1398-02-03
دانستنی‌های سلامتی

تلقین بی خوابی مضرتر از خود بی خوابی است!

بی خوابی

 آسیب هایی که از تلقین بی خوابی به سلامتی وارد می شود قطعا بسیار بیشتر از بی خوابی است. بی خوابی یک اختلال رایج است. این فرآیند باعث می شود که فرد کم بخوابد و یا خواب با کیفیتی نداشته باشد. اما یافته های جدید نشان می دهند که بی خوابی یک منشا روانشناختی به نام تلقین بی خوابی دارد

آسیب هایی که از تلقین بی خوابی به سلامتی وارد می شود قطعا بسیار بیشتر از بی خوابی است. بی خوابی یک اختلال رایج است که در هنگام به خواب رفتن به سراغ افراد می آید. این فرآیند باعث می شود که فرد کم بخوابد و یا خواب با کیفیتی نداشته باشد و در آغاز روز بعد احساس کسالت و ناراحتی داشته باشد. اما یافته های جدید نشان می دهند که بی خوابی یک منشا روانشناختی به نام تلقین بی خوابی دارد که در نت‌نوشت برایتان خواهیم گفت.

بیشتر بخوانید: دلیل بی خوابی چیست؟ با این روش ها آن رفع و درمان کنید!

مضرات روانی تلقین بی خوابی

تلقین بی خوابی

تلقین بی خوابی

پرفسور لیشتین که بیش از ۳۰ سال تجربه در زمینه تحقیقات خواب دارد. می گوید : ” داشتن هویت بی خوابی و تلقین بی خوابی سبب ضعف در سلامت می‌شود. در واقع اعتقاد داشتن به این که « من بی خواب هستم » اختلالات بیشتری نسبت به خود کم خوابی ایجاد می کند.” طبق گفته او می توان دیدگاه مردم در مورد خواب را ارزیابی کرد و اشخاص هویت بی خواب را به خوبی تشخیص داد که این افراد دچار اختلالات روحی در رفتارهای روزانه می باشند.

بیشتر بخوانید: خواب راحت را اینگونه تجربه کنید! ۸ گام برای داشتن خواب راحت

بیماری های ناشی از تلقین بی خوابی

در حدود یک سوم افراد بزرگسال در ایالت متحده امریکا تحت تأثیر مضرات بی خوابی هستند. بی خوابی در دراز مدت منجر به بیماری‌هایی مانند دیابت، افسردگی و بیماری های قلب و عروق خواهد شد و این افراد باید راه های مقابله با بی خوابی را یاد بگیرند. پس از بررسی مطالعات بسیار در زمینه خواب که طی ۲۰ سال گذشته صورت گرفته است، مشخص شد که اعتقاد به بی خوابی و تلقین بی خوابی می تواند منجر به خواب های بی کیفیت شود. و آسیب های بسیار جدی به سلامتی بدن وارد کند.

بیشتر بخوانید: درمان بی خوابی با ۷ روش خانگی فوق العاده

این افراد زمان زیادی طول می کشد تا به خواب بروند و یا این که در طول خواب مدام بیدار می‌شوند. مشکلاتی از این قبیل سبب می شود که هیچ وقت خوابی با کیفیت و کافی نداشته باشند. طبق تحقیقات، این که شخصی بداند دارای یک هویت بی خواب است، دچار نگرانی مزمن می شود و این نگرانی تاثیرات فیزیکی بسیاری بر زندگی و سلامتی خواهد گذاشت. برای برطرف کردن این پدیده روان شناختی به نام تلقین بی خوابی می توان کم خوابی را اندازه گیری کرد و با دریافت الگوهای مناسب روشی عقلانی و متعارف برای برطرف کردن این معضل پیدا کرد.

بیشتر بخوانید: ارتباط کم خوابی و چاقی ؛ چرا افراد کم خواب بیشتر می خورند؟

انگ بی خوابی به خود نزنید

اگر شما یک فرد بی خواب هستید یا این که واقعا خواب خوبی ندارید، تلقین بی خوابی نکنید و هویت خود را با عنوان ” فرد بی خواب ” عیان نکنید.

ادعای هویت بی خواب شما را بیشتر از خود معضل بی خوابی در معرض بیماری ها و خطرات قرار می دهد. از عوارض ابراز این حالت روان شناختی می توان به افسردگی، خودمحوری، خود کشی، افکار منفی، اضطراب، خستگی و فشار خون بالا اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: درمان بی خوابی با معجون خانگی؛ یک قاشق از این معجون را بخورید و آسوده بخوابید!

خواب های تکه شده

طبق تحقیقات پزشکان و محققین، در حدود یک سوم از افرادی که معتقدند افراد بی خواب هستند، اگر بتوانند به راحتی به خواب بروند، خیلی خوب خواهند خوابید و حتی خواب هم می بینند. حدود ۲۵% از مردم دچار مشکل ” خواب های تکه شده ” می باشند. یعنی راحت به خواب می روند اما در طی خواب چندین مرتبه بیدار شده و زمان زیادی طول می کشد تا دوباره به خواب بروند.

افزایش این حالت سبب شکایت فرد از خواب می شود. این معضل منجر به کمبود خواب شده و اختلالات بسیاری در روز ایجاد می کند. با این حال افرادی که از این وضعیت رنج می برند، کمتر از اشخاصی که  تلقین بی خوابی و هویت بی خواب دارند در معرض مشکلات سلامتی هستند. تلقین بی خوابی منجر به اختلالاتی در طی روز و مشکلات روحی روانی در فرد می شود که هیچ گونه ربطی به خواب نخواهد داشت. بلکه یک بیماری روانی تلقی می شود. این اختلال نیازمند درمان روان شناسی است و می بایست از طریق نحوه رفتاری و مدیریت استرس برطرف شود.

بیشتر بخوانید: بی خوابی زنان ؛ نشانه ها، راه حل و درمان این معضل میانسالی

بیشتر بخوانید: خواب کودک ؛ علت مقاومت کودکان به خوابیدن و اهمیت خواب کودک را بدانیم!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا