دانستنی‌های سلامتی

علائم نارسایی کلیه را بدانیم و جدی بگیریم!

علائم نارسایی کلیه ها

با توجه به نقش مهم کلیه ها در بدن واضح است که کوچک ترین مشکلی در کلیه ها تهدید جدی برای سلامتی بدن محسوب می شود و در نظر گرفتن سلامتی کلیه ها و بررسی علائم نارسایی کلیه ها یک امر ضروری برای حفظ سلامتی می باشد.

کلیه ها یکی از مهم ترین اعضای بدن هستند که سلامتی این عضو از بدن و شناخت علائم نارسایی کلیه بسیار حائز اهمیت است. کلیه‌ها یک جفت عضو لوبیایی شکل و قهوه‌ای رنگ می‌باشند که در طرفین ستون فقرات و در موازات اصلی مهره ۱ تا ۳ کمری قرار دارند. کلیه های انسان روزانه ۱۲۰ – ۱۵۰ لیتر خون را فیلتر می کنند و برای حفظ تعادل خون و کارکرد درست بدن ضروری هستند. یکی از اصلی‌ترین وظایف کلیه بیرون راندن مواد زاید تولید شده بر اثر متابولیسم و یا خورده شده، می‌باشد. کنترل حجم و ترکیبات مایعات بدن نیز از کارکردهای کلیه می‌باشد. قسمت عمده حفظ تعادل بین میزان دریافت و میزان دفع در مورد آب و تقریباً تمام الکترولیت‌های بدن بر عهده کلیه‌ها می‌باشد. در صورت بیماری در کلیه ها نارسایی کلیه به وجود خواهد آمد که یک بیماری کاملا جدی محسوب می شود. درمان نارسایی کلیه نیاز به درمان سخت از جمله دیالیز دارد. در ادامه با نت نوشت همراه باشید تا نشانه ها و علائم نارسایی کلیه را با هم مرور کنیم.

بیشتر بخوانید: درمان نارسایی کلیه ها با داروهای گیاهی و روش های خانگی را بشناسید

علائم نارسایی کلیه

کلیه‌ها مهم‌ترین وظیفه خود را با تصفیه پلاسما و برداشت مواد از فیلتر بسته به نیازهای بدن انجام می‌دهند. کلیه‌های با دفع مواد ناخواسته به توسط ادرار بدن را تمیز کرده و مواد مورد نیاز را به خون بازمی‌گردانند.

همچنین به تولید هورمون هایی که برای کنترل سطح فشار خون بدن ضروری هستند و سلول های قرمز خون می پردازد و کمک می کند تا استخوان های فرد محکم باقی بمانند. با تمام این توضیحات در مورد نقش مهم کلیه ها در بدن واضح است که کوچک ترین مشکلی در کلیه ها تهدید جدی برای سلامتی بدن محسوب می شود و در نظر گرفتن سلامتی کلیه ها یک امر ضروری برای حفظ سلامتی می باشد.

نارسایی کلیه زمانی رخ می دهد که کلیه ها در عملکرد خود دچار مشکل می شوند و صحیح کار نمی کنند. به این حالت نارسایی کلیه و در مراحل پیشرفته نارسایی حاد کلیه نامیده می شود. تجمع مایع در معده، احساس ناراحتی در معده، تهوع، تغییرات فشار خون از علائم نارسایی کلیه هستند. مشکلاتی مانند فشار خون بالا و دیابت هم می تواند زمینه ساز نارسایی کلیه شوند.

نارسایی کلیه اصلا درمانی ندارد تنها می توان با پیشگیری از بروز این بیماری جلوگیری به عمل آورد. کم آبی در کلیه ها سبب اختلال عملکرد می شوند. از آنجایی که بیماری نارسایی کلیه یک بیماری کاملا حاد و جدی محسوب می شود معمولا به صورت یک دوره طولانی مدت یا گاهی هم به صورت مادام العمر همراه شخص باقی می ماند. چندین هفته و یا چندین ماه شخص بیماری می بایست تحت درمان دیالیز و رژیم ها سخت و گاهی مدد کار قرار داشته باشد.

بیماری های مربوط به کلیه به دلیل سروکار داشتن با خون و آب و نمک و دیگر مواد معدنی، معمولا نشانه بارزی ندارند. این بیماری جز بیماریهای خاموش محسوب می شود و تنها زمانی که کلیه به طور کامل از کار افتد مشکلات خود را بروز خواهد داد. از جمله نشانه هایی که تا حدودی می تواند به این بیماری مربوط باشد درد کلیه، ادرار بسیار کمتر از معمول، تپش یا درد زیر قفسه سینه یا درد ناحیه پشت و یا پهلو، ایجاد ورم ناشی از احتباس مایعات در اندام تحتانی و پاها و یا حتی پف کردگی چشمان می باشد. حتی گاهی در حالت پیشرفته این بیماری سوهاضمه، تهوع، از دست دادن اشتها و گاهی استفراغ و فشار خون بالا هم نشانه این بیماری محسوب می شود. نارسایی کلیه با اینکه همیشه یک بیماری کاملا خطرناک محسوب می شود ولی همیشه نیاز به دیالیز ندارد. بسته به وضعیت سلامتی فرد و سن و سال یا شدت آسیب دیدگی کلیه می توان آن را درمان کرد.

عمده ترین علائم نارسایی کلیه عبارت است از:

بیشتر بخوانید: درمان های طبیعی و خانگی دفع سنگ کلیه و هر آنچه درباره سنگ کلیه باید بدانید

۱- تغییر در ادرار

زمانی که به نارسایی کلیه دچار شده باشید تغییرات ادراری می تواند یکی از علائم نارسایی کلیه و هشدار دهنده باشد:

  • ادرار کردن در نیمه های شب و در دفعات زیاد
  • ادرار کف آلود
  • ادرار رنگ پریده و در دفعات و حجم زیاد
  • ادرار تیره رنگ و در حجم و دفعات کم
  • وجود خون در ادرار
  • ادرار کردن به سختی و یا همراه فشار

بیشتر بخوانید: تغییر رنگ ادرار نشانه چیست؟

۲ – تورم

اگر کلیه ها به درستی کار نکنند و نارسایی کلیه باعث شود تا نتواند مایعات اضافی بدن را خارج کنند منجر به ورم در ناحیه دست ها و یا پاها و مچ پا و یا صورت می شود. تورم ناگهانی در بدن می تواند یکی از علائم نارسایی کلیه و شکست عملکرد کلیه ها باشد و باید جدی گرفته شود.

بیشتر بخوانید: علت ورم پا که بسیار خطرناک است و باید بدانید

۳ – خستگی

کلیه‌ها اریتروپوییتین ترشح می‌کنند که تولید گویچه های سرخ از سلول های بنیادی خون‌ساز در مغز استخوان را تحریک می‌کنند که وظیفه حمل اکسیژن به نقاط مختلف بدن را دارد. تقریباً تمام اریتروپوییتین که در افراد سالم به خون ترشح می‌شوند، از کلیه‌ها است.

یکی از علائم نارسایی کلیه ها این است که نارسایی کلیه باعث می شود که کلیه ها اریتروپویتین کمتری تولید می کنند و اکسیژن کمتری به نقاط مختلف بدن می رسد و مغز و سایر عضلات بدن به علت کمبود اکسیژن به راحتی و به سرعت احساس خستگی می کنند و در نهایت فرد مبتلا به کم خونی می شود.

۴ – جوش های روی پوست

اگر کلیه ها به درستی نتوانند مواد زائد بدن را دفع کنند تجمع این مواد در بدن موجب ایجاد خارش ها و بثورات جلدی می شود. ممکن است با مالیدن کرم های مختلف مشکل را ظاهرا حل نمایید اما اگر این خارش ها مربوط به نارسایی کلیه ها باشد استفاده از پمادهای جلدی راه حل اساسی نیست.

علائم نارسایی کلیه

علائم نارسایی کلیه

۵ – احساس طعم فلز در دهان

هنگامی که مواد زائد نتوانند از بدن دفع شوند موجب ایجاد بوی بد در دهان و تغییر طعم مواد غذایی برای فرد می شود. اگر احساس می کنید که اشتها و الویت های غذایی تان تغییر کرده و طعم های غذاها در دهان تان به گونه ای متفاوت است این تغییرات را جدی بگیرید چرا که می تواند علائم نارسایی کلیه باشد. تجمع مواد زائد حتی باعث ایجاد حالت تهوع و استفراغ نیز می شود.

بیشتر بخوانید: علائم سمی شدن کلیه ها که نباید از آنها سرسری بگذریم !

۶ – تنگی نفس

تنگی نفس از علائم نارسایی کلیه ها است که به دو روش می تواند سبب بروز تنگی نفس شود. یا این تنگی نفس به علت تجمع مواد زائد در شش هاست و یا به علت کمبود اکسیژن در بدن به علت کم خونی ناشی از کمبود گویچه ها خونی است.

۷ – سرگیجه و عدم تمرکز

اگر کم خونی فرد از علائم نارسایی کلیه ها باشد از آن جایی که اکسیژن کافی به مغز او نمی رسد این فرد دچار سرگیجه و عدم تمرکز کافی می شود.

بیشتر بخوانید: سم زدایی کلیه ها با آبمیوه های طبیعی و نسخه های جادویی طبیعت

۸ – درد

درد های پشت بدن و در ناحیه کلیه معمولا از علائم نارسایی کلیه ها و نشان دهنده بروز اشکال در کلیه مانند عفونت و یا سنگ کلیه هستند.

خطرات نارسایی کلیه

خطراتی که این بیماری در بر دارد به این ترتیب می باشد:

بالا رفتن فشار خون، مشکلاتی که جهت بیماران قلبی پیش می آید، پیدایش سنگ کلیه، عفونت کلیه ها و مجاری ادرار و . . .

مشکلات کبدی و رژیم غذایی ناسالم، کمبود مواد مغذی، سابقه بیماری پروستات،  بالا بودن فشار خون، بالارفتن سن وعدم تعادل الکترولیت در بدن می تواند زمینه ساز مشکلات کلیوی شود.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا