1398-03-04
سینمای جهان

تحلیل فیلم همشهری کین Citizen Kane فیلمی از اورسن ولز ؛ “عمیق تر نگاه کن”

تحلیل فیلم همشهری کین Citizen Kane

“همشهری کین” فیلمی است به کارگردانی “اورسن ولز” و نویسندگی وی با همراهی “هرمن جی. منکیویچ”. “همشهری کین” فیلمی متفاوت از کارگردانی است که در جوانی سکان هدایت یکی از تأثیرگذارترین فیلم‌های تاریخ را بر عهده گرفت. فیلمی که به اعتقاد بسیاری از منتقدین، حتی پس از نزدیک به هشتاد سال، نقطه عطف فیلم سازی به حساب می‌آید. “همشهری کین” به معنای واقعی کلمه انقلابی در فیلمسازی آمریکا است. از صحنه پردازی و فیلم نامه گرفته تا گریم شخصیت ها و فیلم برداریِ بی مانندش تا آن دوران، همگی فیلم را تا بالاترین مرزهای توجه همگان بالا بردند.

همشهری کین یا Citizen Kane فیلمی است به کارگردانی اورسن ولز و نویسندگی وی با همراهی هرمن جی. منکیویچ. همشهری کین فیلمی متفاوت از کارگردانی است که در جوانی سکان هدایت یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌های تاریخ را بر عهده گرفت. فیلمی که به اعتقاد بسیاری از منتقدین، حتی پس از نزدیک به هشتاد سال، نقطه عطف فیلم سازی به حساب می‌آید. همشهری کین به معنای واقعی کلمه، انقلابی در فیلمسازی آمریکا است. از صحنه پردازی و فیلمنامه گرفته تا گریم شخصیت ها و فیلم برداریِ بی مانندش. در ادامه با تحلیل فیلم همشهری کین Citizen Kane با نت نوشت همراه باشید.

چارلز فاستر کین (اورسن ولز): فقط یه نفر توی دنیا واسه من تصمیم می گیره و اون یه نفر من هستم.

 

تحلیل فیلم همشهری کین Citizen Kane ؛ “عمیق تر نگاه کن”

همشهری کین محصول دوران خاصی به شمار می‌آید. گذر از رکود وحشتناک اقتصادی آمریکا و کشمکش های آغازین جنگ دوم جهانی. اما “اورسن ولز”، در نمایش این مشکلات  جهانی، شوخ طبع عمل می‌کند. ایده ها و تعارضات خودش را با نام “کین” به فیلم تزریق می‌کند و به مخاطب نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم بوی خوش زن Scent of a Woman از مارتین برست

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم ۱۲ سال بردگی ۱۲ Years a Slave کاری از استیو مک کوئین

برای آغاز تحلیل فیلم همشهری کین Citizen Kane می توان گفت که این روایت داستان سرمایه داری به نام “چارلز فاستر کین” با نقش آفرینی خود “اورسن ولز” است. سرمایه دار افسانه ای که در بستر مرگ آخرین جملاتش تنها یک کلمه است، “رُزباد (غنچه رُز)“. فیلم با نمایش مستند واری از خبر مرگ کین و نشان دادن املاک و کلکسیون های وی و تمام جلال و جبروت افسانه ای او آغاز می‌شود. فیلمی که گروهی فیلمساز به منظور معرفی شخصیت کین ساخته اند. اما در انتهای این تیزر، کارگردان متوجه کمبودی در فیلم می‌شود. تکه گمشه پازلی به نام غنچه رز که خبرنگاران را وا می دارد تا کندوکاو عمیق تری در شخصیت کین انجام بدهند. جستجویی چند اپیزودی که پای خاطرات نزدیکترین افراد به کین می‌نشیند و از دید هر کدام برشی از زندگی این مرد را نظاره گر می‌شویم.

اما کین؛ شخصیتی مرموز دارد. احوالاتش بی ثبات است. کین که کودکیِ بی بچگی را تجربه کرده است. گویی تماما در آن سال ها جا مانده و تمام تلاش هایش، بومرنگی است که وی را با همان دوران بر می‌گرداند. در “همشهری کین” ما شخصیت های متضادی از “چارلز فاستر کین” می‌بینیم. از روحیات فاشیستی تا خلق و خوی کمونیستی، از سرمایه داری مطلق تا ادعای دفاع از طبقه کارگر، همگی بخشی از تعارضاتی است که کین را به ما معرفی می‌کند.

در تحلیل فیلم همشهری کین Citizen Kane باید گفت خود “اورسن ولز” در مصاحبه ای اعلام کرده بود که شخصیت کین برگرفته از سرمایه داری به نام “هرست” بوده است. هرست که خود صاحب رسانه های متعدد بود، در کاخی زندگی می کرد و همانند کین به جمع آوری کلکسیون مشغول بوده است. این شباهت های بسیار در زمان ساخت فیلم باعث گردید که فیلم توسط هرست و زیردستانش بایکوت شود. به نحوی که تا سالیان طولانی نتوانست اکران مناسبی به خود ببیند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Amour عشق کاری از میشائیل هانکه

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک اثر میشل گوندری

همشهری کین فیلمی از اورسن ولز محصول 1941

همشهری کین فیلمی از اورسن ولز محصول ۱۹۴۱

“همشهری کین فیلمی است سرشار از سمبولیسم. انسانی که در زندگی همه چیز دارد ولی در واقع چیزی ندارد. دنبال عشق است ولی آن را نمی‌یابد. گویی تمام زندگی را برای هیچ دویده است. تلاش های حقیرانه‌ای که ثمره اش تنوری گداخته است و نامی که دیگر نیک نیست. شخصیت کین مصداق پروپاگاندایی است که با کنترل ابزار رسانه ای بر ذهن ها حکم می‌راند.  مبارزه‌گری که برای آزادی اقشار فقیر می جنگد، اما خود برده دار است. فکر ها را تحمیل می کند و دنبال منفعت است. اما چه منفعتی؟ بارها این تعلیق در فیلم وجود دارد که کین سرسختانه و مصمم حتی از زن و فرزندش می‌گذرد ولی خود نیز هیچ گاه در نمی‌یابد بهشتش را در کجا بجوید. بدین منظور دچار تضاد می‌شود. خود دست به کار ساخت قصری می شود که بهشتی زمینی است. بهشتی به نام “زنادو (xanadu)”.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم The Terminal از استیون اسپیلبرگ ؛ “از همه جا مانده”

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Schindler’s List ساخته استیون اسپیلبرگ

در ادامه تحلیل فیلم همشهری کین Citizen Kane باید گفت در فیلم “چالز فاستر کین” را به نام “کوبلای خان” آمریکایی معرفی می‌کند. امپراطور مغولی که بنای افسانه ای برای خود ساخت. “زانادو” امارتی است که شکوهش را به آن نسبت می‌دهند. امارتی گوتیک و با مساحتی چند ده هزار متری. بهشتی که که کین به کشتی نوح بدلش می‌کند. جفت ها را در آن گردهم می‌آورد، حتی جفت خودش. گویی خود دیگر به دنیا امیدی ندارد. زانادو به افسانه می‌ماند. همگان صحبتش را می کنند. گنجینه تاریخی که از گرداگرد جهان در آنجا جمع آوری شده است. ولی اورسن ولز زانادو را استعاره از زندان می‌داند. زندانی که کین با شکل گیری شخصیتش به آرامی آن را گرداگرد خود می‌سازد.

سایه روشن ها و دکورسازی که بی شباهت به آثار دوران اکسپرسیونیستِ فیلمسازی آلمان نیست. نمودی که علاوه بر دکور سازی در موقعیت فیلمبرداری هم موثر است. تصویر برداری موهومی که با سایه روشن های تند و تیز همراه می‌گردد. بازی با عمق های که در این فیلم نوعی استاندارد سازی را به نمایش می‌گذارد. همه و همه تصویری خیالی و وهم برانگیز از آن قصر افسانه ای را تصویرسازی می‌کند. همه این اوصاف باعث می گردد هیچ گاه بیننده در فضای قصر حس خوبی نداشته باشد. فضایی که صدای جداییش بلند است. و کین مانند آلیسی است که در سوراخ خرگوش سقوط کرده است و سرزمین عجایبی به نام زانادو که کین را مانند گیاه گوشتخواری به درون می‌بلعد. و امروزه نیز کاخ های امثال بیل گیتس، مایکل جکسون، جرج لوکاس و دیگران را نمادی از همان زانادو در زمان حال می‌دانند.

“چالز فاستر کین: اگه خیلی پولدار نبودم، ممکن بود شخصیت بزرگی بشم
تاچر: فکر می‌کنی الان شخصیت بزرگی نیستی؟
چالز فاستر کین: با این شرایط بهتر از این می‌تونستم باشم
تاچر:میخواستی چطوری باشی؟
چالز فاستر کین :هر طوری که تو ازش متنفر باشی!”

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی مارتین اسکورسیزی “یک فیلم برای خودم، یک فیلم برای آن‌ها”

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم American Beauty زیبایی آمریکایی اثر سام مندس

در تحلیل فیلم همشهری کین Citizen Kane نباید از قلم بیفتد که همشهری کین از سوی منتقدین و صاحب نظران فیلمسازی، معمولا به عنوان بهترین یا یکی از سه فیلم برتر تمام ادوار سینما شناخته می‌شود. اما به راستی چنین است؟ نظرات متناقضی نیز در این زمینه وجود دارد. عده ای فیلمِ اورسن ولز را ثمره هجمه ای می دانند که زبانش نسبت به فرمی که ارائه می دهد زیاده گو است. و شاید عنصر رُز باد که کل فیلم به عنوان تکه پازلی آن را مطرح می‌کند، عملا بی معنی به نظر برسد. یا شاید شخصیت پردازیِ به نسبت ضعیفی که خبرنگاران در فیلم دارند، انگیزه کندوکاو آن ها را تا این حد توجیه پذیر نمی‌کند. اما همه این تفاسیر ار ابهت “همشهری کین” نمی‌کاهد. فیلم “اورسن ولز” فیلم بزرگی است. فیلمی جریان ساز که الهام بخش بسیاری در طول تاریخ گشته است. هرچند که بازی با اعماق در سکانس های مختلف فیلم را برخی شاهکار و برخی متظاهرانه خوانده باشند!!

همشهری کین مرموز است. جنس مرموز بودن خود شخصیت کین یادآور “جِی گتسبی” در رمان “گتسبی بزرگ” اثر “اسکات فیتزجرالد” است. مرموزیتی که به نظر می‌رسد به کین هم ارث رسیده است. در نهایت؛ فیلم “همشهری کین” از بهترین های تاریخ سینماست. در تحلیل فیلم همشهری کین Citizen Kane باید گفت که این اثر فیلمی است پرجزئیات که دیدن مداومش هم از جذابیت آن نخواهد کاست. فیلمی خوش ساخت و معما گونه که تا لحظه آخر شما را به فکر فرو خواهد برد. فکری از جنسِ پوچی و روشنفکری.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم MAN ON THE MOON مرد روی ماه کاری از میشل فورمن

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Memento کاری از کریستوفر نولان

همشهری کین فیلمی از اورسن ولز محصول 1941

همشهری کین فیلمی از اورسن ولز محصول ۱۹۴۱

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. Avatar

  محمد

  11 فروردین 1398 at 19:42

  0

  درود بر شما
  نمیدونم این تحلیل خودتون بود ، ترجمه یا اقتباس.
  بهر حال لذت بردم. ممنون.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا