1398-01-04
ادبیات جهان

رمان من پیش از تو نوشته‌ی جوجو مویز

رمان من پیش از تو جوجو مویز نویسنده انگلیسی متولد ۱۹۶۹

وقتی به داستان رمان من پیش از تو نگاه کنیم می بینیم که نه داستان بدیعی در آن وجود دارد و نه حتی روایت تازه ای در آن است. اما من پیش از تو بود که درهای موفقیت را به روی جوجو مویز گشود و باعث شد که آثار بعدی وی نیز مورد توجه قرار بگیرند. من پیش از تو مورد اقتباس سینمایی قرار گرفت و اتفاقا فیلم هم با استقبال مواجه شد.

جوجو مویز نویسنده انگلیسی است که در سال ۱۹۶۹ در لندن به دنیا آمده است. وی به روزنامه نگاری مشغول بوده و از سال ۲۰۰۲ نوشتن رمان های عاشقانه را آغاز کرد. آثار داستانی مویز تاکنون به ۱۱ زبان در دنیا ترجمه شده اند که یکی از این زبان ها فارسی است. آثار مویز عبارتند از: باران پناه دهنده، میوه خارجی، مرکز فروش طاووس، کشتی عروس ها، رمان من پیش از تو ، موسیقی شب، ماه عسل در پاریس، دختری که تو پشت سرت جا گذاشتی، تک و تنها در پاریس، من پس از تو و یک بعلاوه یک. در ادامه با معرفی رمان من پیش از تو با نت نوشت همراه باشید.

من پیش از تو اثر جوجو مویز

اگر نگاهی به داستان پرفروش ترین کتاب ها بیندازیم متوجه می شویم که هر چند وقت یکبار نویسنده ای و یا کتابی مورد استقبال بسیار پرشور مردم قرار می گیرند و آن کتاب یا آثار آن نویسنده برای مدتی در صدر پرفروش ها باقی می ماند. اما دلیل این اتفاق چیست؟

حال مدتی است که شاهد استقبال عجیبی از آثار جوجو مویز در ابران هستیم. به طوریکه در هر کتاب فروشی کوچک و بزرگی که بروید رمان های مویز را بر روی پیشخوان پرفروش ها می بینید. رمان من پیش از تو او دست‌ کم در ۲۸ کشور دنیا ترجمه شده است. خیلی‌ها بعد از اتمام مطالعه این کتاب اصلا دوست ندارند آن را زمین بگذارند و دوست دارند، دوباره مطالعه‌اش را آغاز کنند. پس این اتفاق مختص ایران نیست.

بیشتر بخوانید: رمان همه چیز فرو می پاشد نوشته‌ی چینو آچه به

وقتی به داستان رمان من پیش از تو نگاه کنیم می بینیم که نه داستان بدیعی در آن وجود دارد و نه حتی روایت تازه ای در آن است. اما من پیش از تو بود که درهای موفقیت را به روی جوجو مویز گشود و باعث شد که آثار بعدی وی نیز مورد توجه قرار بگیرند. من پیش از تو مورد اقتباس سینمایی قرار گرفت و اتفاقا فیلم هم با استقبال مواجه شد.

به راستی دلیل موفقیت کتابهای مویز چیست؟ کتاب هایی که از لحاظ ادبی در رده ی متوسط قرار دارند و شاید در آن دیگر از نبوغ نویسنده ای بزرگ خبری نیست. شاید  یکی از دلایل استقبال ما به کتاب‌های مویز این است در آثار وی آدم‌های خیلی معمولی  انتخاب می شوند و نویسنده  زندگی آنها را بررسی می‌کنند. یعنی حدیث کتاب‌های او، بیانگر جنبه‌هایی از زندگی خیلی از ما آدم‌های عادی است و در مورد شخصیت‌های ابرقهرمانی، واجد ویژگی‌های دست‌نیافتنی یا در مورد شخصیت‌های تاریخی نیست. بنابراین خیلی‌ها خودشان را به راحتی و ناخودآگاه خودشان را جای شخصیت‌های کتاب‌های او می‌گذارند و با شخصیت ها همذات پنداری می کنند. این همذات پنداری دیگر خاص قشر کتابخوان جامعه نیست و طیف وسیعی از جامعه را مخاطب خود کرده است.

بیشتر بخوانید: رمان بارون درخت نشین اثر ایتالو کالوینو

امثال پدیده ی مویز، پائولو کوییلو در ایران هم داشته ایم. دورانی در ایران بود که در هر خانه ای حتما یک جلد از کتاب “بامداد خمار” وجود داشت. حال می بینیم که این اتفاق درباره ی آثار مویز و به خصوص رمان من پیش از تو افتاده است. شاید کمال مطلوب این نباشد که تنها آثاری اندک و متوسط به این شکل مخاطب داشته باشند اما اتفاق خوب شاید این باشد که آثاری مانند آثار مویز بتوانند آن قشری را که علاقه به مطالعه ی کتاب ندارند را به کتابخوانی عادت دهند.

برخی‌ها معتقدند برای آشتی جامعه با کتاب، حتما باید از کلاسیک ‌های سنگین شروع کرد، اما می توان با این دید هم نگاه کرد که کتاب هایی که به نوعی فصل مشترک آثار فاخر و متوسط هستند شاید در زمینه ی آشتی دادن موفق تر باشند. شاید ما به یک جرقه یا یک مشوق خوب برای کتاب‌ خوانی نیازمند هستیم. رمان من پیش از تو توسط نشر آموت در ایران منتشر شده است.

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان مسخ اثر فرانتس کافکا ؛ بیگانه ای در میان جمع

جوجو مویز نویسنده انگلیسی متولد ۱۹۶۹

جوجو مویز نویسنده انگلیسی متولد ۱۹۶۹

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا