1398-03-04
سینمای جهان

تحلیل فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک اثر میشل گوندری

فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک کاری از میشل گوندری محصول 2004

درخشش ابدی یک ذهن پاک یا Eternal Sunshine of the Spotless Mind فیلمی به کارگردانی میشل گوندری و نویسندگی چارلی کافمن است. فیلمی که چهره های مشهوری در آن ایفای نقش کرده اند. جیم کری ، “کیت وینسلت”،”کریستین دانست” و “مارک روفالو” از چهره های سرشناسی هستند که در فیلم عهده دار نقش های اصلی و فرعی هستند. در ادامه با معرفی فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک با نت نوشت همراه باشید.

درخشش ابدی یک ذهن پاک یا Eternal Sunshine of the Spotless Mind فیلمی به کارگردانی میشل گوندری و نویسندگی چارلی کافمن است. فیلمی که چهره های مشهوری در آن ایفای نقش کرده اند. جیم کری ، “کیت وینسلت”،”کریستین دانست” و “مارک روفالو” از چهره های سرشناسی هستند که در فیلم عهده دار نقش های اصلی و فرعی هستند. در ادامه با معرفی فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک با نت نوشت همراه باشید.

“خوشا به سعادت فراموشکارانی که حتی خطاهایشان به فرجامی نیک میرسد. (نیچه)”

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Schindler’s List ساخته استیون اسپیلبرگ

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم The Truman Show نمایش ترومن به کارگردانی پیتر ویر

 

به دنبال خوشبختی. اما خوشبختی کجاست. اصلا خوشبختی چیست؟ آیا وجود دارد؟ به خاطرم بیا تویی که فراموش نمی شوی. بیا که بازسازیِ مجازی تن و روحت را زندگی کنم. مگر تا به حال زندگی نکرده ام؟ کرده ام؟ نمی دانم. دیگر به چیزی یقین ندارم. میدانم زمانی زندگیت کرده ام اما نمی دانم. شاید زندگی همان مردن است. مردن در خاطرات. تلفیقی از لبخند و حسرت، اشک و فراموشی. پس به خاطرم بیا که این مردن را با تو زندگی کنم.

فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک اثر میشل گوندری Eternal Sunshine of the Spotless Mind

درخشش ابدی یک ذهن پاک یا Eternal Sunshine of the Spotless Mind روایتِ خاطره ها است. تأثیری است که در دل ها جا می گیرد. درخشش ابدی یک ذهن پاک روایتی غیر خطی، تخیلی و گاها نئو سورئالیستی دارد. همگان در ستایش ساختار فیلم نامه اش سخن گفته اند. ولی آیا همین کافی است؟ یک اثر برای ماندگاری فقط به تکنیک خالص نیاز دارد؟ یا فرم است که همراه با تکنیک اثر هنری را به عرش خواهد برد؟ همین نکته است که “درخشش ابدی یک ذهن پاک” را از یک اثر معمولی فراتر می برد. برایش هویت ایجاد می کند، و در پسِ ذهنمان به یادگار باقی می ماند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Eyes Wide Shut چشمان کاملا بسته اثر استنلی کوبریک

چقدر آدمِ پاکدامن خوشبخت است
جهان فراموش می کند، آن هایی که فراموش کرده اند
درخشش ابدی یک ذهن پاک
هر دعایی مستجاب می شود
هر آرزویی تحقق می یابد
(باب الکساندر)

درخشش ابدی یک ذهن پاک کاری از میشل گوندری محصول 2004

درخشش ابدی یک ذهن پاک کاری از میشل گوندری محصول ۲۰۰۴

درخشش ابدی یک ذهن پاک Eternal Sunshine of the Spotless Mind روایتگر داستانی از عشق، درد، فراموشی و خاطره است. جوِل بریش (جیم کری) که عاشق می شود و کِلِمِنتاینی (کیت وینسلت) که فراموش می کند. ولی آیا فراموشی سعادت است؟ مگر هویت زندگیمان مجموع خاطره هایی نیست که زندگی کردیم. پس چرا فراموشی؟ عشق علاوه بر گرما، سرمایی نهان به همراه دارد. سرمایی طاقت فرسا که راهش در فراموشی نیست. زیرا جایی که خالی شد دیگر پُر نخواهد گشت. بر آن مرهمی وجود دارد اما درمانی نه. زخمی که خوب می شود ولی رَدَّش به یادگار باقی می ماند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Alice Doesn’t Live Here Anymore کاری از مارتین اسکورسیزی

Eternal Sunshine of the Spotless Mind در حال یادآوری همین نکته است. عشق فراموش نخواهد شد. مدام و مدام از راه هایی مختلف باز می گردد. در تنهایی و در شب. می خواهد بفهماند زخم را فراموش نمی کنند. بلکه با آن زندگی می کنند، بزرگش می کنند و با خطر اش خاطره سازی می کنند.

در ذهنمان دنیا را محدود می کنیم. انگار کسی را دیگر نخواهیم دید. نمی بینیم. ندیده ایم. در نا خودآگاهمان تصویرش سوسو می زند. رنگ هایی که فصل به فصل به همان جای خالی  هجوم می آورند. گاهی آبی، گاهی نارنجی و گاهی سبز.

درخشش ابدی یک ذهن پاک بر بی داستانی استوار است. پِی ریزی اش را با همین شکل جلو می برد. نمی خواهد داستان تعریف کند. در عوض رنج را روایت می کند. رنجی عاشقانه. گویی جوِل که در سکانس ابتدایی چشمانش بسته است، همه داستان را خواب می بیند. در خواب است که کِلِمِنتاین را پرورش می دهد. خودش را بی حضور او ناقص تصویر می کند و باز در کابوسش فرا می رود.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم ۱۲ سال بردگی کاری از استیو مک کوئین

درخشش ابدی یک ذهن پاک فیلمی است یخ زده، آتشی است زیر خاکستر، حسی است نگفته و عشقی است از درون فراموش نشده. با لبخندی همراه ما می کند، سربه سرمان می گذارد، می شِکَنَد و در نهایت با گوشه چشمی خیس به خاطرات نگاهی می اندازد.

عشق اما حضوری در پَسِ خاطرات زنگ زده ام
نگارگری در عزلتِ اندوهِ شبانه ام
فهمی که در ماورای دیوار قلبم جار می زد
دوش دیدم که ملائک در می خانه زدند

بیشتر بخوانید: مروری بر آثار و سبک فدریکو فلینی ؛ تنها رئالیست واقعی کسی است که خیال‌پرداز است.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم The Truman Show نمایش ترومن از پیتر ویر

فیلم Eternal Sunshine of the Spotless Mind کاری از میشل گوندری محصول 2004

فیلم Eternal Sunshine of the Spotless Mind کاری از میشل گوندری محصول ۲۰۰۴

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا