موسیقی

آلبوم جاده می رقصد از چارتار چنگی به دل نزد!

چارتار در دور تکرار; آلبوم «جاده می رقصد» چنگی به دل نزد!

به تازگی آلبوم جدید گروه چارتار با نام جاده می رقصد روانه بازار شده است، در ادامه با مروری بر این آلبوم با نت نوشت همراه باشید. حدود ۲ سال پیش بود که بعد از آلبوم پر سروصدای “آقای بنفش” از گروه پالت متوجه آلبوم دیگری در گیشه موسیقی تلفیقی شدم با نام “باران تویی” از گروه چارتار. اصلا انتظار شنیدن اشعاری نو در قالب موسیقی الکترونیک و این سبک در موسیقی ایرانی را نداشتم. آلبوم با قطعه باران تویی بسیار خوب شروع می شد:

از آسمانم ماتم ببارد / هراس بی‌توماندنم ادامه دارد
نمی‌نویسم ترانه بی تو / چگونه پر کشد خیال واژه بی تو
به لب رسیده جان کجایی / کجایی که برده طاقتم جدایی
باران تویی، به خاک من بزن / بازآ ببین، که بی مه تو من، هوای پر زدن ندارم
باران تویی، به خاک من بزن / بازآ ببین، که در ره تو من نفس بریده در گذارم

پیشنهاد شنیدنی: دلشدگان با صدای همایون شجریان از آلبوم Vocapella II

ضرب آهنگ موسیقی الکترونیک و تنظیمی متفاوت از آنچه تاکنون شنیده بودیم خبر از سبک جدیدی در موسیقی تلفیقی داشت. بدور از انصاف است اگر اعتراف نکنیم که اینگونه جرئت و خلاقیت در موسیقی ایرانی را باید مدیون “دنگ شو” باشیم. گام و قدمی که دنگ شو در موسیقی ایران برداشت را نمی توان نادیده گرفت و باید این گروه را شروع کننده سبک و سیاق نو در موسیقی تلفیقی دانست.

آلبوم جاده می رقصد

طی هفته گذشته در جاهای مختلف خبر از پیش فروش و رونمایی از آلبوم جدید چارتار را خواندم و کاوری مشابه آلبوم قبل با کمی تغییر رنگ را دیدم، گمان بردم کپی کاری های هوادران این گروه است، بعد از خواندن خبر رونمایی و تهیه آلبوم شکه شدم که علت استفاده از همان تصویر سازی آلبوم پیشین کمی برای گروه چارتار جالب نبود. بعد از شنیدن ترک ها (هر چند بار اول نتوانستم تا انتها تمامی ترک ها را گوشی دهم و از شنیدن تا انتهای آنها هم با زدن ترک بعدی فرار کردم) متوجه شدم که این آلبوم کمی با آلبوم پیشن متفاوت است.

پیشنهاد شنیدنی: بیقرار از علیرضا قربانی آلبوم حریق خزان

chaartaar-slider-6-1140x480

در “باران تویی” قطعاتی چون “آشوبم” “هندسه” “خوشا به من” هر یک با موسیقی، کلام و تنظیم خاص و یونیک خودشان جهارچوب آلبوم را استوار می کرد. تشابه اشعار و موسیقی و ضعف تنظیم کمتر به چشم می آمد ولی در جاده می رقصد متاسفانه شاهد افول موسیقی در چارتار هستیم. ریتم ها موسیقی در اکثر ترک ها مشابه هم هستند و به هیچ عنوان تنوع آلبوم پیشین را در این آلبوم از لحاظ ریتمیک شاهد نیستیم، تکرار و ضرب آهنگی که در تمامی ترک همراه ریتم هاست زمینه ساز این است که توانایی ادامه شنیدن موسیقی تا را انتها از (حداقل) من گرفت. اشعار نویی که گمان ترانه شدن آنها را هرگز نداشتم در باران تویی شنیدم و از آنها لذت بردم اما در جاده می رقصد نقض و بدیع بودن اشعار را کاملا کم رنگ دیدم.

پیشنهاد شنیدنی : ترش رو با صدای علی زند وکیلی

در آلبوم پیشین بازه آوازی آرمان گرشاسبی بسیار وسیع تر بود اما در این آلبوم حجم سنگین موسیقی توانایی شنیدن صدا و آواز او را برایم میسر نساخت. شاید علت آن را در تنظیم های دستپاچه ای که بر روی ترک ها انجام شده بود می بینم.

بعد از تهیه آلبوم برای شنیدن چارتار جدید هیجان زده بودم اما خب شاید توقع زیاد از این گروه تازه کار و جوان انتظار مرا بالا برده بود. هرقدر سعی کردم ترک ها را تا انتها گوش بدهم ریتم تکراری آنها مانع می شد و برای شنیدن بعدی را انتخاب می کردم و باید گفت در نهایت متوجه این شدم که چرا در کاور آلبوم جدید شاهد نوآوری و طرحی نو نبودیم.

پیشنهاد شنیدنی: ماه و ماهی از حجت اشرف زاده و شعر زیبای علیرضا بدیع

chaartaar-slider-7-1140x480

آلبوم جاده می رقصد دقیقا ادامه مسیر قبلی است و نباید در آن دنبال ترک هایی همچون “آشوبم” و “خوشا به من” گشت. “هیچ در هیچ” و “ببر” را می توان از بهترین های این آلبوم دانست و اینکه این گروه جوان و خوش ذوق زمان زیادی برای ارائه کارها و آثار بهتر دارند و امیدواریم آلبوم های اینچنینی (در میان انبوه موسیقی های متنوع و شاید به زعم بنده سبک)، خوب بفروشد تا مبادا گروه های اینچنینی در موسیقی ایرانی کمرنگ شوند.

پیشنهاد شنیدنی: در دنیای تو ساعت چند است ؟ ساخته کریستف رضاعی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا