معرفی کتابکتاب‌خانه

معرفی کتاب : «استاد وخدمتکار» اثر: یوکو اوگاوا

کتابی که امروز به شما معرفی می‌کنم، نثری ساده‌ دارد و در عین حال اگر شروع به خواندن کتاب کنید، نمی‌توانید دیگر کتاب را روی زمین بگذارید.استاد و خدمتکار را بسیاری از شاهکارهای ادبیات معاصر جهان می‌دانند، یک نابغه ریاضی که حافظه کوتاه مدت خود را از دست داده است و زن خدمتکاری که برای انجام کارهای او استخدام می شود، حضور پسر خدمتکار در کنار مادرش، رابطه‌ای شگفت‌آور، عاطفی و پر از راز و رمز را رقم می‌زند. کتاب بسیاری زیبا و عاطفی نگاشته شده و طبق معمول، نویسنده، با برداشت‌های روانشناختی خود، تصویری جاندار و زنده و فوق‌العاده انسانی را در پیچیدگی‌های زندگی سه انسان تصویر می‌کشد.کتاب استاد وخدمتکار نام دارد در برخی ترجمه ها به «خدمتکار و پروفسور» هم نام برده اند،

یو کو اوگادا
نویسنده کتاب:یوکواوگاوا

کتاب را یوکو اوگاوا نوشته است
یوکو اوگاوا یک نویسنده ژاپنی است، او در سال ۱۹۶۲ به دنیا آمده است و تا حالا حدود سی اثر نوشته است که بیشتر آنها موفق بوده اند و برنده جایزههای ادبی متعددی شده اند.
ما در رمان استاد وخدمتکار ، یک راوی داریم که زنی با تحصیلات مختصر است که شغل خانه داری دارد و پسر نوجوانی دارد، او قبول میکند که خانه داری یک استاد ریاضی را انجام دهد، استادی که سالهای قبل تصادف کرده است و دچار ضایعه مغزی عجیب و غریبی شده است که باعث میشود هر هشتاد دقیقه حافظهاش از رخدادها پاک شود و فقط خاطرات قبل تصادف را به یاد بیاورد. این استاد از طریق حل معماهای ریاضی منتشر شده در نشریات، روزگار میگذارند، عشق او به زیبایی اعداد تا به حدی است که حتی این خدمتکار ساده را وادار به کلنجار رفتن با اعداد و ریاضیات میکند.
داستان هم از نظر سوژه و برقراری ارتباط بین یک خدمتکار و یک انسان در انزوا رفته و هم از نظر روشن کردن شعله عشق به ریاضی در ذهنها مستعد قابل توجه است.گفته میشود که یوکو اوگاوا، شخصیت استاد تخیلی داستان را تا حدی از شخصیت پُل اردوس -ریاضیدان مشهور مجارستانی- برداشت کرده بود.

سعید دهقان نصیری

علاقه مند به ادبیات ،عکس ،سفر، از کتاب سیر نمیشم و با خریدنش ذوق میکنم و با خوندنش دیگه تو این عالم نیستم. دوست دارم بهترین کتابها را به شما معرفی کنم تا شعله لرزان کتابخوانی هیچوقت خاموش نشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا