1397-12-03
دانستنی‌های سلامتی

علائم کمبود کلسیم : نشانه ها و علائمی که نباید نادیده بگیریم

علائم کمبود کلسیم

کلسیم از موادی است به راحتی می تواند سلامتی استخوان ها را تضمین کند اینکه هر انسان چه میزان کلسیم نیاز دارد و چه میزان کلسیم باید مصرف کند را می توان از نشانه هایی که بدن اعلام می کند متوجه شد

علائم کمبود کلسیم می تواند سبب حفره در استخوانها، از دست دادن حافظه و حتی تشنج در موارد شدید باشد. منابع بسیاری برای جذب کلسیم بدن وجود دارد که می تواند در استحکام استخوانها به خصوص در سنین رشد کمک کنند. کمبود کلسیم از جمله بیماری های خاموشی است که علائم کمبود کلسیم را به همراه دارد با شناخت این عوامل می توان به کمبود کلسیم پی برد و آن را درمان کرد. شما می توانید با شناخت علائم کمبود کلسیم قبل از شروع بیماری های حاد آن را به طور جدی درمان کنید. این بار در نت نوشت علائم کمبود کلسیم را برایتان معرفی می کنیم.

بیشتر بخوانید: غذاهای حاوی کلسیم و جایگزین های شیر را بشناسید!

علائم کمبود کلسیم

چه میزان کلسیم نیاز است ؟

بر اساس گزارش موسسه ملی بهداشت میزان کلسیم مورد نیاز برای مردان و زنان ۱۹ الی ۵۰ ساله ۱۰۰۰ میلی گرم در روز است. برای افراد بالای ۵۰ سال ۱۲۰۰۰ میلی گرم در روز می باشد. به این ترتیب اگر میزان کلسیم در بدن کافی نباشد به صورت خودکار از ذخایر کلسیم در بدن استفاده می شود. این حالت سبب می شود کم کم علائم کمبود کلسیم که بسیار خطرناک نیز می باشد، بروز کند.

بیشتر بخوانید: خواص منیزیم : ۱۰ دلیل قانع کننده برای مصرف روزانه منیزیم

حفره در دندان

dentist-teeth

زمانی که شما به دندانپزشکتان مراجعه می کنید بسیار راحت می توانید متوجه کمبود کلسیم در بدن خود شوید. حفره های موجود در دندان یکی از علائم کمبود کلسیم در بدن است. کلسیم ناکافی در رژیم غذایی سبب خرابی دندان ها به خصوص ایجاد حفره در دندان خواهد شد.

اختلال حافظه

کلسیم از جمله موادی است که نقش مهمی در انتقالم پیامهای  عصبی ایفا می کند. زمانی که کلسیم به میزان کافی در بدن موجود نباشد علائمی همچون گیجی و از دست دادن حافظه پدیدار خواهد شد. انتقال دهنده های عصبی با کمبود این ماده به خوبی کار نخواهند کرد. اگر مشکلات یادگیری و به خاطرسپاری دارید حتما از کافی بودن کلسیم در بدنتان مطمئن شوید چرا که از علائم کمبود کلسیم است.

مشکلات ناخن

ناخن ها و تا حدودی موها از ذخایر بزرگ کلسیم به شما می روند. ناخن ها مانند دندان ها از خانواده استخوان های بدن هستند که با درصد بالایی از کلسیم ساخته می شوند. اگر مشکلاتی در ناخن ها داشتید حتما یکی از علائم کمبود کلسیم می باشد. پوسته پوسته شدن ناخن و یا شکننده شدن آنها نشانه کمبود کلسیم است.

 انقباضات عضلانی

انقباض عضلانی یا اسپاسم عضلات از علائم کمبود کلسیم می باشد. اگر به طور خیلی اتفاقی عضلات دچار گرفتگی های سخت و اسپاسم شود می تواند به دلیل کمبود کلسیم باشد. در صورتی که این درد را زیاد تجربه می کنید میزان کلسیم بدن خود را کنترل کنید. همچنین سوزن سوزن شدن و یا به نوعی خواب رفتن عضلات نیز از حالاتی است که با کاهش کلسیم پدید می آید.

مشکلات خواب

مشکلات مرتبط با خواب به عوامل بسیاری بستگی دارد که یکی از آنها علائم کمبود کلسیم است. کلسیم کمک می کند هورمون ملاتونین که به نوعی هورمون خواب است، به اندازه کافی تولید شود. ملاتونین با افزایش کلسیم روندی رو به بالا پیدا می کند و سبب می شود بهتر و راحت تر بخوابید. زمانی که کلسیم کافی به بدن نرسد خواب عمیق دچار اختلال می شود.

 تشنج

کمبود کلسیم در موارد حاد می تواند سبب بروز تشنج شود. انقباض عضلات و اختلال در انتقال دهنده های عصبی در مراحل پیشرفته سبب تشنج خواهد شد.

زمانی که کلسیم کافی به بدن شما نرسد مشکلات انقباضی عضلات و اعصاب پیشرفت خواهد کرد و در مرور زمان تشنج ایجاد می کند. کلسیم نه تنها در شیر بلکه در تمامی فرآورده های شیر یافت می شود.

میزان مصرف کلسیم به صورت روزانه را کنترل کنید تا دچار کمبود این ماده مهم نشوید. با بروز هر کدام از علائم کمبود کلسیم میزان کلسیم بدنتان را کنترل کرده و مانع پیشرفت بیماری در بدن خود شوید.

بیشتر بخوانید: میزان کلسیم موجود در یک لیوان شیر چقدر است؟

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا