1398-02-03
ادبیات ایران

تحلیل داستان انتری که لوطی اش مرده بود اثر صادق چوبک

تحلیل داستان انتری که لوطی اش مرده بود

شخصیت اصلی داستان انتری که لوطی اش مرده بود بوزینه ای است به نام “مخمل” که صاحبش (لوطی جهان) تنها کسی است که او در دنیا دارد. حال “لوطی جهان” مرده است. اکنون بوزینه به نوعی آزاد شده است و در بیابانی تنها است. حال با غل و زنجیری که به همراه دارد باید زندگی جدیدی را آغاز کند.

صادق چوبک نویسنده ی هم نسل صادق هدایت و بزرگ علوی بود که برخی آن ها را پدران داستان نویسی ایران می دانند. صادق چوبک  ۱۲۹۵ شمسی در بوشهر متولد شد. چوبک در بوشهر و شیراز درس خواند و دوره کالج آمریکایی تهران را هم گذراند. در سال ۱۳۱۶ به استخدام وزارت فرهنگ درآمد. اولین مجموعه داستان “صادق چوبک” در سال ۱۳۲۴ با نام “خیمه شب بازی” منتشر شد. آثار وی عبارتند از: خیمه شب بازی، چرا دریا طوفانی شد، انتری که لوطی اش مرده بود ، چراغ آخر، روز اول قبر، تنگسیر، سنگ صبور، عمر کشون و قفس. در ادامه با تحلیل داستان انتری که لوطی اش مرده بود با نت نوشت همراه باشید.

تحلیل داستان انتری که لوطی اش مرده بود

برای آغاز تحلیل داستان انتری که لوطی اش مرده بود باید گفت شخصیت اصلی داستان انتری که لوطی اش مرده بود بوزینه ای است به نام “مخمل” که صاحبش (لوطی جهان) تنها کسی است که او در دنیا دارد. حال “لوطی جهان” مرده است. اکنون بوزینه به نوعی آزاد شده است و در بیابانی تنها است. حال با غل و زنجیری که به همراه دارد باید زندگی جدیدی را آغاز کند.

بیشتر بخوانید: داستان کوتاه: انتری که لوطیش مرده بود «صادق چوبک»

انتر راهی را در پیش می گیرد و به دنبال آرامش و آسایش می رود اما اتفاقاتی را تجربه می کند که باعث می شود در نهایت او دوباره به سمت صاحبش بازگردد این بازگشت و چسبیدن به لوطی در حالی است که مخاطب از آن تعجب می کند. تعجب شاید به این دلیل باشد که با یادآوری های انتر ما متوجه می شویم که لوطی، صاحبی دیکتاتور و زورگو بوده است. اما جه چیز باعث شده که انتر نتواند زندگی آزادانه را ادامه دهد و دوباره به کنار لوطی اش بازمی گردد؟

در تحلیل داستان انتری که لوطی اش مرده بود می توان گفت داستان انتری که لوطی اش مرده بود “صادق چوبک” که بسیاری آن را اثری سمبولیک می دانند، شاید وضعیت انسان قرن بیستم را در هیبت مخل آورده است و به نوعی وضعیت انسان معاصر را بیان می کند. “مخمل” آنقدر زیر سلطه ی صاحب خود بوده است که وقتی حتی صاحبش می میرد نمی تواند از آزادی نسبی خود بهره ای ببرد. آن غل و زنجیری که بر هیکل او هنوز آویزان است شاید آثار زندگی کردن با یک دیکتاتور باشد.

بیشتر بخوانید: خلاصه رمان تنگسیر اثر صادق چوبک – قسمت اول

“مخمل” به دلیل زندگی با لوطی که اعتیاد داشته، معتاد شده است. او با مردن صاحبش دچار خلا می شود. این خلا هم جسمی (خمار دود) است و هم به شکل حالتی روانی دارد. شاید مخاطب در مواجهه با “انتری که لوطی اش مرده بود” به یاد وابستگی های بین انسان ها نیز بیافتد. انسان هایی که همیشه از زیر بار زور و یا وابستگی شدید بودن نالانند، اما به محض اینکه آزاد می شوند و یا مجالی می یابند، شروع به ستمگری می کنند و یا اینکه نمی توانند زندگی آزادانه را تاب بیاورند.

به عبارتی شاید در تحلیل داستان انتری که لوطی اش مرده بود بتوان گفت که اتفاق اصلی داستان انتری که لوطی اش مرده بود این است که لوطی جهان کسی است که هویت مخمل را از وی گرفته است و او را در مسیری سر در گم گذاشته و باعث شده تا مخمل زندگی حیوانی خود را از نظر چگونگی و حتی در برخی قسمت ها چرایی آن  فراموش کند و به موجودی کاملاً وابسته تبدیل شود. جالب اینجاست که چوبک داستان “انتری که لوطی اش مرده بود” را در مجموعه داستانی قرار داده است که این داستان بعد از دو داستان اول قرار دارد. شاید اگر مخاطب دو داستان اول مجموعه را بخواند بیشتر در فضای فکری نویسنده و فضایی که قرار است برای او قابل فهم باشد آشنا شود.

بیشتر بخوانید: خلاصه رمان تنگسیر اثر صادق چوبک – قسمت دوم

“صادق چوبک” همواره در زمره نویسندگان “ناتورالیست” شناخته شده و اگر مخاطب با این نیز به داستان نگاه کند، می بیند که نویسنده با بیان ریزترین جزئیات به گونه ای شخصیت های داستان را معرفی می کند که مخاطب او را با تمام خصوصیات جسمی و روحی اش لمس می کند. انگار که چوبک شخصیت حیوانی را نیز به مثابه یک انسان می شناسد. زیرا او را نیز با تمام جزئیات وجودی اش مانند یک انسان توصیف می کند.

صادق چوبک در سال ۱۳۷۷ شمسی از دنیا رفت. مجموعه داستان انتری که لوطی اش مرده بود توسط انتشارات نگاه دوباره در سال های اخیر منتشر شده است.

صادق چوبک ۱۳۷۷-۱۲۹۵

صادق چوبک ۱۳۷۷-۱۲۹۵

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا