دسته ها: دانستنی‌های سلامتیروانشناسی و موفقیت

انواع اختلال شخصیت و نشانه های مبهم این اختلال ها را بشناسید

اشتراک گذاری

چند گانگی شخصیت در انسان سبب بروز اختلالاتی در روان و انواع اختلال شخصیت می شود. آلیس در سرزمین عجایب نمونه بارز یک سندرم چند شخصیتی است. ممکن است سایر اختلالات روانی و مرموز در مغز یک انسان ظاهر شود، که این خود یک بیماری پیچیده و مرموز به شمار می رود.این بار در نت نوشت شما را با نشانه ها و انواع اختلال شخصیت آشنا می سازیم.

بیشتر بخوانید: اختلال شخصیت مرزی چیست؟

انواع اختلال شخصیت

چندین شخصیت متفاوت در یک بدن سبب پیدایش اختلال شخصیتی می گردد. شخصیت یک انسان از چندین بخش تشکیل شده است که شامل ملیت، جنس، مزاج، توانایی ها فیزیکی و ذهنی است. تمامی این بخش ها مربوط به ضربه های عاطفی شدیدی است که در طول دوران کودکی رخ می دهد. یک کودک توانایی تحلیل آنچه را که اتفاق می افتد نخواهد داشت. به این ترتیب آنچه که برایش رخ می دهد سبب پیدایش ذهنیت و روحیه یک شخصیت دیگر می شود. با این تفاسیر دوران کودکی حساس ترین دوره زندگی یک فرد محسوب می شود.

بیشتر بخوانید : تست روانشناسی مکعب برای شناخت شخصیت و ضمیر ناخود آگاه افراد!

سندرم Quasimodo

سندرم Quasimodo یا همان کاراکتر معروف داستان گوژپشت نتردام و یکی از انواع اختلال شخصیت است. این وسواس فکری اختلال بدشکلی بدن می باشد یا به نحوی نقص فیزیکی که اغراق زیادی در آن صورت می گیرد.

بیماران مبتلا به این اختلال ممکن است مدام جلوی آینه باشند تا نقصی قابل توجه از بدن خود پیدا کنند. این افراد با مشاهده عکس یا تصویر خود عزت نفس خود را از دست می دهند. این اختلال روانی در مراحل پیشرفته بسیار خطرناک و تخریب کننده است.

بیشتر بخوانید: نشانه های بیماری های روانی و علائم تشخیص افرادی که بیماری روحی دارند

 Erotomania یا ترس از خیانت

کسانی که از این حالت  روانی رنج می برند مدام فکر می کنند که شخص دیگری در تقابل عشق او قرار گرفته است. این افراد معمولا اشخاصی که موقعیت اجتماعی بالاتر از خود دارند مانند یک هنرمند مشهور را جانشین خود می پندارند. پزشکان در حالات این بیماری معتقدند که بیماران سیگنالهای روانی را از علائم خاص مانند پیامهای رمزی در رسانه ها دریافت می کنند. بیماران در این حالت مدام فکر می کنند آن شخصیت برتر در حال پر کردن قلب شریک عشقی او می باشد.

بیشتر بخوانید: عادت های مخرب فکری که آرامش را از زندگی شما می گیرند، بشناسید

توهم

توهم به نوبه خود یکی از اختلالات روانی رایج و مشکل ساز و از انواع اختلال شخصیت است. افراد مبتلا به توهم بر این باورند اطرافیان یا خودشان یک همزاد دارند. مبتلایان به توهم، واقعیت اطرافیان و شخصیت خود را نمی بینند و مدام با همزاد آنها ارتباط برقرار می کنند. نشانه های کاپگراس اقدامات غیر اخلاقی است که توسط همزاد بیمار را اذیت می کند. توهم در حالت پیشرفته به اسکیزوفرنی تبدیل می شود.

بدروانی

بدروانی بیماری است که از ترکیب دو حالت روانی هذیان و بزرگ نمایی به وجود می آید و از انواع اختلال شخصیت است. بیماران مبتلا به این حالت تجربه توهم هایی که توام با خاطرات نادرست است را دارند. آنها نظریه های متفاوتی از خود دارند مثلا خود را از یک منشا الهی یا حاکم جهان می دانند.

Fregoli یا توهم شدید

این اختلال روانی بسیار شدید و نادر بوده و معمولا یک ضایعه مغزی به شمار می رود. کسی که به Fregoli مبتلا است اطرافیانش را زیر یک ماسک می بیند و آنها را غریبه می پندارد. این افراد مدام در حال تغییرات ظاهری خود هستند و دیگران را مخفیانه دنبال می کنند.

بیشتر بخوانید: نشانه های ضعف اعصاب را جدی بگیرید

سندرم آلیس در سرزمین عجایب

تعجب نکنید! این هم یکی از انواع اختلال شخصیت است. مبتلایان به سندرم آلیس تجربه تغییر اشیا و اطرافیان و فضا را دارند. معمولا بیماران این سندرم رنج بسیاری از این حالت می برند. همه چیز حتی خودشان را  به اندازه های کوچکتر یا بزرگتر حس می کنند. چشم این افراد سالمتر از دیگر اعضایشان می باشد.

سندرم کریپتومنسیا

این اختلال نوعی بیماری حافظه به شمار می رود. باعث می شود فرد هیچ خاطره ای که از یک رویداد کسب کرده را به یاد نیاورد. در صورتی که خاطرات فراموش نشوند یک نوع رویا در ذهنشان است. فرد در این بیماری منبع اطلاعات را به طور کلی از دست می دهد و تعیین تشخیص یافتن را ندارد.

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نویسنده
شکوفه آزادگان
برچسب ها: ErotomaniafeaturedFregoliQuasimodoآلیس در سرزمین عجایباختلالات رفتاریاختلالات روانیاختلالات روانی خطرناکاختلالات شخصیتیاسکیزوفرنیاعتماد به نفسبدروانیبیماری آلیس در سرزمین عجایببیماری توهمبیماری مرتبط با مغزبیماری های روانیبیماری کاپگراسبیماری گوژپشت نتردامبیماریهای روانیبیماریهای مغزیترس از خیانتتفکر مداومتوهمتوهم زداییتوهم شدیدخیانتدو شخصیتیدو قطبیرفتارهای اجتماعیروانرویا پنداریسندرمهای اختلال شخصیتیسندرمهای روانیسیگنالهای روانیسیگنالهای مغزیشخصی خیالیشخصیتعزت نفس پایینفکرمشکلات مغزیموقعیت های اجتماعینشانه های اختلالات روانینشانه های کاپگراسهذیان گفتنهذیان گوییهمذات پنداریچند شخصیتیکاپگراس چیستکریپتومنسیاگوژپشت نتردام

آخرین مطالب

  • آرت کیوسک

مروری بر زندگی هوشنگ پزشک نیا ؛ نقاش پیشگام ایرانی

پزشک نیا بی شک یکی از نوابغ هنر نقاشی مدرن ایران است که متاسفانه عمر کوتاه فرصت خودنمایی بیشتر را… بیشتر بخوانید

10 ساعت قبل
  • ادبیات جهان

نگاهی موجز به شخصیت اِما در مادام بواری

در این مطلب نگاه دیگری به این رمان مشهور را ارائه می دهیم بررسی شخصیت اِما در مادام بواری که… بیشتر بخوانید

11 ساعت قبل
  • اخبار تکنولوژی
  • تلفن همراه

مقایسه تعرفه مکالمه تلفن همراه در دنیا با تعرفه مکالمه در ایران

در این مطلب قصد داریم تا به بهانه گران شدن تعرفه استفاده از تلفن همراه در کشورمان، به مقایسه تعرفه… بیشتر بخوانید

11 ساعت قبل
  • ادبیات جهان

لویی فردیناند سلین و سبکی عصبی و بد دهان به نام سلینی

لوئی فردینان دتوش با نام مستعار سلین نویسنده ی فرانسوی متولد سال ۱۸۹۴ در حومه ی پاریس است که امروز… بیشتر بخوانید

11 ساعت قبل
  • دانستنی‌های سلامتی

سالاد سم زدا و دتوکس رنگارنگ فوق العاده مقوی برای بدن

گفته شده است که ما با چشمانمان غذا می ­خوریم، و این سالاد سم زدا و رنگی نیز از این… بیشتر بخوانید

12 ساعت قبل
  • دانستنی‌های سلامتی

خواص درمانی خیارشور : خیار شور یک داروی گیاهی است

اگر بدانید خواص درمانی خیارشور که بیشتر در فست فودها استفاده می کنید چقدر زیاد است قدر این گیاه دارویی… بیشتر بخوانید

13 ساعت قبل