1398-02-31
دانستنی‌های سلامتی

مشکلات پیوند کلیه و هر آنچه درباره آن باید بدانید!

پیوند کلیه

پیوند کلیه یکی از سخت ترین بیماری هایی است که نیازمند یک انتظار تقریبا طولانی می باشد. امروزه در حدود ۱۱۶۰۰۰ نفر در فهرست انتظار پیوند اعضا قرار دارند که تقریبا ۸۳ % آن ها در انتظار پیوند کلیه می باشند. بیش از ۵۰۰۰ نفر در ایالت متحده امریکا هر ساله در صف انتظار پیوند کلیه جان خود را از دست می دهند. با توجه به این واقعیات تقریبا از هر پنج نفر که کلیه دریافت می کنند، یک نفر از بین می رود.

یکی از سخت ترین مشکلات پیوند کلیه این است که نیازمند یک انتظار تقریبا طولانی می باشد. امروزه در حدود ۱۱۶۰۰۰ نفر در فهرست انتظار پیوند اعضا قرار دارند که تقریبا ۸۳ % آن ها در انتظار پیوند کلیه می باشند. بیش از ۵۰۰۰ نفر در ایالت متحده امریکا هر ساله در صف انتظار پیوند کلیه جان خود را از دست می دهند. با توجه به این واقعیات تقریبا از هر پنج نفر که کلیه دریافت می کنند، یک نفر از بین می رود. محققان در حال تحقیق و بررسی هستند تا متوجه شوند چرا برخی افراد پس از پیوند کلیه دچار بیماری های مختلف و یا مرگ می شوند. طبق آمار به دست آمده میزان اهدا عضو به خصوص اهدا  کلیه رو به کاهش است. 

بیشتر بخوانید: علائم نارسایی کلیه را بدانیم و جدی بگیریم!

مشکلات پیوند کلیه

کلیه های تخلیه شده

مشکلات پیوند کلیه

دکتر Sumit Mohan و دکتر S. Ali Husain از مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، اطلاعاتی مربوط به اهدا کنندگانی که از یک کلیه استفاده می کنند و جان خود را از دست می دهند مورد تحقیق و بررسی خود قرار دادند. بر اساس این اطلاعات بین ۲۰۹ نفر،  تعداد ۸۸  اهدا کننده کلیه های تخلیه شده از جفت های اهدا شده به طور معمول دارای ویژگی های غیر قابل تشخیص بودند. اما کلیه های پیوند شده  که از ویژگی های مشابه برخوردار بودند، پیوندی کامل و بی نقص را پشت سر گذاشتند. بنابر این می توان به این نتیجه رسید که بسیاری از کلیه های تخریب شده باز هم قابل استفاده هستند و تغییرات سیستم بدن برای آن ها مفید می باشد و این کلیه های منابع ارزشمند و کمیابی به شمار می روند. مراکز تخصیص کلیه و ارگان های مربوطه نمی تواند کسی را مجبور به قبول کردن کلیه اهدایی از طرف ارگان کند. در نهایت امر  این تصمیم مهم بین مرکز پیوند کلیه و بیمار صورت می گیرد.

بیشتر بخوانید: درمان نارسایی کلیه ها با داروهای گیاهی و روش های خانگی را بشناسید

چالش های خرید کلیه

ارزیابی کلیه جهت پیوند کاری آسان نیست و یکی از مشکلات پیوند کلیه است. بسیاری از مراکز بر روی ویژگی های کلیه های اهدایی اعتماد می کنند. اما این روش نیز از بهترین راه کارها جهت ارزیابی یک ارگان پیوند کلیه به شمار نخواهد رفت. چرا که در این سیستم یک نمره کامپوزیت برای پیوند به کلیه داده می شود که تنها برای پزشکان به کار می آید و این عدد کامل نیست . سن یکی دیگر از عوامل ارزیابی کلیه های اهدایی به شمار می رود. پزشکان می بایست ارزیابی کنند که آیا یک کلیه از یک فرد اهدا کننده ۶۵ ساله برای یک فرد ۲۵ ساله مناسب است یا خیر ؟

بیشتر بخوانید: عوامل آسیب به کلیه که آن ها را نابود خواهند کرد!

به این ترتیب تصمیم گیری در این زمینه پیچیده تر و پیچیده تر می شود. با توجه به ماهیت زمانی حساس این روند، تصمیم نهایی می بایست در یک زمان بسیار کوتاه و پر استرس صورت گیرد. یکی از محققان ارشد تحقیقاتی توضیح می دهد که کلیه های اهدا کنندگان جوان که هیچ گونه بیماری مزمن ندارند به احتمال قوی زمان بیشتری می توانند برای بدن کار کنند. اگر چه تعداد تحقیقات در این زمینه بسیار زیاد و متنوع است اما تنوع راه کارها و همچنین مشکلات در این زمینه نیز متعدد و متنوع است.

بیشتر بخوانید: درمان های طبیعی و خانگی دفع سنگ کلیه و هر آنچه درباره سنگ کلیه باید بدانید

بیوپسی کلیه

یکی دیگر از مسائلی که در بحث پیوند کلیه مورد توجه است، بیوپسی کلیه و پیوند است. بسیاری از یافته های بیوپسی کلیه به عنوان یک دلیل جهت عدم استفاده از آن کلیه می باشد.

در صورتی که پیشنهادات اهدای کلیه توسط مراکز پیوند کاهش پیدا کند، زمان تقریبی خارج ماندن کلیه از بدن افزایش یافته و کیفیت مطلوب کلیه کم کم از بین می رود . همچنین یکی دیگر از نکات این است که برخی از سازمان های نظارتی بر عملکرد پس از پیوند تأکید فراوانی دارند اما بر روی ضعف هایی که بیش از حد در این مورد انجام می شود تمرکز دقیقی ندارند.

بیشتر بخوانید: درمان سنگ کلیه با آبلیمو ! اگر سنگ کلیه دارید آبلیمو نجات تان خواهد داد!

بهبود روند پیوند

یکپارچگی از عواملی است که یک بیمار و یک مرکز اهدا کننده کلیه را در الگوریتمی سیستماتیک قرار می دهد. این امر می تواند برای بیمار اطمینان خاطری نسبت به ارگان مربوطه ایجاد کند که در ابتدای امر بسیار مهم و ضروری است. سیستم فعلی جاری در بسیاری از ارگان ها مبتنی بر زمان انتظار ( سال در دیالیز ) می باشد.

بسیاری از بیماران در بالاترین فهرست ممکن قرار گرفته اند تا کلیه مطلوبی را دریافت کنند و این افراد ترجیح می دهند جهت دریافت کلیه ایده آل بیشتر صبوری کنند. در حال حاضر ارگان ها به یک کاندید مناسب در یک مرکز اهدای کلیه نیاز مبرم دارند.

بیشتر بخوانید: سم زدایی کلیه ها با آبمیوه های طبیعی و نسخه های جادویی طبیعت

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا