1397-12-28
سینمای جهان

معرفی فیلم The Truman Show نمایش ترومن از پیتر ویر ؛ مرثیه‌ای غوطه‌ور در تهوعی خنده‌دار

معرفی فیلم The Truman Show

“نمایش ترومن” فیلمی است دگر اندیش به کارگردانی “پیتر ویر” و نویسندگی “اندرو نیکول”. با ساختاری غیر متعارف نسبت به زمان خود. مرثیه ایست غوطه ور در تهوعی خنده دار که پیرامون انسان معاصر معلق است. “نمایش ترومن” بلافاصله پس از نمایشش مورد توجه قرار گرفت. نا حدی که امروزه از آثار به یادمانی ادوار از آن به یاد می شود.

نمایش ترومن The Truman Show فیلمی است دگر اندیش به کارگردانی پیتر ویر Peter Weir و نویسندگی اندرو نیکول Andrew Niccol. با ساختاری غیر متعارف نسبت به زمان خود. مرثیه ایست غوطه ور در تهوعی خنده دار که پیرامون انسان معاصر معلق است. نمایش ترومن بلافاصله پس از نمایشش مورد توجه قرار گرفت. نا حدی که امروزه از آثار به یادماندنی ادوار یاد می شود. در ادامه با معرفی فیلم The Truman Show با نت نوشت همراه باشید.

“کریستوف: «من تو رو بهتر از خودت می‏شناسم.
ترومن: «تو هیچوقت یه دوربین توی سر من نداشتی.”

 

“جیم کری” استادی بی لقب است. بی حرف پیش و پس. نگاهی گمشده و نافذ در پس چهره خندانش دارد. چهره ای که همزمان خنده، دلهره و غم را به بیننده منتقل می‌کند. مانند همین نمایش ترومن The Truman Show ، مانند درخشش ابدی یک ذهن پاک و چندین فیلم دیگر که گویی تنها برای وی ساخته شده اند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم The Truman Show نمایش ترومن به کارگردانی پیتر ویر

قبل از معرفی فیلم The Truman Show سری به داستان این اثر می زنیم؛ “ترومن” در مرز سی سالگی گم می‌شود. از درون تنها و از بیرون مشکوک. زندگی روتینش می‌لنگد. اوه! یک چیزی اینجا درست نیست. آیا من مشکلی دارم؟ آه خدایا چقدر حس رفتن دارم. اما به کجا؟ نمی‌دانم. شاید باید وصیت بکنم. بنویسم که وقتی مُردم حیف و میلم نکنند. بهتر نیست برگردم به چرخه زنجیره غذایی؟ اوه نه، باز باید برم سر کار. چقدر همه چیز شبیه همیشه است. یک جای کار می‌لنگد. آری درست است. “ترومن” سی سال است که به صورت آنلاین برای دنیا مخابره می‌شود. از قبل از تولد برایش خواب دیده اند که او را در یک نمایش تلویزیونی بازی دهند. تنها او واقعی است. اگر باشد. و جز به جز احوالاتش را تمام دنیا نظاره گرند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک اثر میشل گوندری

معرفی فیلم The Truman Show

معرفی فیلم The Truman Show

معرفی فیلم The Truman Show از پیتر ویر

در معرفی فیلم The Truman Show نمایش ترومن باید گفت این اثر فیلم بسیار مهمی است. فیلمی است در جستجوی انسان و مفهوم زندگی. فیلم پر است از استعاره ها و تمثیل های فراوان. ایده نظارت دائمی شدن ایده جدیدی نیست. کارگردانان مختلفی در گذشته و در زمان حال نیز این ایده را دست مایه هنر خود کرده اندو نباید این نکته را در معرفی فیلم The Truman Show نادیده گرفت. اما نظارت دائمی چگونه در این فیلم تفسیر می‌شود؟ مطمئنا یکی از اهداف سازندگان The Truman Show به چالش کشیدن قدرت رسانه ها و آگاهی دادن به مردم درباره کنترل اذهان است. کنترلی که با کمی اغراق توانسته سی سال کل مردم دنیا را به صورت آنلاین، پای زندگی ترومن بنشاند. ایده‌ای جالب با پرداختی جالب. فیلم تمام مردم دنیا، از هر قشری را آنقدر محو این شو نشان می‌دهد که گویی تمام ملت ها دیگر کار و هویتی برای زندگی کردن جز فهمیدن سرنوشت ترومن ندارند. “نمایش ترومن” غیر مستقیم می‌گوید، به راستی و یقینا اکثر دنیا را ابلهان تشکیل داده‌اند! آن هم ابلهانِ احساسی!! مانند نگاهی که “وودی آلن” در “عشق و مرگ” به تصویر می کشد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Lady Bird کاری از گرتا گرویک ۲۰۱۷ “پشت سد بلوغ”

The Truman Show از درون و از دید ترومن نیز قابل تامل است. “ترومن” استعاره ای از خود ماست. دنیایی دروغین که در پیرامونمان تار تنیده و راه تنفس و چشم سومان را بسته است. ترومن (ما)می داند، یقین دارد که در پیرامونش احوالات میزان نیستند. اما باز در شکافی از روزمرگی غرق شده است. آیا روزمرگی برای انسان جستجوگر توقف به حساب می‌آید؟ خیر. جستجوگر راهش را پیدا می‌کند. ولی آیا این چنین نیست که هر چه بیشتر از درون خود را به چالش بکشیم ایمانی قوی تر در انتظارمان است؟ مگر ابراهیم این کار را نکرد؟ او اسماعیلش را داد تا ابراهیم شد! ترومن نیز باید دیوار را بشکند. دیواری نامرئی که تا پیش از این بدان یقین نداشت. اما یقین کنونی اش همتی بزرگ می‌طلبد. باید مانند “دانته آلیگیِری” از برزخ عبور کنی و طبقات جهنم را به نظاره بنشینی تا به بهشت در آیی. ولی آیا بهشت در انتظار ترومن است؟ یا دنیای دروغین دیگری در پس همین نمایش دروغین در انتظارش است؟

اما نظارت شدن دائم چه حسی دارد؟ “زئوسی” که به همراه دیگر خدایان، مدام ترومن را نگاه می‌کنند. به او حق انتخاب داده اند. داده اند؟ در جَبر تحمیلی اش حق انتخاب گرفته است. “پوزئیدون” خدای دریا حتی، پدرش را از وی می‌گیرد. اما چرا؟ چون پای منفعت در میان است؟ یا “المپ نشینان” هوس سرگرمی کرده اند؟ پس ترومن چه می‌شود. با شک هایش چه کند؟ آری با “زئوس” باید مانند “هادس” مبارزه کرد. باید با او بازی کرد. و ترومن چنین می کند. برای کشف حقیقت دست به فریب می‌زند و خواهان سر چشمه رهایی می‌شود و سفر آغاز می‌کند.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم Three Billboards Outside Ebbing, Missouri سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری ساخته مارتین مک دونا

“پیتر ویر” در نمایش ترومن هدایتی حساب شده دارد. از ابتدا دنیایی خلق می‌کند که بیننده می‌فهمد بر خلاف شعار حقیقی بودن، همه چیز مصنوعی است. معاشرت ها، لبخندها، دوستی ها و حتی ازدواج ترومن.  بیچاره ترومن بازیچه ایست که شب‌ها همبستر زنی می‌شود که برای نمایش، هم خوابه او گشته است.

در نهایت؛ در معرفی فیلم The Truman Show باید گفت در ورای تمام جذابیت های داستانی و روایی اش، تلنگری برای انسان معاصر است. انسانی ماتریالیسم که خوراکش را از دیگران طلب می کند و برای یادگیری اندکی همت ندارد. چی بخوریم؟ آنچه تبلیغ می‌شود. چه بپوشیم؟ آنچه فلان مدل بَزَک کرده به ما نمایش می‌دهد و در نهایت به چه فکر کنیم؟ این که دیگر فکر ندارد آنچه ما می‌سازیم ببینید! “نمایش ترومن” انسان را به شکست این دیوار ها فرا می خواند. دروغ گویان و صاحبان قدرت هزاران سال بر مردم تملک جسته اند. مگر “دکارت” در همه چیز شک نکرد؟ شاید نکرد. پس چرا در سیستم نظام مندی قوانین حاکم بر بشر امروزی شک نکنیم؟ مایی که از همیشه برده تریم. مایی که شوق شنا داریم اما از خیس شدن لباس هایمان هراس داریم.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم ۱۲ Angry Men دوازده مرد خشمگین اثر سیدنی لومت، تلاشی برای انتخاب مرگ یا زندگی

 

عاقلان نقطه پرگار وجودند ولی
عشق داند که در این دایره سرگردانند
جلوه گاه رخ او دیده من تنها نیست
ماه و خورشید همین آینه می‌گردانند
عهد ما با لب شیرین دهنان بست خدا
ما همه بنده و این قوم خداوندانند
لاف عشق و گله از یار زهی لاف دروغ
عشقبازان چنین مستحق هجرانند
زاهد ار رندی حافظ نکند فهم چه شد
دیو بگریزد از آن قوم که قرآن خوانند
گر شوند آگه از اندیشه ما مغبچگان
بعد از این خرقه صوفی به گرو نستانند

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم MAN ON THE MOON مرد روی ماه کاری از میشل فورمن

معرفی فیلم The Truman Show

معرفی فیلم The Truman Show

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. روغن خراطین

  16 دی 1397 at 22:45

  0

  سلام

  جالبه برام از وقتی اومدم سایتتون ۱ ساعت گذشته و متوجه نشدم خخخخ

  هرچی میچرخم اینجا قسمت هایی که دوست دارم پیدا میکنم

  سایت خوبی پیدا کردم ولی سر سری سایتتونو دیدم حالا سایتتونو تو گوشیم سیو کردم وقتم ازاد شد میام دوباره میبینم

  ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا