1397-11-30
دانستنی‌های سلامتی

هر کاری می‌کنید، فقط قهوه آسیاب شده خود را در باغچه نریزید!

هرکاری می کنید، فقط قهوه ی آسیاب شده ی خود را در باغچه نریزید!

درباره ی استفاده ی قهوه آسیاب شده در خاک چند مورد مشکل و هشدار وجود دارد. قهوه آسیاب شده به شدت اسیدی می باشد، بنابراین می بایست از آن برای گیاهان “اسید دوست” مانند ازالیه ها و بلوبری ها استفاده کرد. همچنین اگر خاک شما دارای نیتروژن کافی باشد، اضافه کردن قهوه می تواند جلوی رشد گیاهان باغچه ی شما را بگیرد. این دو هشداری که گفتیم در مقابل مشکل اصلی چیزی نیستند، مشکل اصلی این است که قهوه سرشار از کافئین می باشد.

خوردن هیچ محصولی خوشایندتر از خوردن محصولات باغچه ی کوچک منزل خودمان نمی باشد. اما نگه داری یک باغچه ی کوچک هم قوانین خودش را دارد: باید مداوم به محصولات آب و کود بدهید، حواستان به آفت ها باشد و البته نکته ای که شاید کمتر به آن توجه کنید، ترکیبات شیمیایی خاک هم باید درست باشند. در اینترنت می توان راه های بسیار ارزان و آسانی برای ایجاد یک باغچه ی کوچک یافت، اما برخی از این روش ها برای واقعی بودن بیش از حد خوب هستند! در هر صورت… اگر باغچه دارید و یا می خواهید باغچه ای بسازید، حواستان باشد که قهوه آسیاب شده یا مصرف شده ی خود را در باغچه نریزید که برای شما مشکل ایجاد می کند! در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

باکتری های دوست داشتنی!

خب احتمالا همه ی ما دوست داریم به جای اینکه ته مانده ی قهوه ی خود را در زباله دان بریزیم، بتوانیم کار بهتری با آن انجام دهیم! باغداران هم که می گویند مواد مغذی موجود در خاک نظیر نیتروژن، برای رشد گیاهان ضروری هستند. پس به طور کلی، اضافه کردن مواد ارگانیک به خاک برای باغچه ی شما خوب می باشد، زیرا باکتری ها از این مواد تغذیه کرده و آن ها را به مواد مغذی بیشتری می شکنند تا مورد استفاده ی گیاهان قرار گیرند.

اما درباره ی استفاده ی قهوه آسیاب شده در خاک چند مورد مشکل و هشدار وجود دارد. قهوه آسیاب شده به شدت اسیدی می باشد، بنابراین می بایست از آن برای گیاهان “اسید دوست” مانند ازالیه ها و بلوبری ها استفاده کرد. همچنین اگر خاک شما دارای نیتروژن کافی باشد، اضافه کردن قهوه می تواند جلوی رشد گیاهان باغچه ی شما را بگیرد. این دو هشداری که گفتیم در مقابل مشکل اصلی چیزی نیستند، مشکل اصلی این است که قهوه سرشار از کافئین می باشد.

کافئین بد! البته برای خاک!

برای اینکه بفهمید، چرا کافئین برای باغچه و خاک آن ضرر دارد، اول از همه باید بدانید که اصلا چرا برخی از گیاهان کافئین تولید می کنند؟ احتمالا می دانید که هم قهوه و هم شکلات کافئین دارند، در حالی که این دو محصول در نقاطی کاملا متفاوت کشت می شوند. این دو گیاه هیچ نسبتی هم با هم ندارند، در حالی که هر دو تحت پدیده ای که زیست شناسان آن را “تکامل همگرا” می نامند، به طور مستقل توانایی تولید کافئین را پیدا کرده اند. وقتی که دو گونه ی مجزا، یک ویژگی خاص را به طور کاملا جدا از هم گسترش و تکامل می دهند، یعنی احتمالا یک هدف مفید در پشت آن ویژگی نهفته است. در مورد کافئین، این هدف بسیار رقابتی است، زیرا کافئین هر گیاهی که در آن منطقه به وجود بیاید را می کشد!

احتمالا الان دیگر متوجه شده اید که چرا گفتیم قهوه ی خود را درون باغچه نریزید! مطالعه ای که در مجله ی شیمی غذایی و کشاورزی چاپ شده، نشان می دهد که در هر گرم از قهوه ی خورد شده بیش از ۸ میلی گرم کافئین وجود دارد که این میزان بسته به زمان خیس خوردگی قهوه در آب تغییر می کند. یعنی وقتی شما یک فنجان اسپرسو دم کنید، باز هم کافئین باقی مانده در دانه های آن بیش از کافئین یک لیوان چای می باشد.

پس یادتان باشد که هیچوقت باقیمانده ی قهوه ی خود را در گلدان و یا باغچه ی منزل خود نریزید. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ در مجله ی  Urban Forestry & Urban Greening صورت گرفته، همه ی این مطلب ما را در یک تیتر عنوان می دارد: “اضافه کردن و ریختن ته مانده ی قهوه آسیاب شده درون خاک های زراعتی، به طور قابل توجهی رشد گیاهان را کاهش می دهد.” دانشمندان حتی وقتی قهوه آسیاب شده را با ماده ی ارگانیک دیگری هم ترکیب کردند باز هم همین نتایج را به دست آوردند. پس با درست کردن کود از قهوه هم نمی شود اثر زیان بار آن بر روی گیاهان را از بین برد. حتی در تحقیق دیگری که انجام گرفت، دانشمندان متوجه شدند که کودِ حاوی قهوه موجب کشته شدن کرم های خاکی هم می شود. و در آخر، یادتان هست که در اول این مطلب گفتیم، مواد ارگانیک چگونه باعث تغذیه ی باکتری های درون خاک شده و سبب غنی شدن خاک از مواد مغذی می شوند؟ قهوه آسیاب شده خاصیت ضد باکتریایی هم دارد! پس اگر به خاک قهوه اضافی کنیم، باید با باکتری های سازنده ی مواد مغذی خداحافظی کنیم!

در مقاله ای که در گاردین چاپ شد، گیاه شناسی به نام James Wong شخصا اقدام به آزمایش خاک با قهوه کرده است. او می نویسد: “هر چقدر دوست دارید قهوه بخورید، ولی فکر ریختن ته مانده ی قهوه را به درون خاک باغچه از سر بیرون کنید!”

منبع: curiosity.com

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا