دسته ها: ادبیات جهان

تحلیل رمان نفرین ابدی بر خواننده این برگ ها نوشته‌ی مانوئل پوییگ

"من تو دبیرستان بودم که به مارکسیسم علاقه پیدا کردم، اون هم بعد از سال ها کتابِ تاریخ خوندن. می…

8 ماه قبل
بدون دیدگاه زمان مطالعه: 3 دقیقه

رمان نفرین ابدی بر خواننده ی این برگ ها Eternal Curse on the Reader of These Pages عنوان اثری از مانوئل پوییگ Manuel Puig نویسنده‎ی آرژانتینی است. این رمان تنها دو فصل بلند دارد که فصل دوم به مراتب از فصل اول بلند تر است. آقای رامیِرز پیرمرد هفتاد و چهار ساله‎ی آرژانتینی در آسایشگاهی در نیویورک، لَری مرد جوان سی وشش ساله با نام کامل لارنس جان مسئول هواخوری و هل دادن صندلی چرخ‎دار پیرمرد است. او جوانی نیویورکی است که مدرک دکترای تاریخ دارد و حالا به این شغل مشغول است. رامیرز پیر و لَری جوان به تدریج در روزهای مختلف در مورد موضوعات گوناگون صحبت می‎کنند و خاطرات و خیالات بسیاری را با هم مرور می‎کنند. ماجراهای رمان در شهر نیویورک می‎گذرد. در ادامه با تحلیل رمان نفرین ابدی بر خواننده این برگ ها همراه نت نوشت باشید.

رمان نفرین ابدی بر خواننده ی این برگ ها Eternal Curse on the Reader of These Pages عنوان اثری از مانوئل پوییگ Manuel Puig نویسنده‎ی آرژانتینی

تحلیل رمان نفرین ابدی بر خواننده این برگ ها ؛ “راهی برای نجات جهان”

در همین آغاز تحلیل رمان نفرین ابدی بر خواننده این برگ ها باید گفت کل رمان هیچ روایتی ندارد. تنها دیالوگ بین این دو نفر است. تمام اطلاعات در مورد این دو نفر، فضاپردازی، شخصیت پردازی و سایر عناصر داستانی در دیالوگ های بین این دو نفر ساخته و پرداخته می‎شود. و شاید بتوان گفت رمان نفرین ابدی بر خواننده ی این برگ ها جزء محدود رمان هایی است که تمام آن دیالوگ است. و از لحاظ فرم داستانی به این نحو اجرا شده باشد.

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان دفترچه ممنوع اثر آلبا دسس پدس

دیالوگ ها دارای ریتم تند است. در بسیاری از دیالوگ ها طنز تلخی وجود دارد که قابل تامل است. و هر چه پیشتر می‎رویم اطلاعات ما در مورد آدم ها و مکان ها از خلال دیالوگ ها کامل و کامل‎تر می‎شود. به مانند قطعات پازلی که پیدا می‎شوند و پازل تکه تکه ساخته می‎شود.

در تحلیل رمان نفرین ابدی بر خواننده این برگ ها می توان گفت پیرمرد و مرد جوان هر دو آدم‎های شکست خورده‎ای هستند و هر دو آرمان تغییر جهان و انسان ها را در سر می‎پروراندند. اما هرگز حتی در زندگی شخصی خود نیز موفق نبوده‎اند. آن ها حالا با خیال پردازی از درماندگی و یاس حاصل از موقعیت خود فرار می‎کنند. در برخی از بخش‎های این دو فصل رمان نفرین ابدی بر خواننده ی این برگ ها مرز بین واقعیت داستان و خیال پردازی این دو نفر بقدری در هم تنیده است که مشکل بتوان تشخیص داد که کدام واقعیت داستان و کدام خیال شخصیت‎هاست.

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان راه های برگشتن به خانه نوشته‌ی آله خاندرو سامبرا

در تحلیل رمان نفرین ابدی بر خواننده این برگ ها باید گفت در رد و تایید “سوسیالیسم”، “اگزیستانسیالیسم” و بخصوص “مارکسیسم” بسیار بین این دو نفر بحث می‎گیرد. آن ها در سراسر زندگی‎شان، در دوره‎های مختلف برای نجات خود و سایر افراد بشر با شور و شوق و انگیزه‎ی بسیار به این “ایسم” ها پناه برده‎اند اما هرگز موفق نشده‎اند که حتی زندگی خود را از پوچی و بی هدفی نجات دهند. و حاصل تمام این تلاش‎ها ناکامی بوده است. این دو نفر حتی از داشتن یک خانواده هم محروم هستند و حتی در مورد داشتن کانون خانواده خیال پردازی می‎کنند.

“من تو دبیرستان بودم که به مارکسیسم علاقه پیدا کردم، اون هم بعد از سال ها کتابِ تاریخ خوندن. می دیدم چیزهایی که تو این زمینه می‎خونم با جامعه ای که توش زندگی می‎کنم جور در می‎آد. بالاخره یه نظریه پیدا کرده بودم که به رنجش من از جامعه و عصیانم علیه پلیدی‎هایی که دور و اطراف‎مو گرفته بود جواب می‎داد.”

بیشتر بخوانید: رمان درک یک پایان نوشته‌ی جولیان بارنز

در ادامه تحلیل رمان نفرین ابدی بر خواننده این برگ ها باید گفت یکی دیگر از درونمایه‎های رابطه‎ی افراد خانواده، مخصوص مادران و پدران، فرزندان است. بسیار به آن پرداخته شده است. همانطور که پیشتر اشاره کردم این رمان دو فصل دارد. هر فصل چندین بخش دارد. در هر بخش به موضوعی جداگانه از موضوع‎های انسانی پرداخته شده است. معضلاتی چون فقر، بیکاری، اعتراضات سیاسی، مذهب و کارکرد و تاثیر آن در زندگی، تربیت فرزندان و غیره پرداخته شده است. با توجه به اینکه رمان در شهر نیویورک می‏ گذرد، زندگی آمریکایی، سیاست آمریکایی نیز جزو مسائل پرداخته شده در این اثر است. در جای جای متن به موضوعات تاریخی چون سرکوب‎های سیاسی آمریکای لاتین نیز اشاره شده است.

مانوئل پوییگ” با نام کامل “خوان مارتین پوئیگ دیدونه” متولد ۲۸ دسامبر ۱۹۳۲ و در گذشته به تاریخ ۲۲ ژوئیه ۱۹۹۰ است. مانوئل پوییگ در یکی از شهرهای کوچک آرژانتین به دنیا آمد در رشته ‏ی فلسفه درس خواند و سپس تحصیلات خود را در رشته‎ی کارگردانی سینما ادامه داد. مانوئل پوییگ به چهار زبان آشنایی کامل داشت و به سه زبان داستان کوتاه و رمان نوشته است. “نفرین ابدی بر خواننده ی این برگ ها” را به زبان انگلیسی نوشته است.

بیشتر بخوانید: تحلیل قلب رازگو داستانی از ادگار آلن پو

تحلیل رمان نفرین ابدی بر خواننده این برگ ها اثر مانوئل پوییگ

اشتراک گذاری

اديسه عسكری هستم، رويايی دارم و كوشش مي كنم شايسته ی آن باشم. ادبيات می خوانم و می نويسم

8 ماه قبل

آخرین مطالب

  • سینمای جهان

روزی روزگاری در هالیوود ساخته‌ی کوئنتین تارانتینو؛ روایت هالیوودی از یک قتل

فیلم روزی روزگاری در هالیوود Once Upon a Time In Hollywood نهمین ساخته‌‌ی کوئنتین تارانتینو Quentin Tarantino در مقام کارگردان… بیشتر بخوانید

1 روز قبل
  • تلویزیون و شبکه خانگی

سریال هیولا ساخته‌ی مهران مدیری؛ کرامت، سلامت، اخلاق

سریال هیولا تازه ترین اثر مهران مدیری است. تهیه کننده‌‌ی این سریال سید مصطفی احمدی است. مهران مدیری بعد از… بیشتر بخوانید

1 روز قبل
  • روانشناسی و موفقیت

راز موفقیت: رمز و راز موفقیت افراد موفق که باید بدانید

موفقیت و رشد و تعالی می‌تواند یک مقوله مهم و حتی یک هدف اصلی در زندگی هر فرد باشد بنابراین… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
  • مد و فشن

جوراب چین خورده یا Slouch

جوراب چین خورده Slouch socks از جمله جوراب‌هایی هستند، که در دهه ۱۹۸۰ رواج پیدا کردند. این جوراب‌ها به دلیل راحتی و… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
  • مد و فشن

دمپایی انگشتی Flip flop: همه چیز راجع به صندل‌های قدیمی و محبوب دنیا

دمپایی انگشتی یا فلیپ فلاپ Flip flop نوع متداولی از پوشش پاها هستند که دارای رویه‌ی با یک زبانه Y… بیشتر بخوانید

2 روز قبل
  • ادبیات جهان

گیرنده شناخته نشد نوشته‌ی کاترین کرسمن تیلور

گیرنده شناخته نشد Address Unknown داستانی نوشته‌ی کاترین کرسمن تیلور Katherine Taylor است. او رمان نویس اهل ایالت متحده‌ی آمریکاست. این… بیشتر بخوانید

2 روز قبل