1398-03-02
دانستنی‌های سلامتی

نشانه­ های اولیه عود افسردگی چیست؟

عود افسردگی

افسردگی یک اختلال روانشناختی است. حدود نیمی از افرادی که برای اولین ­بار بخشی از افسردگی را تجربه می­ کنند، سلامت باقی خواهند ماند. اما برای نیمه دیگر، افسردگی می­ تواند یک یا چند بار در طول زندگی­‌شان تکرار شود. برای افرادی که افسردگی برایشان تکرار می شود، علائم هشداردهنده در هر دوره متفاوت است.
این بار در نت‌نوشت ما سیگنال­ های کلیدی و نشانه­ های اولیه عود افسردگی ، محرک­ های احتمالی، و راه­‌هایی را که مردم می­ توانند از این بیماری جلوگیری کنند برایتان توضیح می دهیم.

افسردگی یک اختلال روانشناختی است. حدود نیمی از افرادی که برای اولین ­بار بخشی از افسردگی را تجربه می­ کنند، سلامت باقی خواهند ماند. اما برای نیمه دیگر، افسردگی می­ تواند یک یا چند بار در طول زندگی­شان تکرار شود.

پس از یکبار تجربه افسردگی، ظهور علائم آن برای بار دوم می­ تواند نگران­ کننده باشد. اما نشانه­ های اولیه عود افسردگی چیست؟ توجه به علائم هشداردهنده  معمولا کلیدی جهت پیشگیری از بروز مجدد این بیماری روحی است.

افسردگی یک اختلال روانشناختی است. حدود نیمی از افرادی که برای اولین ­بار بخشی از افسردگی را تجربه می­ کنند، سلامت باقی خواهند ماند. اما برای نیمه دیگر، افسردگی می­ تواند یک یا چند بار در طول زندگی­‌شان تکرار شود. برای افرادی که افسردگی برایشان تکرار می شود، علائم هشداردهنده در هر دوره متفاوت است.

این بار در نت‌نوشت ما سیگنال­ های کلیدی و نشانه­ های اولیه عود افسردگی ، محرک­ های احتمالی، و راه­‌هایی را که مردم می­ توانند از این بیماری جلوگیری کنند برایتان توضیح می دهیم.

بروز افسردگی

افسردگی می‌­تواند هفته ­ها، ماه ­ها یا حتی سال­ها پس از تجربه اول بازگردد. این بیماری می­‌تواند در ۵۰% افرادی که قبلا به آن مبتلا بوده اند، مجدد عود کند. به احتمال زیاد  افسردگی در عرض ۳ سال پس از تجربه اول باز می­‌گردد.

محققان هنوز نفهمیده ­اند که چرا بیماری افسردگی در برخی از افراد بعد از مدتی دوباره بر می‌گردد.

عود افسردگی چیست ؟

عود افسردگی

غم و اندوه و یا بی میلی نسبت به انجام فعالیت­ های روزمره،  می­ تواند یک بخش کاملا طبیعی از زندگی باشد. اما اگر این احساسات بیش از دو هفته طول بکشد، و اگر بر روی کار و زندگی اجتماعی تاثیراتی داشته باشد، ممکن است نشانه بروز افسردگی باشد.

با توجه به آمار اتحادیه بیماری­‌های روانی آمریکا (NAMI)، افسردگی، هرسال، حدود ۷% بزرگسالان در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می­‌دهد. انجمن روانپزشکی آمریکایی(APA) می­ گوید پس از تجربه اول،  افسردگی می­ تواند از طریق دو راه باز گردد.

“عود افسردگی” زمانی اتفاق می­ افتد که شخص در طی دوران نقاهت تجربه اول، به افسردگی باز می­‌گردد. عود بیماری معمولا پس از دو ماه درمان اولیه به سراغ شخص می رود.

“بازگشت افسردگی” زمانی اتفاق می­ افتد که علائم، ماه­ ها یا سال ­ها پس از آن ­که فرد مراحل بهبودی طی کرده ­است، باز گردد. این امر در طی ۶  ماه اول شایع ­تر است. حدود ۲۰% از مردم بازگشت افسردگی  را تجربه می­ کنند اما وقتی که افسردگی شدید باشد، این مقدار می­ تواند افزایش یابد.

APA برآورد می ­کند که پس از پایان مرحله اول افسردگی، ۵۰ تا ۸۵ درصد افراد حداقل یک دوره افسردگی دیگر در طول زندگی خود دارند. پس از دو یا سه دوره، شانس بازگشت افسردگی بسیار بالاتر است.

برخی از اختلالات شبه-افسردگی، معمولا  باز می‌گردند و با نامی مشخص قابل شناسایی هستند. این اختلالات شامل اختلال عاطفی فصلی (SAD)، که در ماه­ های زمستان باز می‌گردد و سندروم استرسی پیش از قاعدگی (PDS) که شبیه به همان سندروم اما با شدت بیشتری است.

نشانه­ های اولیه عود افسردگی

یک فرد اغلب می ­تواند علائم مشابه هشداردهنده افسردگی را از تجربه قبلی خود تشخیص دهد اما نشانه­ های یک افسردگی جدید می­ تواند متفاوت باشد.  در نتیجه، پرداختن به هر علامت احتمالی هشداردهنده در هر زمان باید انجام شود.

در اینجا برخی از علائم هشدار دهنده کلیدی افسردگی را ذکر می­ کنیم:

 • حالت افسرده: حس غم، پوچی یا نا امیدی.
 • از دست ­دادن علاقه به مسائلی  که معمولا باعث لذت می­ شدند. کم­تر لذت بردن از سرگرمی­ ها، کاهش علاقه به رابطه جنسی
 • انزوای اجتماعی: اجتناب از محافل اجتماعی، از دست­ دادن ارتباط با دوستان.
 • خستگی: وظایف روزانه ممکن است دشوارتر و طولانی­ تر شود، مانند شستشو و لباس ­پوشیدن در صبح.
 • احساس آشفتگی: بی­ قراری، قدم ­زدن
 • تغییرات در الگوی خواب: بی­ خوابی یا خواب بیش از حد.
 • تغییرات اشتها : از دست­ دادن اشتها یا افزایش اشتها.
 • افزایش تحریک­ پذیری: عصبانی­ شدن راحت­ تر از حد معمول.
 • احساس بی­ ارزشی و گناه: فکر کردن در مورد وقایع گذشته.
 • مشکلات تمرکز و حافظه: افکار و گفتار ممکن است دچار کندی شوند.
 • درد و آسیب­ های فیزیکی: سردرد بی­­ علت، درد معده یا درد عضلانی.
 • افکار خودکشی یا تلاش­ برای آن: این حالت ممکن است یک افسردگی شدید را نشان دهد.

محرک ­های احتمالی عود بیماری

محرک­هایی خاصی باعث ایجاد نوعی افسردگی در افرادی می ­شوند که سابقه افسردگی دارند در مقایسه با افرادی که هرگز افسردگی را تجربه نکرده­ اند.

عوامل مؤثر در بازگشت بیماری عبارتند از:

 • حوادث زندگی تنش ­زا که در هنگام بهبودی یا بعد از آن اتفاق می ­افتد: این حوادث می­ تواند شامل تعارض­ های خانوادگی، تغییرات در روابط و غم و اندوه باشد.
 • بهبودی نا کافی پس از آخرین افسردگی: اگر علائم اصلی به طور کامل درمان نشود، افسردگی به احتمال زیاد باز گشت خواهد داشت.
 • متوقف ­کردن زود هنگام درمان. افسردگی همیشه ثابت نیست. اما ادامه­ دادن روند درمان برای ۶ ماه یا بیشتر،پس از ایجاد احساس بهتر، می­ تواند خطر افسردگی را در آینده کاهش دهد.
 • شرایط پزشکی مانند دیابت، چاقی و بیماری­های قلبی می ­تواند منجر به افزایش میزان افسردگی در آینده شود.

نکاتی برای جلوگیری از عود بیماری

این استراتژی­های پیشگیری می ­توانند به جلوگیری از بازگشت افسردگی کمک کنند.

 • ادامه­ دادن درمان: تکمیل دوره کامل یک داروی تجویز شده می ­تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به عود را کاهش دهد. این امر می ­تواند در طی ۶ ماه نخست درمان که حیاتی است، بسیار مهم باشد.
 • درمان­های مبتنی بر ذهنیت : ذهنیت می­ تواند به فرد کمک کند تا از الگوهای منفی ذهن آگاه شود و راه­ های مقابله با آن­ها را توسعه دهد. یک مطالعه نشان می­ دهد که تمرکز بر روی نکات منفی برای سه بار در هفته می­ تواند باعث کاهش بیش از ۵۰ درصد عود افسردگی در یک سال شود.
 • آموزش دوستان و خانواده: به دوستان و خانواده خود بگویید که مراقب چه نوع علائم هشدار دهنده­ ای باشند چرا که  ممکن است کمک کند تا یک افسردگی در اوایل دوره اش  شناسایی شود.
 • آمادگی برای عود بیماری: حتی اگر نشانه­ های افسردگی باز نگردند، ممکن است در یک فرد حتی یک نشانه کوچک نیز برای ایجاد یک اختلال مؤثر عمل کند. پس در صورتی که علائم هشدار دهنده ظاهر شوند، می ­ توانند به سرعت با آن مقابله کرد. یک پزشک می ­تواند برای این کار کمک کند.

درمان و مقابله با عود  افسردگی

عود افسردگی

هنگامی که علائم نگران­کننده افسردگی در حین درمان باز می­ گردند، ممکن است به این معنا باشد که روش ­های درمانی فعلی به گونه­ ای که باید عمل کنند، موثر و مفید نبوده است. یک پزشک ممکن است توصیه کند که تغییر سبک درمان و یا  افزایش دوز دارو، می­ تواند به کنترل افسردگی کمک کند.

درمان­ های افسردگی توصیه شده توسط NAMI و APA عبارتند از:

 • گفتار درمانی : شامل درمان بین فردی (IPT) و درمان رفتارشناختی (CBT) می ­باشد. هر دو نشان داده اند که خطر بازگشت افسردگی را کاهش می­ دهند.
 • دارو : پزشکان می­ توانند داروهای ضد افسردگی یا تثبیت­ کننده­ های رفتاری تجویز کنند. ادامه­ دادن به مصرف داروهای ضد افسردگی برای ۶ ماه یا حتی بعد از اینکه علائم از بین رفت، می ­تواند خطر ابتلا به عود را کاهش دهد.
 • ورزش : فعال ­بودن می­ تواند به عنوان یک ضد افسردگی طبیعی عمل کند. چرا که اندورفین­ها را آزاد می ­کند که در خلق و خوی مثبت بسیار تاثیر گذار است. مطالعات اخیر نشان می­دهد که ورزش می­ تواند به اندازه داروهای ضد افسردگی یا روان­ درمانی در افسردگی خفیف تا متوسط مؤثر باشد.

هنگامی که افسردگی بسیار شدید است و به درمان معمول پاسخ نمی­ دهد، پزشک ممکن است درمان الکتروشوک (ECT) را توصیه کند.

افسردگی یک بیماری است، نه یک نقص شخصی. و به میزان بالایی قابل درمان است. بین ۸۰ تا ۹۰ درصد از مردم به دوره درمان تجویز شده پاسخ مناسب می ­دهند. خطر بازگشت افسردگی هنگامی که تجربه قبل شدیدتر بوده است، یا اگر شرایط دیگری مانند اختلالات اضطراب، اختلال شخصیتی، یا سوء مصرف مواد وجود دارد، بالاتر است.

خبر خوب این است که افراد مبتلا به افسردگی می ­توانند چشم انداز بلند مدت خود را با در نظر گرفتن اقداماتی برای جلوگیری یا درمان هر مورد جدید که ممکن است به وجود آید، بهبود بخشند.

 

هادی رجب­لو

 

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. Avatar

  saeedgreat

  9 آبان 1397 at 18:30

  0

  من یک ماهه تقریبا با لاپاروسکوپی عمل کردم ورداشتم کیسه صفرامو.بعد عمل یخورده درد داشتم که بعد دو روز خوب شد راحت راه میزفتم.یک هفته بعد عمل غذا ابکی خوردم.بعدشم هرچی دلم خواست کم کم شروع کردم خوردن و هیچ مشکلی هم با هیچ غذایی ندارم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا