خودرو

نگاهی به خودروی الکتریکی مرسدس EQA؛ رقیبی جدی برای Tesla Model 3!

سال گذشته و در نمایشگاه خودروی پاریس، مرسدس با بنیان گذاری برند الکتریکی Generation EQ از یک شاسی بلند تمام برقی با نام EQ رونمایی کرد.

حال با گذشت نزدیک به یک سال از آن تاریخ، مرسدس جدیدترین عضو این خانواده یعنی EQA را در نمایشگاه خودروی فرانکفورت ۲۰۱۷ در معرض دید عموم قرار داده است.

به نظر میرسد که مرسدس این خودرو را به عنوان رقیبی برای خودروی برقی Tesla Model 3 در نظر گرفته باشد.

به گفته شرکت Daimler (مالک شرکت مرسدس)، آنها تصمیم دارند تا سال ۲۰۲۲، در کنار نسخه های بنزینی، نسخه هایی برقی نیز از تمام خودروهای مرسدس به فروش برسانند.

در ادامه با همراه باشید تا علاوه بر نگاهی نزدیک به این خودروی شیک و تمام برقی، به مقایسه آن با خودروی برقی Tesla Mode 3 نیز بپردازیم.

مرسدس EQA
مرسدس EQA

هر دو خودروی EQA و Model 3 قادر به حمل ۵ سرنشین هستند. فاصله چرخهای جلو تا عقب در EQA 107.4 اینچ بوده و این فاصله برای Model 3 به ۱۱۳٫۲ اینچ میرسد.

مرسدس EQA
مرسدس EQA

EQA از دو موتور الکتریکی بهره برده است که قدرتی معادل ۲۶۸ اسب بخار و گشتاور ۵۰۰ نیوتن متر را برای آن به دنبال داشته است. این خودرو در هر بار شارژ میتواند مسافت ۴۰۰ کیلومتر را طی کند.

در مقابل Model 3 قادر به طی مسافت ۳۵۲ کیلومتر در هر بار شارژ میباشد.

مرسدس EQA
مرسدس EQA

مرسدس EQA را میتوان هم از طریق اتصال کابل مربوطه و هم از طریق شارژ القایی شارژ کرد.

EQA از فناوری شارژ سریع بهره برده و با ۱۰ دقیقه شارژ میتواند مسافت ۹۹٫۲ کیلومتر را طی کند، حال آنکه Model 3 با این زمان شارژ، مسافت ۸۸ کیلومتر را خواهد پیمود.

مرسدس EQA
مرسدس EQA

به گفته مرسدس، EQA در کمتر از ۵ ثانیه به سرعت ۶۲ مایل بر ساعت میرسد. در مقابل مدل پایه تسلا مدل ۳، در ۵٫۶ ثانیه به سرعت ۶۰ مایل بر ساعت رسیده و نسخه Premium آن در ۵٫۱ ثانیه به سرعت ۶۰ مایل بر ساعت خواهد رسید.

مرسدس EQA
مرسدس EQA

EQA دارای یک سقف شیشه ای پاناروما است. تسلا نیز نسخه Premium مدل ۳ را با سقف شیشه ای به بازار عرضه خواهد کرد.

مرسدس EQA
مرسدس EQA

مرسدس به جای استفاده از جلو پنجره سنتی در این خودرو، اقدام به استفاده از یک پنل مشکی با نوارهای LED کرده است. در واقع این پنل مشکی به عنوان یک جلو پنجره مجازی عمل کرده که در عمل میتواند تغییر ظاهر دهد. چراغ های جلو نیز در این پنل مشکی جاسازی شده اند.

تسلا مدل ۳ نیز نه تنها جلو پنجره سنتی را نداشته، بلکه قسمت مربوط به جلو پنجره با بدنه خودرو ادغام شده و از جنس بدنه خودرو میباشد.

مرسدس EQA
مرسدس EQA

EQA دارای دو حالت متفاوت رانندگی است: اسپورت و اسپورت پلاس.

وقتی حالت رانندگی بر روی اسپورت قرار بگیرد، جلو پنجره خطوطی افقی را نشان میدهد.

مرسدس EQA
مرسدس EQA

و وقتی بر روی اسپورت پلاس قرار بگیرد، خطوطی عمودی را نشان داده که تصویر جلوپنجره سنتی را در ذهن مجسم میکند.

مرسدس EQA
مرسدس EQA

پنل های مشکی رنگ با نوارهای LED، در قسمت عقبی خودرو نیز مورد استفاده قرار گرفته اند.

مرسدس EQA
مرسدس EQA

و همچنین بر روی سپر عقب خودرو…

مرسدس EQ
مرسدس EQ

مرسدس در نمایشگاه سال گذشته پاریس، از خودروی شاسی بلند و تمام الکتریکی EQ رونمایی کرد. همان گونه که مشاهده مینمایید، مرسدس در طراحی ظاهر EQA از این خودرو الهام گرفته است.

مرسدس EQA
مرسدس EQA

دایملر در نظر دارد تا سال ۲۰۲۵، ۵۰۰ هزار خودروی برقی را به فروش برساند.

تسلا نیز در نظر دارد که تا سال ۲۰۱۸ تولید خودروهای برقی خود را به ۵۰۰ هزار عدد افزایش داده و در سال ۲۰۲۰ به یک میلیون دستگاه در سال برساند.

محمدرضا مشهدی زاده

محمدرضا مشهدی زاده هستم. فیلم و سریال بخش عمده ی سرگرمی من رو تشکیل میدن و بعد از اون به مقدار بسیار کمی بازی با کنسول، اگر هم فرصتی پیش بیاد داستان های کوتاه رو برای خوندن میپسندم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا