1398-01-03
دانستنی‌های سلامتی

به این دلایل بسیار حیاتی موبایل در رختخواب به هر بهانه‌ای ممنوع!

موبایل در رختخواب

قبل از خواب چه عاداتی دارید ؟ آیا شما هم از همان دسته افرادی هستید که عادت کرده اند قبل از این که به خواب بروند تلفن همراه خود را در دست می گیرند و گشت مفصلی در رسانه های اجتماعی زده و کم کم چشمانشان بسته می شود؟! شاید هم فقط زنگ هشدار موبایلتان را کنترل می کنید و سپس به خوبی می خوابید. بعضی از افراد هم ازسر کنجکاوی ابتدا کمی بازی می کنند و سپس به خواب می روند. خیلی از افراد هم هستند که تا دیر وقت سرشان به گوشی گرم است و وقتی می خوابند نیمه های شب بیدار می شوند و موبایل را به شارژر وصل می کنند. اگر از هر کدام از این دسته افراد هستید بدانید که شما در حال تخریب خواب شبانه خود هستید. با دستان خودت خواب را که یکی از مهمترین نعمت های بشر است به نابودی می سپارید و بدن خود را تحت فشار و بیماری قرار خواهید داد. همه کم و بیش می دانیم که خواب شبانه به طور عمیق و کافی از مهم ترین پارامتر های سلامتی در کنار تغذیه سالم می باشد.

قبل از خواب چه عاداتی دارید؟ آیا شما هم از همان دسته افرادی هستید که عادت کرده اند قبل از این که به خواب بروند تلفن همراه خود را در دست می‌گیرند و گشت مفصلی در شبکه های اجتماعی زده  و کم کم چشمانشان بسته می‌شود؟! شاید هم فقط زنگ هشدار موبایل‌تان را کنترل می‌کنید و سپس به خوبی می خوابید. بعضی از افراد هم از سر کنجکاوی ابتدا کمی بازی می‌کنند و سپس به خواب می روند. خیلی از افراد هم هستند که تا دیر وقت سرشان به گوشی گرم است و وقتی می خوابند نیمه های شب بیدار می‌شوند و موبایل را به شارژر وصل می‌کنند. اگر از هر کدام از این دسته افراد هستید بدانید که شما در حال تخریب خواب شبانه خود هستید. با دستان خودت خواب را که یکی از مهمترین نعمت های بشر است به نابودی می‌سپارید و بدن خود را تحت فشار و بیماری قرار خواهید داد. همه کم و بیش می دانیم که خواب شبانه به طور عمیق و کافی از مهم‌ترین پارامترهای سلامتی در کنار تغذیه سالم می باشد. نت‌نوشت امروز را بخوانید تا بدانید چرا موبایل در رختخواب ممنوع است!

موبایل در رختخواب

cellphone_JordanDumba

تحقیقات  نشان داده است که همراه داشتن موبایل در رختخواب مشکل بسیار جدی و خطرناکی برای انسان محسوب می شود. عادات خواب و صفحه نمایش گوشی های هوشمند معضلی است که مورد بررسی دانشمندان قرار گرفت. طی این تحقیق افراد بسیاری  بیشترین وقت خود را با تلفن های همراهشان می گذراندند. این افراد  کمترین ساعات با کیفیت را در خواب می گذراندند و طولانی‌ترین بخش خواب خود را با تلفن همراه می گذراندند.
طی یک مقاله چاپ شده در دانشگاه ایالتی سن دیگو و مقالات دیگری که در مجله دانشگاه ایالت آیووا به چاپ رسید، عادات خواب در نوجوانان مورد تجزیه و تحلیل پزشکان قرار گرفت. محققان دریافتند که شمار بالایی از نوجوانان ایالات متحده که در زندگی دچار مشکل تنهایی می باشند و مورد توجه خاص اطرافیان به خصوص خانواده‌شان نیستند، بیشتر ساعات خواب خود را با تلفن همراه تلف می کنند. چیزی در حدود ۷ ساعت از شبانه روز این نوجوانان با تلفن همراه می گذرد که این آمار در سال های آتی رو به افزایش خواهد رفت. بی شک نوجوانانی که از گوشی های هوشمند استفاده می کنند و مدام به اینترنت متصل می باشند، ساعات خواب کوتاه تری دارند و سلامتی این افراد رو به خطر است.

بازی های دیجیتالی قبل از خواب

کافیست حتی یک ساعت قبل از خواب به بازی مورد علاقه خود بپردازید. بسیاری از افراد با بازی کردن در تلفن همراهشان به خواب می روند و ادعا دارند که این کار در روند به خواب رفتنشان بسیار موثر و دخیل است.

این افراد در صورتی که گوشی هوشمند خود را در نزدیکی‌شان قرار ندهند، تا صبح بیدار می‌مانند.

از نور صفحه نمایش دوری کنید

یک مسئله مهم این است که چشم در برابر نور آبی صفحه نمایش های دیجیتال بسیار آسیب پذیر است. در حقیقت چشم دریچه ای برای ورود این نور به مغز است. از آن جایی که نور صفحات نمایش با ریتم روزانه بیشتر هماهنگ است، به کار گیری آن در ساعات نزدیک به خواب سبب آشفتگی می شود. این نور می تواند مانند یک فیلتر عمل کند. این نور به خصوص در ساعات پایانی روز سبب تولید ملاتونین شده و ساعت بدن را تضعیف کرده و بهم می‌زند. همین امر سبب می شود که در خواب دچار اختلالاتی شود. علاوه بر این موضوع، زمانی که شما در صفحات اجتماعی گشت می زنید، متوجه می شوید که کمی تپش قلبتان افزایش یافت پیدا کرده است، چرا که با مطالعه خبرهای جدید، اخبار عجیب و غریب و یا نهایتا بازی کردن در احساسات درونی شما جوشش و حس جدیدی ایجاد می شود که منجر به بیدار ماندن مغز شده و خوابیدن را برای شما مشکل تر می سازد.

موبایل را از اتاق خواب فاصله بدهید

راه حل این مسئله این است که اتاق خواب را یک منطقه بدون دستگاه قرار دهید. از ساعت های زنگ دار قدیمی در نزدیکی تخت خود استفاده کنید و صبح با آن بیدار شوید. هیجان رسانه های اجتماعی را در ساعات پایانی روز به خصوص هنگام خواب از خود دور کنید و اجازه دهید وقتی از خواب بیدار شدید این خبر های مختلف را کنترل کنید. اصرار نداشته باشید که شب وقتی در حالت چرت هستید با تلفن همراهتان به هر گونه بازی یا کارکردی بپردازید.

چند دقیقه موبایل در رختخواب چقدر آسیب ؟

هر چند دقیقه که شما با تلفن همراه کار می کنید نور آبی صفحه نمایش می تواند بر روی مغز و خواب شما تاثیر گذار باشد.

۰:۱۵  کار با تلفن همراه در این ساعت از شب سبب جریان فوتون از صفحه نمایش تلفن شده و مغز را بیدار می‌کند.

۰:۲۸  در این ساعت صفحه نمایش تلفن همراه به مغز پیام می رساند که الان زمان خواب نیست و ملاتونین بیشتر تولید می‌شود.

۱:۱۰   هر فرد عادی به طور میانگین نیازمند ۷ الی ۹ ساعت خواب کامل در طی شبانه روز است که بی شک اگر تا این ساعت با تلفن همراهتان سرگرم شده اید، این میزان خواب را نخواهید داشت.

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا