1397-12-29
دانستنی‌های سلامتی

انواع واکسن آنفولانزا ، زمان استفاده از واکسن آنفولانزا و هر آنچه که باید درباره این واکسن بدانیم

انواع واکسن آنفولانزا ، زمان استفاده از واکسن آنفولانزا

ویروس آنفولانزا در ترکیبات ژنتیکی خود دائما در حال تغییر و تحول است. واکسن های آنفولانزا را می بایست به روز رسانی شوند تا ابتلا به این بیماری کمتر شود و مردم هر ساله با شروع فصل شیوع آنفولانزا با اطمینان خاطر در برابر این ویروس بدن خود را بیمه کنند.

انواع واکسن آنفولانزا می توانند برای جلوگیری از این بیماری استفاده شوند. آنفولانزا می تواند یک بیماری بسیار جدی و خطرناک باشد که در صورت دانستن بهترین زمان استفاده از واکسن آنفولانزا می توانید از این بیماری نجات پیدا کنید. به خصوص در کودکان و سنین بالای ۶۵ سال و زنان باردار این بیماری می تواند مرگ آفرین باشد. واکسن آنفولانزا بهترین راه محافظت از خود و خانواده می باشد. با اینکه هر ساله واکسن های جدیدی در برابر این بیماری ساخته می شود اما در طی فصل نیز تغییرات این ویروس انجام می گیرد. از آنجایی که ویروس این بیماری مدام در حال رشد و تغییرات خاص خود می باشد می بایست انواع واکسن آنفولانزا به روز رسانی شود تا مردم سالانه با استفاده از این واکسن ها خطر ابتلا به این بیماری را به طور جدی از خود و خانواده شان دور سازند.

بیشتر بخوانید: مضرات واکسن آنفولانزا و حقایقی شوکه کننده از آن

انواع واکسن آنفولانزا

انواع واکسن آنفولانزا ، زمان استفاده از واکسن آنفولانزا

واکسن  آنفولانزا به طور مجموع در مقابل سه یا چهار نوع ویروس مقاومت دارد و واکسن آنفولانزا از انسان در برابر دو نوع آنفولانزا محافظت به عمل می آورند. انواع واکسن آنفولانزا تولید شده جهت سه نوع این بیماری ساخته شده اند. انواع واکسن آنفولانزا آنفولانزای H1N1 و آنفلوانزای H3N2 و آنفولانزای نوع B هستند. واکسن آنفولانزای خوکی نیز در ابتدای فصل شیوع سال میلادی ۲۰۱۳-۲۰۱۴ ارائه شد.

انواع واکسن آنفولانزا در حالت استاندارد و معمولی به صورت تزریقی می باشد که خود در دو دوز وجود دارد.

دوز بالا جهت اشخاصی که بالای ۶۵ سال دارند و دوز کمتر جهت  کودکان. البته برای افراد بالای ۴ سال نیز اسپری بینی تائید شده است. در سال جدید میلادی یعنی ۲۰۱۷ -۲۰۱۸ حالتی جدید از این واکسن که به صورت انژکتوری به بدن تزریق می شود جهت افراد بین ۱۸ تا ۶۴ ساله نیز به این سری واکسن ها افزوده شده است.

قرص آنفولانزا نیز در برابر ویروس نوع H1N1 مقاوم است و مورد استفاده قرار می گیرد.

طبق گزارش سازمان CDC سه گانه های آنفولانزا در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸  که جدیدترین نوع درمان آنفولانزا می باشد به این شرح می باشد.

A / Michigan / 45/2015 (H1N1) pdm09 که این عنصر در برابر آنفولانزای H1N1 واکسینه است و از سال قبل پیشرفت هایی را شامل شده است.

A / Hong Kong / 4801/2014 (H3N2)این عنصر واکسن مخصوص نوع H3N2 می باشد که در سال گذشته شیوع بسیاری داشت.

B / Brisbane / 60/2008-likeاین ویروس مختص به آنفولانزای نوع B  است که با تغییراتی نسبت به سال گذشته ارائه می شود.

همچنین واکسن چهار ساله آنفولانزا نیز با مقاوم سازی نسبت به ویروس B / Yamagata lineage در دسترس قرار خواهد گرفت.

در ضمن این دومین سال متوالی است که اسپری بینی از لیست درمان آنفولانزا حذف شده و اصلا توصیه نمی گردد.

بیشتر بخوانید: خواص دمنوش چای کوهی به عنوان درمان تضمینی سرماخوردگی

بیشتر بخوانید: خواص چای پونه کوهی در درمان سریع گلودرد ، آنفولانزا و عفونت سینوسی

زمان استفاده از واکسن آنفولانزا

به طور دقیق زمان مشخصی برای شروع و یا پایان آنفولانزا را نمی توان تخمین زد و نمی توان گفت زمان استفاده از واکسن آنفولانزا دقیقا چه زمانی است. بنابر این مقامات بهداشتی توصیه می کنند که اوایل پاییز بهترین زمان استفاده از واکسن آنفولانزا می باشد.

پس از واکسیناسیون در حدود دو هفته زمان می برد تا ایمنی بدن در برابر آنفولانزا ایجاد شود. در مورد اینکه این واکسن تا چه میزان می تواند خطر ابتلا را کاهش دهد باید گفت که واکسن آنفولانزا بر طبق سویه های موجود در گردش خون متفاوت عمل می کند. برخی از افراد نسبت به واکسن واکنش بسیار خوبی دارند و برخی دیگر این چنین نیست. و اینکه افراد واکسینه شده ۶۰ درصد کمتر نسبت به افرادی که واکسن استفاده نکرده اند به آنفولانزا مبتلا خواهند شد. اثر بخشی واکسن آنفولانزا در افراد نسبت به سن نیز متفاوت است. واکسن در بزرگسالان سالم و کودکان موثر تر از افراد مسن می باشد.

بیشتر بخوانید: تشدید بیماری ام اس توسط بیماری آنفولانزا : بیماران MS بیشتر مراقب باشند

بارداری و آنفولانزا

دوز واکسن برای زنان باردار متفاوت می باشد.

مطالعات نشان می دهد که واکسن های آنفولانزا در زنان باردار در هر دوره ای که به سر ببرند مفید است. زنان باردار بیشتر در معرض خطر و عوارض این بیماری قرار دارند. واکسیناسیون در حین بارداری سبب می شود نوزاد طی شش ماه نخست بعد از تولدش از این بیماری بیشتر در امان باشد و احتمال ابتلای نوزاد تازه متولد شده به آنفولانزا بسیار کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید: داروهای متداول سرماخوردگی و آنفولانزا که هرگز این بیماری ها را درمان نمی‌کنند!

عوارض واکسن آنفولانزا

عوارضی که از این واکسن ممکن است عاید فرد شود عبارتند از درد، قرمزی، تورم در محل تزریق، تب پایین و . . .البته فقط ۱ الی ۲ درصد از افرادی که واکسن را دریافت می کنند دچار یکی از عوارض می شوند. اما در صورتی که عوارض جدی همانند واکنش های آلرژیک یا دشواری تنفس، تورم در اطراف چشم ها و لب ها، تپش قلب و سرگیجه رخ دهد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرد.

در کودکان نیز عوارض واکسن به صورت آبریزش بینی، خس خس سینه، سردرد، استفراغ، درد عضلانی و تب بروز خواهد کرد. عوارض در کودکان بسیار کوتاه تر نسبت به بزرگسالان می باشد.

بیشتر بخوانید: بمب ویتامین C را بشناسید و بدون سرما خوردگی به استقبال پاییز بروید

چه کسانی نباید واکسن آنفولانزا استفاده کنند ؟!

کودکان زیر شش ماه نباید از واکسن آنفولانزا استفاده کنند. همچنین افرادی که نسبت به این واکسن آلرژی دارند و یا واکنش های شدید نشان داده اند نیز مصرف واکسن آنفولانزا برایشان ممنوع می باشد.

شناخت این بیماری و راه های درمان و پیشگیری آن می تواند شما را در اوایل فصل پاییز مصون نگه دارد. آنفولانزا یک بیماری سخت است که به کمک واکسن های قید شده تا حد زیادی می توان از بروز آن پیشگیری کند.

بیشتر بخوانید: چی بخوریم که سرما نخوریم ؟!

بیشتر بخوانید: خواص گیاه آقطی سیاه و شربت آقطی در درمان سریع سرماخوردگی 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا