اخبار تکنولوژی

چرا وارث و معاون ارشد شرکت سامسونگ به جرم رشوه به ۵ سال حبس محکوم شد؟

لی‌جی‌یانگ، وارث و معاون ارشد ریاست سامسونگ پس از رسوایی‌اش به دلیل رشوه دادن به مقامات دولتی از جمله پارک گون هه – رئیس جمهور سابق کره جنوبی – به ۵ سال زندان محکوم شد. به گزارش نیویورک‌تایمز، لی و چهار نفر دیگر از اعضای هیئت رئیسه این شرکت به دولت پارک گون هه ۶٫۴ بیلیون دلار پرداخت کرده‌اند.

مجموعه تجاری سامسونگ یک پنجم اقتصاد کره جنوبی و بخش بزرگی از تولید ناخالص داخلی را در اختیار دارد و پرداخت رشوه‌ها به منظور حمایت سیاسی دولت از ادغام دو شرکت تابعه این کمپانی بزرگ بوده است. این رسوایی باعث شد تا رئیس جمهور پیشین کره تفهیم اتهام شود و روند رسیدگی به پرونده فساد مالی که در آن افراد زیادی دخیل هستند تسریع شود.

قاضی پرونده در این رابطه گفت: «ماهیت این فساد، ارتباط غیرخلاقی سیاست و پول است. مردم انتظار دارند، رئیس جمهورشان به عنوان یک مقام ارشد در سایه قانون اساسی کشور به مردمش خدمت کند و از طریق فعالیتهای قانونی به رشد کسب‌وکارهای بزرگ و رونق اقتصادی کشور کمک کند. این موضوع منجر به آشکار شدن میزان صداقت و عدالت رئیس جمهور و بی اعتبار شدن ارزشهای اخلاقی سامسونگ – بزرگترین مجموعه تجاری کره جنوبی – خواهد شد.»

اغلب ما سامسونگ را بیشتر با محصولات الکترونیکش همچون گوشی‌های هوشمند و تلویزیون میشناسیم. البته بیشترین سود سامسونگ نیز از محل فروش این محصولات تامین میشود. اما این شرکت تنها به بخش الکترونیک محدود نمیشود و نقشی اساسی در زیرساختهای کره جنوبی، صنایع دفاعی، محصولات نمایشی، تولید پردازنده، حافظه‌های ذخیره سازی، سرویسهای پزشکی و تجاری دارد.

لی در طول جلسه دادرسی به نگهداری دارایی‌هایش به صورت غیرقانونی در خارج از کشور و همچنین شهادت دروغ خود اقرار داشته است. او اکنون مجرم شناخته شده و در حال حاضر مشخص نیست این حکم چه تاثیری بر حیات سامسونگ و آینده کاری آن خواهد داشت.

سید ایوب کوکبی

«ارزش هر انسانی به اندازه چیزی است که دوست می‌‌‌دارد.» امام علی علیه السلام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا