردن این سموم ندارد.

بیشتر بخوانید: چگونه با نوجوان سیگاری و قلیانی صحبت کنیم ؟

صدمه دیدن ژن های بدن

ژن های بدن ما بر روی زنجیره ای به نام DNA قرار دارند که اطلاعات ژنتیکی ما را می سازد. وقتی شخصی در معرض دود حتی از نوع دست سومش قرار می گیرد این اطلاعات دچار خرابی، جهش و نابودی می شود. درست مثل این که یک کامپیوتر سالم و قوی را با خراب کردن یکی از برنامه هایش یا یک ویروس به روزی بیندازید که همه برنامه ها را اشتباه انجام دهد. پس از مدتی تکلیف آن روش است: از کار افتادن و خاموشی مطلق.

بیشتر بخوانید: جایگزین سیگار به نام برگ کراتوم را بشناسید!

ابتلا به سرطان

تحقیقات نشان داده است  نیتروسامین های  Nitrosamines موجود در نیکوتین آن قدر فضای خانه یا محیط های دربسته را آلوده می کند که خطر ابتلا به سرطان را ده ها برابر بیشتر کند.

علت آن هم این است که این ذرات با اسید نیتروز Nitrous Acid موجود در هوا ترکیب شده و با ورود به بدن شما از طریق تنفس یا لمس به مولکول های DNA می چسبند و هر تغییر یا صدمه ای را که بخواهند در برنامه ژنتیکی بدن بوجود می آورند. خوب معلوم است چنین سمومی همان طور که از نام شان پیداست برنامه خوبی برای بدن نمی نویسند.

ماده دیگر دود کارسینوژین Carcinogens نام دارد که خیلی دوست دارد برای یک مدت طولانی در هر سوراخی رخنه کند و جای بگیرد. چه جایی بهتر از پرده، مبل، فرش، دیوار، در، کاشی ها و درهای کابیت و اشیا آشپز خانه، رختخواب و هر وسیله دیگری که در خانه دارید. به این ترتیب درست مثل این است که شما را در معرض یک منبع سم همیشگی قرار گرفته اید.

بیشتر بخوانید: آیا سیگار الکترونیک می تواند جایگزین سیگار شود؟

سمی شدن مغز، کبد و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن

یک تیم تحقیقی گروهی از موش ها را به مدت شش ماه در معرض دود دست سوم قرار دادند. یعنی موش ها را در فضایی گذاشتند که قبلا در آن کسی یک بار سیگار کشیده بود.

بیشتر بخوانید: روش های علمی ترک سیگار که دانشمندان به شما پیشنهاد می‌دهند!

بعد از یک ماه موش ها دچار مشکلاتی مثل صدمه دیدن سلول های مغز، کبد، افزایش سطح کورتیزول خون ( که همان هورمون استرس است و کسی دوست ندارد دچار آن شود)ْ مقاومت به انسولین و ضعیف شدن سیستم ایمنی شده بودند. بعد از مدتی کوتاهی موش ها به دیابت نوع ۲، بیماری های کبد، مغزی و انواع سرطان دچار شدند و بیشتر از موش های دیگر مریض می شدند.

حتما که برای حفظ محیط زیست؛ ولی قطعا برای سلامتی خودمان و کودکان مان اجازه ندهید هیچ کس در هیچ محیط دربسته ای یا کنار آن ها سیگار بکشد، قلیان به پا کند حتی از نوع الکتریکی اش، بگوید پیپ مشکلی ندارد، سیگار الکترونیکی خطرناک نیست. بالکن ها یادتان نرود. همسایه ای که در بالکن خانه اش سیگار و قلیان می کشد دود آن نه تنها به محیط زیست صدمه می زند، بلکه ۷۰۰۰ نوع ماده خطرناک وارد خانه شما هم می شود.

حتی اگر خودتان یا یکی از اعضای خانواده تان سیگاری نیستید؛ بررسی کنید سیگاری نوع سوم نباشید.

بیشتر بخوانید: سرطان ریه در افراد غیر سیگاری به این دلایل است؛ مهمترین علل ابتلا به سرطان ریه را بشناسید

بیشتر بخوانید: ریه سیگاری ها پس از ترک سیگار چه وضعی خواهد داشت؟

منبع: curejoy

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا