روانشناسی و موفقیت

نکته‌هایی مهم برای اولین تجربه مادر شدن

بهترین لحظه زندگی یک زن وقتی است که مادر می‌شود. ولی اولین تجربه مادر شدن با همه زیبایی‌اش مسوولیت سنگینی است. شاید به همین دلیل خیلی‌ها به دیدن مادر که می‌آیند به او یک خسته نباشید واقعی می‌گویند. روزهای پرمشغله ای پیش رو دارید. حتی یک دقیقه هم برای‌تان نمی ماند. تمام وقت باید در خدمت یک موجود کوچولوی دوست‌داشتنی باشید.

با وجودی که خودتان به استراحت نیاز دارید ولی کلی کار است که باید انجام دهید. مهم‌ترینش تغذیه این کوچولو است که در بعضی از نوزادان در دو سه ماه  اول تقریبا شبانه‌روزی است. چون هر موقع گرسنه شد باید به او شیر بدهید. به محض شیر دادن هم باید پوشکش را تعویض کنید، لباس‌هایش را بشویید و وسایلش را مرتب و ضدعفونی کنید.

در این مقاله نت‌نوشت چند پیشنهاد جالب داریم تا از این تجربه زیبا لذت بیشتری ببرید و کمتر خسته شوید.

در دنیای کودک‌تان غرق شوید

نوزاد تازه به دنیا آمده یک انسان کامل است ولی در ابعاد کوچک که گویی از بهشت به آغوش شما فرستاده شده است. با تمام وجودتان حضورش را احساس کنید. وقتی نگاهش می کنید، بغل یا لمسش می کنید و هر کاری برایش انجام می دهید با دقت این حس را در تمام وجودتان عمق ببخشید. هر کاری برایش انجام می دهید با آگاهی کامل حس کنید. با تمام وجود نوزادتان را حس کنید.

یک مادر شده اید. این تنها یک مسوولیت نیست. خوشبختی و سعادتی است که حتی باعث تکامل بیشتر شما می‌شود.

از هر لحظه با او بودن لذت ببرید

روزها می‌آیند و می روند و شما به پرستاری از او مشغول هستید. برایش لالایی می خوانید. گاهی که می خوابد دلتان می خواهد کنارش دراز بکشید، نگاهش کنید و حتی چرت کوچکی بزنید در حالی که بوی او را احساس می کنید. لباسش را عوض می‌کنید، حمامش می‌کنید، ماساژش می‌دهید، و روز به روز شاهد بزرگ شدنش هستید. از لحظه به لحظه آن لذت ببرید.

از همسرتان کمک بگیرید

دو تا سه ماه اول نوزاد به مراقبت زیادی نیاز دارد. بیشتر وقت‌ها دوست دارد در آغوش مادر باشد. به همین دلیل وقتی خواب است شاید نتوانید حرکتی بکنید تا مبادا آرامش او را به هم بزنید. اشکالی ندارد همسرتان بعضی از کارهای شما، کودک و خانه را انجام بدهد. شاید بد نباشد قبل از زایمان تقسیم وظایف کنید.

تمام غذاهایی را که برای‌تان می آورند بپذیرید

بعضی از افراد خانواده، دوستان یا همسایگان برای زن تازه مادر شده غذاهایی می آورند چون می دانند او توانایی و وقت آشپزی ندارد. می توانید آن ها را در فریزر یا یخچال بگذارید و کم کم استفاده کنید. شاید بعضی از غذاها را دوست نداشته باشید ولی حداقلش این است میهمان دیگری که می آید دغدغه آشپزی ندارید.

هیچ کس کامل نیست ولی همه می‌توانند بهتر شوند

احتمالا قبل از زایمان یا حتی قبل از بارداری کتاب یا کتاب‌هایی را در باره زایمان و بچه داری خریداری و مطالعه کرده‌اید. گاهی از طریق اینترنت اطلاعاتی را در مورد کودک و زایمان و نحوه مراقبت جست وجو کرده اید. مادر یا مادر همسرتان یا دوستانی که قبلا بچه دار شده اند هم تجربیات شان را در اختیار شما می گذارند.

بعضی از این تجربیات عالی است و بعضی‌ها کلافه کننده. نه نگران شوید نه احساس گناه کنید. با کمک همسرتان بهترین را برای کودک تان انتخاب کنید. هماهنگی هر دو شما در یک روش نسبت به کودک تان آرامشی همیشگی برای همه شما به همراه دارد. قرار نیست دوران بعد از زایمان برای شما دوران سخت و پرتقلایی باشد. بلکه با هم سویی شما و همسرتان یک فصل جدید در زندگی‌تان شروع شده است. همراه با کودکی که فوق‌العاده است و با حضورش قرار است شخصیت شما هم شکوفا شود.

پدر و مادر با هم برنامه ریزی کنند

اگر شاغل هستید که خوشبختانه مرخصی زایمان خوبی دارید. اگر شاغل نیستید طبیعی است که بیشتر وظایف نگهداری از کودک به عهده مادر می افتد. ولی با توجه به خستگی شدید و حالت افسردگی که بیشتر زنان بعد از زایمان دارند، باید مراقب خودتان باشید. ولی یادتان باشد همسرتان هم کار می کند و خسته به خانه می آید. بنابراین همیشه در مورد کارهایی که می توانید در نگهداری از نوزاد به هم کمک کنید حتی‌الامکان از قبل برنامه ریزی کنید.

در حالی که از او مراقبت می کنید تا روز به روز بزرگ تر شود و یادش می دهید تا چه طور بنشیند، راه برود، بدود، حرف بزند؛ شما هم خیلی چیزها یاد می گیرید و انسان کامل تری می شوید.

هیچ چیزی جای تجربه مادر و پدر شدن را نمی گیرد از لحظه به لحظه آن لذت ببرید تا حتی خستگی این مسوولیت جدید را لذت بخش تر کنید.

پوران ریاضی پور

لیسانس زبان انگلیسی گرایش تدریس با بخش سلامتی و زندگی در خدمتتان هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا