اخبار تکنولوژی

دانشمندان با هوش مصنوعی از خواب و رویایی که می بینید مطلع خواهند شد!

هوش مصنوعی خواب

دانشمندان الگوریتمی خلق کرده‌اند که توانایی مطالعه و نظارت بر افراد در هنگام خواب، از طریق آنالیز امواج رادیویی را دارا می باشد. این وسیله مشابه دستگاه های Wi-Fi امروزی است و هدفش اندازه گیری متغیرهای مختلفی است؛ از جمله: میزان عمق تنفس فرد و اینکه شخص در حال دیدن رویا می باشد یا خیر؟!

۰

دانشمندان الگوریتمی خلق کرده‌اند که توانایی مطالعه و نظارت بر افراد در هنگام خواب، از طریق آنالیز امواج رادیویی را دارا می باشد. این وسیله مشابه دستگاه های Wi-Fi امروزی است و هدفش اندازه گیری متغیرهای مختلفی است؛ از جمله: میزان عمق تنفس فرد و اینکه شخص در حال دیدن رویا می باشد یا خیر؟!

این پژوهش توسط گروهی متشکل از: محققانی از دانشگاه MIT و بخش مطالعه خواب از بیمارستان ماساچوست صورت گرفت. یکی از محققان دخیل در این پژوهش از دانشگاه MIT، پروفسور دینا خطابی، در ادامه افزود: “اگر دستگاه Wi-Fi شما توانایی تشخیص رویا دیدنتان را داشته باشد، می‌تواند بررسی کند که به اندازه کافی به خوابی عمیق فرو رفته اید یا خیر. که اهمیت این مسئله در این است که، خواب عمیق برای تثبیت حافظه ضروری است. هدف ما پیشبرد سنسور های مربوط به بهبود سلامت است با این تفاوت که در پس زمینه وجود ندارند و توانایی ثبت و ضبط علائم حیاتی شخص مورد مطالعه را دارا می باشند؛ بدون اینکه در حالت فرد تغییری ایجاد شود یا از او خواسته ای را طلب کنیم.

نحوه عملکرد سنسور به این صورت است که از بدن شخص سیگنالى رادیویی با فرکانس پایین ساطع می شود. کوچکترین تغییرات در حالات بدن توسط دستگاه دریافت و به وسیله الگوریتمی خاص آنالیز می شود. نحوه کار این الگوریتم مشابه سنسورهایی است که به صورت الکترود به بدن متصل میشود و دقیقاً همان متغیرهای قابل اندازه گیری را بررسی می کند.

در واقع این نوع از پژوهش در گذشته برای تشخیص احساس و عواطف انسانی با دستگاهی مشابه صورت گرفته است.

این دستگاه الگوریتم محور به صورت بالقوه توانایی خلق انقلابی در زمینه پژوهش های اختلال خواب را دارا میباشد؛ در عوض محبوس کردن بیمار در محیطى نا آشنا، دستگاه مذکور که در ابعاد یک لپ تاپ می باشد، به راحتی میتوان در اتاق خواب فرد جایگذاری کرد. به راستی پژوهش برای محققان در این زمینه بسیار آسان گشته است به این دلیل که پزشکان به آسانی قادر خواهند بود عادات معمول خواب بیمار را مشاهده و بررسی نمایند در حالی که شخص بیمار به راحتی و در محیط معمول خودش، همانند اتاق خواب، در حال استراحت است. تماماً بدون استفاده از الکترودهای چسبنده متصل به سیمهای آزاردهنده و ماشین های پر سر و صدا که شخص را به حالت استیصال می رساند.

در ایالات متحده آمریکا آماری منتشر شده است مبنی بر اینکه بالغ بر ۵۰ میلیون نفر -نزدیک به ۱۶ درصد از جمعیت کل کشور- از نوعی اختلال خواب رنج می‌برند. این آمار و ارقام نشان می دهد شمار بالایی از مردم در حال کار، رانندگی، خانه داری و یا حتی محصل، به اندازه کافی از خوابیدن شبانگاهی بهره مند نمی شوند. پیشرفتی شگرف در زمینه مشاهده و آنالیز نحوه خواب افراد بدون شک برای تمام جامعه ثمربخش خواهد بود.

دیر یا زود، در نهایت دستگاه شما مبدل به دایه بهتر از مادر شده و اگر با مشکلی در خوابیدن مواجه شدید، به اطلاع دکتر خواهد رساند. تا آن زمان اگر رویای بدی مشاهده کردید یا اینکه دچار شب بیداری شدید بهتر این است که به موسیقی آرامش بخش گوش فرا داده و دوباره شانس خود را امتحان کنید!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا