سینمای جهان

فیلم شمال از شمال غربی اثر آلفرد هیچکاک

فیلم شمال از شمال غربی اثر آلفرد هیچکاک
۳+

شمال از شمال غربی (به انگلیسی: North by Northwest) در سال ۱۹۵۹ توسط آلفرد هیچکاک Alfred Hitchcock ساخته شده است. فیلمنامه‌ی این فیلم را نیز ارنست لمن نگاشته است. نقش اصلی این فیلم بر عهده‌ی کری گرانت بوده است. در ادامه با تحلیل و بررسی فیلم شمال از شمال غربی با نت نوشت همراه باشید.

فیلم شمال از شمال غربی North by Northwest اثر آلفرد هیچکاک

آلفرد هیچکاک ۱۸۹۹ –۱۹۸۰ کارگردان بریتانیایی بود که بیشتر آثار خود را در آمریکا خلق کرد. او طی شش دهه، در ساخت بیش از پنجاه فیلم شرکت داشت و تا به امروز جزو سرشناس ‌ترین و محبوب ‌ترین کارگردان فیلم‌های سینمایی شناخته می‌‌شود. تعدادی از فیلم‌های آلفرد هیچکاک نیز در فهرست ۱۰۰ فیلم برتر تاریخ سینما قرار دارند. مشهورترین فیلم‌های آلفرد هیچکاک عبارتند از: پنجره عقبی، روانی، توطئه خانوادگی، سرگیجه، شمال از شمال غربی ، پرندگان، مارنی، مردعوضی، سوظن و مردی که زیاد می‌دانست.

بیشتر بخوانید: فیلم سرگیجه Vertigo کاری از آلفرد هیچکاک؛ ارتفاع زنانه

فیلم شمال از شمال غربی داستان مردی را روایت می‌کند که ناخواسته وارد یک ماجرای جاسوسی می‌شود.

فیلم شمال از شمال غربی داستان مردی را روایت می‌کند که ناخواسته وارد یک ماجرای جاسوسی می‌شود.

برای بررسی فیلم North by Northwest باید گفت این فیلم داستان مردی را روایت می‌کند که ناخواسته وارد یک ماجرای جاسوسی می‌شود. در این میان زنی وارد زندگی او می‌شود که به نظر می‌رسد قصد کمک کردن به شخصیت اصلی را دارد. گفتنی است که نام این فیلم برگرفته از دیالوگی در نمایشنامه “هملت” اثر شکسپیر است.

“به هنگام وزش باد جنوبی، خوب و بد را از هم باز می‌‌شناسم، جنون من تنها در هنگامیست که باد از شمال – شمال غربی می‌وزد.”

بیشتر بخوانید: نقد فیلم سرگیجه ساخته‌ی آلفرد هیچکاک؛ سرگیجه و سقوطی سوبژکتیو

هنرنمایی Cary Grant و Eva Marie در فیلم North by Northwest

هنرنمایی Cary Grant و Eva Marie در فیلم North by Northwest

شاید الهام گرفتن از این جمله فقط برای انتخاب نام فیلم نبوده است زیرا در تمام فیلم North by Northwest به گونه‌ای نوعی جنون جاری است. در مخاطب هنگام دیدن شمال از شمال غربی مدام در حدس زدن است و اغلب اوقات او نمی‌تواند حدس درستی بزند و فیلمنامه به شکلی غیر مصنوعی مخاطب را دچار غافلگیری می‌کند. این حدس و غافلگیری مخاطب مختص یک اتفاق نیست. مخاطب مدام با چالشی جدید روبرو می‌شود.

 

شخصیت کری گرانت در همان ابتدای فیلم شمال از شمال غربی معرفی می‌شود. او مردی است مجرد که بعد از دو طلاق در زندگی‌اش هنوز تحت سلطه‌ی مادرش زندگی می‌کند. حال او برای دیدار با دوستانش به لابی هتلی می‌رود که در همانجا ماجرا شروع می‌شود. نام شخصیت کری گرانت در فیلم “راجر تورنهیل” است که با شخصیتی به نام “جورج کاپلان” اشتباه گرفته می‌شود. در نقد فیلم North by Northwest باید گفت شاید این سوال پیش بیاید که چرا او به بازی گرفته می‌شود و تبهکاران او را برای مقاصد خود وارد ماجرا می‌کنند؟

بیشتر بخوانید: فیلم ربکا Rebecca اثر آلفرد هیچکاک

هنرنمایی Cary Grant و Eva Marie در فیلم North by Northwest

هنرنمایی Cary Grant و Eva Marie در فیلم North by Northwest

بیشتر بخوانید: فیلم روانی Psycho ساخته‌ی آلفرد هیچکاک؛ مقاومت بی فایده است.

“راجر تورنهیل” مانند خیلی از شخصیت‌های دنیای مدرن دارای نوعی خلا است که هر کس می‌تواند آن را با هرچه  می خواهد پر کند. او هویت خود را از دست می‌دهد اما به نظر نمی‌رسد که خیلی از این موضوع ناراحت باشد. او در ابتدای ماجرا تلاش می‌کند که هویت خود را بازگو کند اما بعد از مدتی انگار تن به بازی پیش آمده می‌دهد که این بازی پیچیده و خطرناک می‌شود. او دیگر از یک جایی واقعا با هویت “کاپلان” زندگی می‌کند و از خود واکنش‌هایی نشان می‌دهد.

در ادامه معرفی و بررسی فیلم شمال از شمال غربی باید گفت فیلم در مرحله‌ی دوم خود زنی را به نام “ایو” وارد داستان می‌کند. او رفتاری عجیب دارد و کری گرانت هم به او شک می‌کند. ابتدا شکافی در رابطه‌ی آن دو پدید می‌آید اما بعد از مدتی آن دو با یکدیگر همدست شده و بر علیه جریانی که هویت آن‌ها را ازشان گرفته واکنش نشان می‌دهند.

به نظر می‌رسد که شمال از شمال غربی را براساس دروغی بزرگ ساخته اند. این دروغ می‌تواند از شخصیت گرفته تا مخاطب را هیجان زده و غافلگیر کند اما نکته‌ی قابل تامل اینجاست که “آلفرد هیچکاک” در شمال از شمال غربی مخاطب را به گونه‌ای غافلگیر می‌کند که در پایان به او احساس رو دست خوردگی و یا فریب خوردن دست نمی‌دهد و این شاید یکی از مهم ترین ویژگی‌های آثار “آلفرد هیچکاک” و به ویژه شمال از شمال غربی است.

بیشتر بخوانید: فیلم Rear Window ساخته‌ی آلفرد هیچکاک؛ پدیده‌ی زن کشی و لذت چشم چرانی

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Volver ساخته‌ی پدور آلما دوار ؛ جهان‌های شفاف موازی

در آخر گفتنی است که علی رغم تمام اتفاق‌های عجیب و پیچیده‌ای که برای قهرمان داستان می‌افتد و او را به دردسر‌های زیادی می‌اندازد، او نوعی از زندگی و عشقی را تجربه می‌کند که با شخصیت “تورنهیل” هرگز نمی‌توانست آن‌ها را تجربه کند. Alfred Hitchcock با ساختن شمال از شمال غربی بار دیگر نشان می‌دهد که قادر است فیلمی سرگرم کننده در عین حال عمیق و قابل تامل بسازد که این کار از عهده‌ی کمتر کسی برآمده است.

آلفرد هیچکاک ۱۹۸۰-۱۸۹۹

آلفرد هیچکاک ۱۹۸۰-۱۸۹۹

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا