دانستنی‌های سلامتی

نشانه های فیبروم و درمان های طبیعی فیبروم رحم بدون جراحی و داروهای شیمیایی!

نشانه های فیبروم درمان های طبیعی فیبروم رحم

میوم ها یا فیبروم رحم در نتیجه سخت شدن جداره رحم در بعضی از زنان بروز می‌کند. از نشانه های فیبروم این است که فیبروم باعث دردهای شدید شکم و زیر شکم و خونریزی بیشتر در عادت ماهانه می‌شود. در ادامه با درمان های طبیعی فیبروم رحم آشنا می شوید.

میوم ها یا فیبروم رحم که در نتیجه سخت شدن جداره رحم در سنین باروری در بعضی از زنان بروز می‌کند تومورهای خوش خیمی هستند که به چند نوع دسته بندی می‌شوند. از نشانه‌های فیبروم این است که فیبروم باعث دردهای شدید شکم و زیر شکم و خونریزی بیشتر در عادت ماهانه می‌شود. هر چند روش های متداول مثل مسکن برای کاهش درد و نشانه های فیبروم و هورمون درمانی و در مواردی جراحی باعث بهتر شدن بیماری می‌شود، ولی تقریبا در بیشتر موارد به دلایل مختلف از جمله ژنتیک فیبروم دوباره ظاهر می‌شود. به همین دلیل بهترین راهکار کنترل و درمان فیبروم رحم از طریق روش های سنتی و رژیم درمانی است که امروز در نت‌نوشت از درمان‌های طبیعی فیبروم رحم می‌خوانید تا مجبور به استفاده از داروهای شیمیایی نشوید.

نشانه های فیبروم رحم

این علائم شایع ترین نشانه های فیبروم رحم است:

  • خونریزی های شدید و طولانی در مدت عادت ماهیانه
  • خونریزی غیرطبیعی در بین سیکل عادت ماهیانه
  • درد شدید در ناحیه شکم
  • تکرر ادرار
  • درد کمر
  • درد هنگام رابطه جنسی

توده های فیبرم معمولا برجسته هستند و با معاینه شکم در ناحیه لگن به راحتی لمس می‌شود.

فیبرم انواع مختلفی دارد:

فیبروم اینترامورال Intramural

فیبروم های داخل دیواره رحم که نوع شایع فیبروم رحم است و در قسمت ماهیچه ای دیواره رحم رشد می‌کند. اگر فیبروم بزرگ شود باعث کشیدگی و بزرگ شدن رحم و حتی صدمه دیدن رحم می‌شود. از نشانه های فیبروم اینترامورال این است که زنانی که این نوع فیبروم را دارند دارای عادت ماهانه های پردرد هستند و خونریزی در آن ها شدیدتر و طولانی تر است.

فیبروم ساب سروزال Subserosal

این گروه از فیبروم ها در خارج از دیواره رحم بوجود می‌آید و در بعضی از موارد به مثانه فشار می‌آورد. به همین دلیل نشانه های فیبروم در زنانی که این نوع فیبروم را دارند تکرر ادرار و مشکل در دفع ادرار، دردهای کمر و فشار به ستون مهره ها دیده می‌شود.

فیبروم پنداکلوتید Penducluated

فیبروم های ریزی هستند که در داخل و خارج دیواره رحم رشد می‌کنند.

فیبروم ساب موکاسال Submucosal

این گروه از فیبروم ها درست زیر پوشش لایه رحمی تشکیل می‌شود و از جمله فیبروم هایی است که عادت ماهیانه دردناک همراه با خونریزی زیاد را سبب می‌شود. فیبروم ساب موکاسال که فقط در بعضی از زنان دیده می‌شود و کمتر شایع است ممکن است مشکلاتی را برای بارداری زن ایجاد کند.

سرویکال Cervical

این نوع فیبروم در گردن یا دهانه رحم ایجاد و جزو فیبروم های نادر محسوب می‌شود. این نوع فیبروم معمولا با جراحی برداشته می‌شود.

درمان‌های طبیعی فیبروم رحم

از آن جا که حتی با برداشتن جراحی، معمولا فیبروم ها دوباره بوجود می‌آید درمان‌های طبیعی فیبروم رحم بهترین روش درمانی محسوب می‌شود. این  روش‌ها عبارتند از :

این غذاها را نخورید

غذاهای چرب، گوشت های فرآوری شده، انواع همبرگر، سوسیس، شکر سفید، و غذاهای حاوی ایندکس گلیسمیک بالا، انواع شیرینی و کیک و کلوچه که حاوی شکر است، نوشابه ها، کربوهیدرات های فرآوری شده، الکل، کافئین زیاد از جمله مواد غذایی و نوشیدنی هایی است که باعث بروز التهابات و تشدید نشانه های فیبروم رحم و عوارض ناشی از آن مثل درد می‌شود. غلات فرآوری شده و آرد سفید نیز جزو این دسته از مواد غذایی محسوب می‌شود که باید از آن ها دوری کرد.

این غذاها را بیشتر بخورید

نشانه های فیبروم رحم درمان‌های طبیعی فیبروم رحم

انواع سبزی و میوه بخصوص از نوع ارگانیک، سبزیجات سبزبرگ مثل کلم بروکلی، کلم برگ و گل کلم، سبزیجات حاوی بتاکاروتئین مثل هویج، سیب زمینی و اسفناج از جمله سبزیجاتی است که خانم های مبتلا به فیبروم باید در برنامه غذایی خود بگذارند. بیشتر تاکید بر نوع ارگانیک آن می‌شود زیرا وجود سموم شیمیایی عدم تعادل هورمونی را تشدید می‌کند. البته در صورتی که به سبزیجات ارگانیک دسترسی ندارید چاره ای به جز استفاده از سبزیجات موجود در بازار نیست.

غذاها و سبزیجات حاوی آهن نیز باید در برنامه غذایی زنان مبتلا به فیبروم گنجانده شود. چون آن ها به دلیل عادت ماهانه های شدید معمولا کم خون هم می‌شوند.

تخم کتان دانه بسیار خوبی است که باعث تعادل هورمون های زنانه بخصوص استروژن می‌شود. می‌توان آن را همراه با جو دوسر به صورت اسموتی درآورد یا به طور مستقیم یا آسیاب شده بر روی سالاد و غذاها پاشید ومیل نمود. تخم کتان فیبروم ها را کوچک می‌کند.

نان های چند غله ای، برنج قهوه ای، جو، و جوانه گندم از منابع خوب غذایی برای از بین بردن و کوچک کردن فیبروم ها محسوب می‌شود.

مکمل های دارویی یکی از درمان های طبیعی فیبروم رحم

داروهای کاهنده سطح استروژن خون مثل دانه کتان، خار مریم، ب کمپلکس از جمله درمان های بی‌خطر و تنظیم کننده هورمون های زنانه محسوب می‌شود. مصرف روزانه ۱۰۰۰ میلیگرم امگا ۳، ب کمپلکس ۵۰ میلیگرم، خارمریم روزانه دوبار و هر بار ۱۵۰ میلیگرم باعث متعادل شدن هورمون و رفع اثرات آزاردهنده فیبرم ها می‌شود.  استفاده از کرم پروژسترون هم بین ۶ تا ۲۰ روز در ماه از روش های خوب مکمل دارویی بی خطر است.

روغن های گیاهی از درمان های طبیعی فیبروم رحم

سه روغن آویشن، مریم گلی و گل بنفشه به دلیل اثرات ضدافسردگی و ضداسترسی شان روش درمانی خوبی برای زنان مبتلا به فیبروم است. این روغن ها را می‌توان با هم ترکیب نمود و دوبار در روز چند قطره از ترکیب را روی شکم و کمر و پهلوها به آرامی ماساژ داد. روغن کرچک هم به دلیل خاصیت سم زدایی به عنوان یکی از روغن های موثر در از بین بردن فیبروم و از درمان‌های طبیعی فیبروم رحم شناخته شده است.

درمان های طبیعی فیبروم رحم : چای های گیاهی

نشانه های فیبروم رحم درمان‌های طبیعی فیبروم رحم

ریشه گل قاصدک، خارمریم، گل یا صبر زرد، تمشک قرمز و گزنه گیاهان خوبی است که دم کرده آن ها به صورت چای به میزان زیادی در کنترل و رفع  بیماری فیبروم موثر است. از خواص دیگر این گیاهان کمک به باروری در زنانی است که فیبروم باعث ناباروری شده است. این روش درمانی بی‌خطر علاوه بر فیبروم برای سلامتی کل بدن مناسب است.

دوری از آلودگی های محیطی

هر چیزی اعم از هوا، آب و غذا که باعث سمی شدن بدن شود عامل تشدید کننده بیماری فیبروم است. به همین دلیل زنان مبتلا به فیبروم باید از شوینده ها و محصولات سفیدکننده شیمیایی دوری کنند. این افراد حتی در انتخاب کرم های دست، بدن و صورت باید با احتیاط عمل کنند تا مواد مضر برای فیبروم وارد بدن و خون شان نشود. این زنان نباید در معرض سمومی مثل حشره کش ها یا سموم از بین بردن علف های هرز قرار بگیرند. حتی در مورد لوازم آرایش باید حتما از نوع گیاهی وارگانیک آن استفاده کنند.

از موارد دیگری که زنان مبتلا به فیبروم رحم باید رعایت کنند سم زدایی بدن است.

درمان های طبیعی فیبروم رحم : ورزش

مثل هر بیماری دیگری، ورزش و نرمش و داشتن فعالیت بدنی تاثیر خوبی در جلوگیری از رشد فیبروم و تشدید آن دارد. مطالعات نشان داده است زنانی که به طور مرتب ورزش می‌کنند، به راحتی از عهده کنترل بیماری و شدت گرفتن آن برمی‌آیند. ورزش با ایجاد نشاط و تقویت سیستم ایمنی بدن اثرات جانبی این بیماری را از بین می‌برد. زنان مبتلا به فیبروم حتما باید یک برنامه‌ی منظم ورزشی برای خود تدارک ببینند.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندیدبه صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا