سینمای جهان

معرفی فیلم Match Point کاری از وودی آلن

Match Point از وودی آلن محصول 2005

Match Point “امتیاز نهایی” فیلمی به کارگردانی کارگردان مشهور آمریکایی، “وودی آلن” است. “وودی آلن” این فیلم را در سال ۲۰۰۵ ساخت که سال بعد هم به اکران درآمد. آلن برای این فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی شد. در “امتیاز نهایی” بازیگرانی چون “اسکارلت جوهانسون”، “جاناتان ریس میرز”، “امیلی مورتیمر” و “متیو گود” ایفای نقش کرده‌اند.

ماجرای فیلم از جایی آغاز می‌شود که “کریس ویلتون” که مربی تنیس است به یکی از شاگردانش که اشراف زاده‌ای به نام “تام هویت” است تنیس یاد می‌دهد خواهر تام و کریس با یکدیگر آشنا می‌شوند و قرار ازدواج می‌گذارند اما با آمدن نامزد تام که نولا (اسکارلت جوهانسون) نام دارد روابط این چهار نفر پیچیده می‌شود. کریس و نولا که میل زیادی برای رابطه به یکدیگر پیدا کرده‌اند داستان فیلم را رقم می‌زنند.

امتیاز نهایی یا Match Point فیلمی به کارگردانی کارگردان مشهور آمریکایی، وودی آلن است. وودی آلن این فیلم را در سال ۲۰۰۵ ساخت که سال بعد هم به اکران درآمد. آلن برای این فیلم نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی شد. در Match Point امتیاز نهایی بازیگرانی چون “اسکارلت جوهانسون“، “جاناتان ریس میرز”، “امیلی مورتیمر” و “متیو گود” ایفای نقش کرده‌اند. در ادامه با معرفی فیلم Match Point با نت نوشت همراه باشید.

ماجرای فیلم Match Point از جایی آغاز می‌شود که کریس ویلتون که مربی تنیس است به یکی از شاگردانش که اشراف زاده‌ای به نام تام هویت است تنیس یاد می‌دهد خواهر تام و کریس با یکدیگر آشنا می‌شوند و قرار ازدواج می‌گذارند اما با آمدن نامزد تام که نولا (اسکارلت جوهانسون) نام دارد روابط این چهار نفر پیچیده می‌شود. کریس و نولا که میل زیادی برای رابطه به یکدیگر پیدا کرده‌اند داستان فیلم را رقم می‌زنند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم There Will Be Blood کاری از پل توماس اندرسون ۲۰۰۷

امتیاز نهایی فیلمی از وودی آلن محصول 2005

امتیاز نهایی Match Point فیلمی از وودی آلن محصول ۲۰۰۵

فیلم Match Point ؛ اقتباسی آزاد از “جنایت و مکافات”

“وودی آلن” بر لوکیشین فیلم را بر خلاف همیشه به لندن برده است. او اکثرا فیلم های خود را در نیویورک می‌سازد که البته در مواردی هم شهرهای اروپایی را به عنوان لوکیشن انتخاب کرده که این موضوعی قابل تامل است. بنا بر گفته ی “وودی آلن” این فیلم اقتباس از رمان مشهور “داستایوفسکی“، “جنایت و مکافات” است. اما این اقتباس چه نوع اقتباسی است؟ شاید اگر فیلم را ندیده باشد و بخواهید بنا بر اقتباسی بودن آن از یک اثر کلاسیک آن را تصور کنید، آن را زمین تا آسمان متفاوت از آنچه هست گمان کنید. اقتباس وودی آلن از “جنایت و مکافات” اقتباسی آزاد است. “وودی آلن” در “امتیاز نهایی” به هیچ عنوان سعی نکرده است که آن فضای کلاسیک و روسی را به درام خود بیاورد. وی تنها مایه ای از این رمان برجسته را انتخاب کرده و شاید با ایدئولوژی خود با زندگی در آمیخته است.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم American made کاری از داگ لیمان

او انتظاری را که مخاطب از شخصیت ها و در نهایت از داستان فیلم Match Point دارد را پاسخ نمی‌گوید و نمی‌خواهد که آنچه او پیش بینی می‌کند و انتظار دارد را پاسخ دهد. “وودی آلن” در “امتیاز نهایی” به گونه ای مانند طبیعت زندگی عمل می‌کند. انسان همواره جیزهایی از زندگی انتظار دارد که آن اتفاقات هیچ گاه رخ نمی‌دهند و یا اگر رخ می‌دهند به گونه‌ای است که او انتظار نداشته است. عنصر “اتفاق” در “امتیاز نهایی” به شکلی موتیف وار در کل فیلم Match Point جریان دارد. اتفاقی کریس و نولا همدیگر را می‌بینند، اتفاقی در جای دیگر ملاقات می کنند، اتفاقی همسایه ی نولا یک پیرزن تنهاست و اتفاق های دیگر تا پایان فیلم که باز هم اتفاقی ساده همه چیز را تغییر می‌دهد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Big Fish ساخته تیم برتون ، در ستایش خیال پردازی و جدال بین حقیقت و خیال.

علی رغم تمام این اتفاقت به عبارتی شانسی، مخاطب در کل با یک درام رئالیستی مواجه می‌شود که مانند زندگی امروز پر است از دروغ، خیانت، عشق، قدرت و… . به نظر می رسد که “وودی آلن” توانسته یا ساختن Match Point اقتباسی استاندارد را به تصویر بکشد زیرا آنچه که در روند اقتباس مهم است، انتقال روح اثر از اثری به اثر دیگر است. مخاطب “امتیاز” نهایی با دیدن این فیلم احتمالا همان‌طور گناه و قصاوت را در وجود انسان لمس می‌کند که هنگام خواندن “جنایت و مکافات” لمس کرده است. اما تفاوت حس ها در پایان این دو اثر، تفاوت ایدئولوژی هاست. قاعدتا نگاه “وودی آلن” و “داستایوفسکی” به زندگی و اتفاقات بسیار متفاوت از یکدیگر است اما پیوندی در این وجود دارد که آن دو و آثارشان را به هم نزدیک می‌کند و می‌تواند حس مشابهی هم در مخاطب خود ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Jigsaw جیگ ساو کاری از برادران اسپیریگ ۲۰۱۷

نکته ی دیگر این است که شاید مخاطب در پایان Match Point حتی عصبانی هم بشود. عصبانی از اینکه چرا این مقدار بی رحمی و گناه بی جواب می‌ماند اما بعد از مدتی آن را می‌پذیرد. همانطور که طبیعتِ زندگی را پذیرفته است. شاید همه ی باور فیلمساز در جنبه نخست فیلم خلاصه شده باشد.

“کسی که گفته: ترجیح می دهم خوش شانس باشم تا یک آدم خوب، نگاه عمیقی به زندگی داشته”.

امتیاز نهایی فیلمی از وودی آلن محصول 2005

امتیاز نهایی Match Point فیلمی از وودی آلن محصول ۲۰۰۵

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا