1398-03-04
سینمای جهان

معرفی فیلم Valerian and the City of a Thousand Planets از لوک بسون

Valerian and the City of a Thousand Planets

خالق فیلم سینمایی لئون محصول سال ۱۹۹۴ میلادی این بار در آخرین فیلم‌اش Valerian and the City of a Thousand Planets یا والرین و شهر هزار سیاره به سراغ موضوعی پیچیده و عجیب و غریب با بازی بازیگرانی چون کارا دلوین، دن دی‌هان، کلایو اوون، اتان هاوک، جان گودمن، ریحانا و … رفته است. در ادامه با معرفی فیلم Valerian and the City of a Thousand Planets با نت نوشت همراه باشید.

خالق فیلم سینمایی لئون Luc Besson محصول سال ۱۹۹۴ میلادی این بار در آخرین فیلم‌اش Valerian and the City of a Thousand Planets یا والرین و شهر هزار سیاره به سراغ موضوعی پیچیده و عجیب و غریب با بازی بازیگرانی چون کارا دلوین، دن دی‌هان، کلایو اوون، اتان هاوک، جان گودمن، ریحانا و … رفته است. در ادامه با معرفی فیلم Valerian and the City of a Thousand Planets با نت نوشت همراه باشید.

معرفی فیلم Valerian and the City of a Thousand Planets یا والرین و شهر هزار سیاره

والرین و شهر هزار سیاره Valerian and the City of a Thousand Planets به نویسندگی “پیر کریستین” نام کتاب مصور فرانسوی است که نیم قرن پیش در فرانسه منتشر شد. بسون آن را در دوران کودکی خواند و به ذهن سپرد تا در ۵۰ و اندی سالگی‌اش این خیال دیرینه را تحقق بخشد. او به غیر از کارگردانی این فیلم نویسندگی و تهیه کنندگی آن را به همراه همسرش “ویرجینی بسون سیلا” به عهده داشته است. اثری در ژانر علمی-تخیلی و با استفاده از جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری که لقب “پرهزینه ترین فیلم تاریخ سینمای اروپا” را با بودجه‌ی نزدیک به ۲۱۰ میلیون دلار آمریکا  معادل حدود ۱۹۸ میلیون یورو به خود اختصاص داده است.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم Funny Games بازی های خنده دار کاری از میشائیل هانکه

داستان فیلم Valerian and the City of a Thousand Planets از این قرار است: در آینده یعنی در قرن ۲۸‌ام ماموریت فضایی به نام “والرین” با بازی “دین دی هان” به همراه همکارش “لورلین” با بازی “کارا دلوین” ماموریت دارند تا از منطقه‌ای در فضا در مقابل تهدید خارجی محافظت نمایند و نظم را در قلمروهای انسانی برقرار کنند. والرین عاشق لورلین است و قصد دارد تا به او پیشنهاد ازدواج بدهد. در این میان آن‌ها به دستور وزیر دفاع، برای انجام ماموریت به شهر شگفت‌انگیز آلفا -یک کلانشهر در حال توسعه که موجودات مختلف و عجیب و غریب از سراسر جهان برای قرن‌ها در آن با یکدیگر و با انسان‌ها در صلح همکاری کرده‌اند تا دانش، اطلاعات و فرهنگ شان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند- سفر می‌کنند.

در مرکز شهر آلفا نیروی تاریکی وجود دارد که آرامش و صلح شهر هزار سیاره را تهدید می‌کند و والرین و لورلین باید فوراً این تهدید خطرناک را شناسایی و نه تنها از آلفا، که از آینده‌ی جهان محافظت کنند. در این حین والرین متوجه می‌شود این اتفاقات ارتباط با رویایی دارد که اخیراً در خواب آن را مشاهده کرده بود و ادامه‌ی ماجرا …

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم First They Killed My Father اول پدرم را کشتند کاری از آنجلینا جولی

گفتنی است که بسون یکی از منابع الهام بخش فیلم‌اش Valerian and the City of a Thousand Planets را فیلم “آواتار” “جیمز کامرون” اعلام کرده است. مخاطب با یک فیلم پر زرق و برق هالیوودی مواجه است، شاید اگر این فیلم محصول کارگردانی آمریکایی بود سیاست‌های حاکم بر فیلم با توجه به نیاز مخاطب تا حدی قابل فهم به نظر می‌رسید اما این که بسون با آن سابقه‌ای دیرینه‌اش در تاریخ سینمای اروپا به سراغ ساختن چنین فیلم‌هایی رفته است جز در اختیار داشتن گیشه معلوم نیست جه دلایل دیگری می‌تواند داشته باشد.

قهرمانان داستان فیلم Valerian and the City of a Thousand Planets فاقد کاریزمای لازم برای قرارگیری در چنین جایگاهی هستند. به حدی که نمی‌توانند تماشاگر حرفه‌ای فیلم‌بین را درحین دیدن فیلم بر روی صندلی میخکوب کنند. در اینجا توجهی به شخصیت‌پردازی کاراکترهای داستان نشده و در بعضی مواقع، برای کاراکترهای فرعی هم قصه‌هایی کوتاه در نظر گرفته شده که به شدت خسته کننده و بدون جذابیت هستند.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم Tulip Fever تب گل لاله کاری از جاستین چادویک ۲۰۱۷

جالب است که اخیراَ بسون در مصاحبه‌ای گفت که ساخت قسمت دوم این فیلم به بودجه‌ی سنگینی نیاز نخواهد داشت. Valerian and the City of a Thousand Planets والرین و شهر هزار سیاره فیلم متوسطی است که پایین‌تر از انتظار منتقدان و تماشاگران هنر هفتم ظاهر شده است. از نکات قابل توجه فیلم می‌توان گفت که حدود ۲۰۰ نوع مختلف از گونه‌های موجودات فضائی در فیلم وجود دارند.

لوک بسون کتابی ۶۰۰ صفحه‌ای در تشریح و توضیح همه این گونه‌ها نوشت. هنرپیشگان باید تمام این کتاب را پیش از شروع فیلم‌برداری می‌خواندند تا بتوانند رفتار خود را با هر گونه‌ای که مواجه می‌شدند بر اساس توضیحات کتاب تطبیق دهند. فیلم در سال ۲۰۱۷ به مناسبت پنجاهمین سالگرد کامیک بوک والرینپخش شد.

“دیوید ایرلیچ” در توصیف فیلم Valerian and the City of a Thousand Planets در “ایندی وایر” این چنین نوشت: «۲۵ دقیقه‌ی اول فیلم باید به عنوان یک چیدمان در موزه‌ی لوور نصب شود و در چرخه‌ای بی‌انتها مدام پخش شود. تنها در آن صورت است که سیاره‌ی ما با صلح آشنا خواهد شد.»

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Modigliani کاری از میک دیویس ۲۰۰۴ 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا