1398-01-01
اخبار تکنولوژی

هوش مصنوعی ذهن قاتل‌های زنجیره‌ای را می خواند!

هوش مصنوعی و شناسایی قاتل زنجیره ای

غیر ممکن است بدانید که در حال حاضر چند قاتل زنجیره ای فعال در ایالات متحده وجود دارد. دال بر نظارت قانون و سایر جرم های گزارش شده توسط دولت، و مدارک متفرقه، بهترین برآورد صورت گرفته بین ۲۵ تا ۳۴۰ نفر در حال حاضر است. FBI فکر می کند حدود ۱۵۰ نفر در سال توسط این شکارچیان کشته می شوند. اما نهاد های دیگری هستند که معتقدند تعداد قاتل زنجیره ای بسیار بیشتر از این آمار است.

طبق گفته کارشناسان، اساسا دستگیری یک قاتل زنجیره ای یا همان قاتلین سریالی، کاری بسیار پیچیده و متفاوت تر از تحقیق درباره یک قتل است. در دهه گذشته، اکثر تحقیقات در این زمینه فوق تخصصی به تکنولوژی معطوف شده اند. اکنون یعنی در سال ۲۰۱۷، استفاده و برنامه ریزی توسط هوش مصنوعی، می تواند زمینه ساز انقلابی در این رسته به شمار آید.

غیر ممکن است بدانید که در حال حاضر چند قاتل زنجیره ای فعال در ایالات متحده وجود دارد. دال بر نظارت قانون و سایر جرم های گزارش شده توسط دولت، و مدارک متفرقه، بهترین برآورد صورت گرفته بین ۲۵ تا ۳۴۰ نفر در حال حاضر است. FBI فکر می کند حدود ۱۵۰ نفر در سال توسط این شکارچیان کشته می شوند. اما نهاد های دیگری هستند که معتقدند تعداد قاتل زنجیره ای بسیار بیشتر از این آمار است.

آینده ای تاریک در انتظار قاتلان زنجیره ای در پیش است. قدم اول این است که ماشین ها باید بدانند که با چه کسانی روبرو هستند. ضرب المثلی وجود دارد که می گوید “برای گرفتن یک قاتل، شما باید مثل یک قاتل فکر کنید“.

یک موسسه علمی در ارتباط با شبکه هیستوری برنامه ریزی های سازمان یافته ای را طرح ریزی کرده تا هوش مصنوعی را آموزش دهند و مانند یک قاتل فکر کند و در قدم اول تمام اطلاعات مربوط به زودیاک قاتل (نام مستعار یکی از مشهورترین قاتلان زنجیره ایی در آمریکا که همیشه برای پلیس نامه های رمزدار می فرستاد)  را به او داده اند.

 

با این حال، حل یک پرونده قدیمی، لزوما هیچ بینش عملی را در مورد مسئله قاتل زنجیره ایی به ما ارائه نخواهد کرد. به منظور شکار این هیولاهای واقعی در گام بعدی، ما باید اطلاعاتی را که درباره قاتلان داریم، به طور جدی و دقیق پردازش کنیم. حتی بیشتر و جدی تر از پردازش هایی که فیس بوک درباره خانواده ها انجام می دهد.

اخیرا هفته نامه نیویورکر آقای توماس هارگروف و الگوریتم های او را همراه با چندین عضو دیگر تیمش معرفی کرده است. این گروه مشغول کار بر روی  “پروژه حسابدهی قتل” (MAP) می باشند و در معرفی خود اینگونه می گویند که:

امریکا در پیگیری پرونده های حل نشده، ضعیف عمل می کند. هر سال، دست کم ۵۰۰۰ قاتل فرار می کنند. میزان دستگیری قاتلان به وسیله پلیس در طول این سال ها کاهش چشم گیری یافته، و تا به امروز حدود یک سوم پرونده ها حل نشده است.

در حال حاضر، در شیکاگو، این گروه نگران این هستند که یک قاتل زنجیره ای در حال برنامه ریزی و کشتن زن هاست. هوش مصنوعی خود چندین مورد مشکوک از قتل ها زنجیره ایی  وحشتناک را شناسایی کرده و برای تحقیقات آنها را به اف بی آی گزارش داده است. این نوع کشتار ممکن است مربوط به فعالیت گنگسترها یا سایر انواع قتل ها باشد. هوش مصنوعی قادر به تشخیص نوع خاصی از الگوهاست که مربوط به آنها می شود.

این فقط مربوط به شیکاگو نیست. گروه توماس هارگروف دسته های زیادی از این قبیل را در سراسر ابالات متحده پیدا کرده اند.

در وبسایت “MAP” کاربران می توانند از طریق پایگاه داده آن آمار قتل های جاری و گذشته را  مانند  Google Analytics for killings ، جستجو کنند، در هر صورت یک ابزار قوی و نمونه خوبی برای چگونگی استفاده از هوش مصنوعی برای نیروهای ویژه می باشد.

حتی زمانی که هوش مصنوعی هدف خاصی برای ردیابی قاتلان زنجیره ای یا حتی نتیجه دقیق را در بر نگیرد، هنوز هم می توان آینده ای با توان بالقوه برای این طرح و برنامه در نظر گرفت.

درست مانند متخصصان طب سنتی، یک روز هم به هوش مصنوعی اعتماد می کنند تا تشخیص های خود را تأیید کنند (یا حتی آنها را فراهم کنند)، ضروری است که تمام داده های جمع آوری شده در صحنه جرم توسط هوش مصنوعی به صورت کامل مورد تفحص و بررسی قرار گیرد.

برخی از آژانس ها هم شروع به استفاده از هوش مصنوعی کرده اند، مانند Veritone (برای غربال کردن تصاویر ویدئویی و اطلاعات از این تکنولوژی استفاده می کند). در آینده ای که هزاران ساعت ویدئو می تواند بلافاصله تجزیه و تحلیل شود، بدون شک اسفاده از ابزار های اینچنینی می تواند توانایی ما برای اتصال نقاط بین یک قتل و بعد از آن با تمامی جزییات را به طور نمادین افزایش دهد.

همیشه انسان های مجرم و گناه کار بوده و هستند! با این حال اینکه تکنولوژی می تواند باعث امن تر شدن دنیای اطراف ما شود جای بسی امیدواری است!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا