دانستنی‌های سلامتی

نشانه های اختلال کبد ، اگر این علائم را دارید یعنی کبدتان دچار مشکل شده است

نشانه های اختلال کبد

شناخت نشانه های اختلال کبد می تواند مانع بروز مشکلات حیاتی شود. عوامل تهدید کننده سلامت کبد عامل بیماری های کبد مخصوصا کبد چرب هستند. کبد یکی از مهمترین ارگانهای داخلی بدن در زیر دنده ها و در سمت راست شکم واقع شده است بنابراین اختلال کبد یعنی اختلال کلیه اعضای بدن.

شناخت نشانه های اختلال کبد می تواند مانع بروز مشکلات حیاتی شود. عوامل تهدید کننده سلامت کبد عامل بیماری های کبد مخصوصا کبد چرب هستند. کبد یکی از مهمترین ارگانهای داخلی بدن در زیر دنده ها و در سمت راست شکم واقع شده است بنابراین اختلال کبد یعنی اختلال کلیه اعضای بدن. نقش کلیدی کبد در تصفیه و سم زدایی خون، ذخیره کردن  قند به منظور تامین انرژی، تولید پروتئین حیاتی بدن، تولید صفرا برای هضم آسان تر غذا غیر قابل انکار است. به عنوان مثال اگر بدن قادر به از بین بردن سموم نباشد آن ها سریعا با مواد غذایی آمیخته شده و خون ناسالم در بدن جریان می یابد. پس از شناخت نشانه های اختلال کبد حتما هر چه سریع تر به درمان کبد بپردازید.

نشانه های اختلال کبد

۱ – احتباس مایعات

یکی از اصلی ترین نشانه های اختلال کبد شکم برآمده است. (pot belly) در این مورد، کبد ناسالم شروع به تولید مایع در بافت ها می کند که گاهی این تورم در دست و پاها نیز دیده می شود.

نشانه های اختلال کبد

نشانه های اختلال کبد

۲ – کبودی های بی سبب

یکی از نشانه های اختلال کبد این است که یک کبد ناسالم مانع از لخته شدن به موقع خون است. اگر روی بدنتان کبودیهای بی دلیل مشاهده می کنید این می تواند یک نشانه بر اختلال کبد باشد. البته ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد بنابر این حتما به پزشک مراجعه کنید.

۳ – افزایش وزن بی علت

اگر فعالیت کافی داشته و به طور منظم ورزش می کنید و از تغذیه مناسبی هم برخوردار هستید و هنوز هم وزن بالایی دارید به احتمال زیاد می تواند از نشانه های اختلال کبد باشد. زیرا فیلتر سموم به درستی کار نمی کند و بدن شما سموم را در سلول های چربی انباشته است.

۴ – خستگی بی دلیل

نشانه های اختلال کبد خستگی مزمن

یکی از علائم شایع مسمومیت کبدی و از نشانه های اختلال کبد خستگی های مزمن هستند که حتی با ساعت ها خواب و استراخت نیز از بین نمی روند. سموم موجود در بدن با گردش خون به حرکت درآمده و در مفاصل جمع شده و خستگی جسمی ایجاد می کنند. این حالتهای خستگی حتی می تواند منجر به دمدمی بودن و افسردگی شود.

۵ – بوی بد دهان، بدن و پا

از دیگر نشانه های اختلال کبد این است که زمانی که کبد دچار مشکل است روده ها نیز اوضاع خوبی ندارند و احتمال یک نوع اختلال گوارشی زیاد است. از فساد و تجمع مواد دفعی بدن در روده ها بوی بد تولید می شود. سموم موجود در بدن نیز با عرق درآمیخته و در نتیجه بوی بسیار بدی از بدن و پاها استشمام می شود.

۶ – حالت تهوع و از دست دادن اشتها

رفته رفته سموم موجود در بدن افزایش یافته و شما بدون دلیل و بی هیچ توضیحی دچار حالت های تهوع و بی اشتهایی می شوید. و البته ممکن است که این حالتها را ناشی از سرماخوردگی یا ناراحتی های گوارشی بدانید که در اینجا پزشک متخصص با تشخیصی به موقع می تواند به شما کمک کند.

۷ – مشکلات پوستی

یکی از نشانه های اختلال کبد مشکلات پوستی است. در ابتدا رنگ پوست زرد می شود و ممکن است تصور شود که به مرور زمان و یا با درمان های خارجی برطرف خواهد شد که در غیر این صورت این تغییر رنگ پوست می تواند از علائم بد کارکردی کبد باشد. بیماری های پوستی مانند آلرژی، کهیر، اگزما هم نشانه های ازدیاد سموم در بدن هستند و این یعنی کبد ما دیگر به عنوان یک فیلتر سالم درست کار نمی کند.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندیدبه صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
۴ دیدگاه

4 دیدگاه

 1. میثم

  ۳۱ تیر ۱۳۹۶ at ۱۴:۲۳

  1+

  عالی بود ممنون

 2. محمد

  ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ at ۰:۲۹

  1+

  بسیار عالی.فکر کنم کبد منم مشکل داره علایم رو دارم

 3. رها

  ۱۹ تیر ۱۳۹۷ at ۱۱:۲۵

  3+

  سلام ببخشید باید همه علائم رو داشته باشیم یا حتی اگر دو مورد هم باشه نشانه بیماری کبد ؟؟؟؟

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا