1398-04-26
روانشناسی و موفقیت

در مقابل بدخلقی نوجوانان چه واکنشی نشان دهیم؟

بدخلقی نوجوانان

خیلی وقت ها صبح ها که نوجوان تان را راهی مدرسه می‌کنید همه چیز رو به راه است. ولی وقتی به خانه برمی‌گردد گرفته و ناراحت صحبت نمی‌کند، و در برابر پرسش شما که چه اتفاقی افتاده است سکوت و بدخلقی می‌کند. شاید به اتاقش برود، در را ببندد و جواب شما را هم ندهد.
در مواقعی که نوجوان بدخلقی می‌کند چه رفتاری باید داشته باشیم تا به دنیای او نزدیک شویم و او ما را امین خود بداند. در نت نوشت امروز با راه های ورود به دنیای نوجوانی آشنا شوید.

بدخلقی نوجوانان امری معمول در دنیای آن‌هاست. خیلی وقت ها صبح همه چیز روبه راه است، نوجوان خانه خوش و خندان راهی مدرسه می‌شود ولی وقتی به خانه برمی‌گردد اخم هایش در هم است، سکوت سنگینی حاکم می‌شود و حتی سلام هم نمی‌کند یا به زحمت جواب سلام می‌دهد. در چنین مواقعی معمولا دل‌شان نمی‌خواهد صحبت کنند و بگویند چه اتفاقی افتاده است. شاید وقتی والدین از نوجوان بپرسند همه چی روبه راه است؟ یک بله یا نه آن هم به زور جواب بشنوند. اگر هم مدام از نوجوان پرسیده شود که علت ناراحتی اش چیست پدر و مادر این پاسخ را بشنوند که : گیر نده.”

چرا گاهی نوجوانان مسائل خود را با پدر و مادر مطرح و در باره مشکلات شان با آن ها صحبت نمی‌کنند. علت های بدخلقی نوجوانان را در نت‌نوشت امروز بخوانید تا در صورتی که در خانه یا در میان اطرافیان‌تان نوجوانی وجود دارد، دنیای او را بیشتر بفهمید و خرف دل او را بفهمید.

نوجوان از واکنش شما می‌ترسد

بیشتر بچه‌ها و نوجوانان ما را بهتر از خودمان می‌شناسند. خیلی وقت ها عکس العمل‌هایی که ناخودآگاه نشان می‌دهیم و نسبت به آن‌ها آگاهی نداریم، برای آن ها از روز هم روشن تر است، چون از بچگی شاهد رفتارهای ما بوده اند و این یکی از علل بدخلقی نوجوانان است. وقتی نوجوانی می‌ترسد نمره بدی را که در یکی از درس ها گرفته به شما بگوید، قطعا می‌داند  به او می‌گویید باید بیشتر درس می‌خواند. طبیعی است که در باره آن با شما صحبت نکند و نمره بدش را پنهان هم بکند.

پس وقتی در موقعیتی قرار گرفتید که احساس کردید اتفاقی افتاده و نوجوان از صحبت در باره آن طفره می رود، این جمله را بگویید: ” در مورد مشکلت صحبت نمی‌کنی چون نگران واکنش بد من هستی؟” یا بگویید ” می‌ترسی عکس العمل بدی نشان بدهم؟”

با این جملات باب مکالمه را باز می‌کنید و به دنیای او نزدیک می‌شوید. لطفا تمرین کنید تا هیچ وقت به او نگویید به تو گفته بودم. چون با چنین جمله‌ای فقط تمام درهای بین خود و او را می‌بندید.

نوجوان پاسخ منفی شما را پیش بینی می‌کند

خیلی وقت ها پدر و مادر یادشان می‌رود که نوجوان بزرگ شده است و تصویر بزرگ‌تری در ذهنش می‌سازد. مثلا اگر نوجوان با اتومبیل تصادف از خودش می‌پرسد: ” اگر به پدرم بگویم ماشین را خراب کرده‌ام دیگر اجازه نمی‌دهد رانندگی کنم.” یا ” اگر به مامان بگویم که فلان دوستم دوست پسر دارد دیگر اجازه نمی‌دهد با او رفت و آمد داشته باشم.”

خیلی وقت‌ها نمی‌توانیم از قضاوت کردن در باره دیگران دست بکشیم. چون با دنیای خودمان آن‌ها را بررسی می‌کنیم. پس همیشه باید دو موضوع را مد نظر داشته باشیم. اول این که بهترین بچه‌ها هم گاهی کارهای اشتباه می‌کنند و دوم این که ما همه داستان را نمی‌دانیم.

از طرف دیگر باید یادمان باشد نوجوان در دوران حساسی است. او هم مثل هر انسان بزرگسال دیگری گاهی گیج می‌شود و نمی‌داند چه کار باید بکند. در چنین مواقعی خوب است این گونه سر صحبت را با آن‌ها باز کنیم. ” می دونم اتومبیل رو به جایی زدی. ولی خودت چه طوری می تونی موضوع رو حل کنی؟” یا ” حتما علتی داشته که دوستت چنین دوست پسری گرفته. دوستت مشکلی دارد؟”

وقتی با او همدلی کنید و نوجوان بفهمد او را درک می‌کنید با شما صحبت می‌کند و با کمک خودش می‌توانید راه حل مناسبی پیدا کنید.

نوجوان می‌داند والدین گاهی زیادی کنجکاوی می‌کنند

خیلی وقت ها آن ها می‌ترسند موضوعی را به ما بگویند چون می‌دانند مدام از آن ها پرسش های متعددی می‌پرسیم تا بیشتر در مورد آن بدانیم. کافی است او مثلا در مورد خودکشی یکی از همکلاسی‌هایش بگوید. او را سوال پیچ می‌کنیم تا بدانیم همکلاسی چه طور خودکشی کرده، کجا خودکشی کرده، خانواده اش چه می‌گویند و سوال های دیگر.

اگر قبلا هم چنین اتفاقی بین شما و نوجوان تان رخ داده برای شروع جدید و صحبت های تازه از او معزرت خواهی کنید. پس این بار اگر احساس کردید اتفاقی افتاده و باید در باره آن با نوجوان صحبت کنید بگویید : ” می دانم رفتار قبلی ام درست نبوده، معزرت می‌خواهم.” به این ترتیب به او می‌گویید می‌تواند به شما اعتماد کند و رازهایش را با شما در میان بگذارد. چون می‌داند به اشتباه خود پی برده اید و آماده هستید تا در مشکل جدید همراه او باشید و به او کمک کنید تا بحران را پشت سر بگذارد.

درد دل کردن مشکل بدخلقی نوجوانان را حل نمی‌کند

تقریبا ۹۰ درصد نوجوانان می‌دانند وقتی به خانه می‌آیند حتی اگر تمام ماجرا را برای شما تعریف کنند باز هم مشکلی حل نشده است. در واقع ذهن آن‌ها درگیر می‌ماند و این شروع بدخلقی نوجوانان است.

در چنین مواقعی مساله را شخصی نکنید و بدون آن که نگران شوید از او بپرسید که دلش می‌خواهد در کنارش باشید یا ترجیح می‌دهد تنها بماند یا تلویزیون تماشا کند. حتی شاید برایش غذای مورد علاقه‌اش را درست کنید. با این روش ها به او نشان داده‌اید که وضعیت روحی او را درک می‌کنید و در کنارش هستید تا بحران را پشت سر بگذارد. هر چند ضمن همدلی و گوش دادن به درد دل نوجوان، باید راه حل هایی برای بیرون رفت او از دغدغه های خاطرش پیدا کنید.

یادتان باشد نوجوان در دو دنیای کودکی و بزرگ سالی گیر افتاده است. حتی خودش نمی‌داند چرا گاهی رفتار بزرگترها را دارد و گاهی رفتارهای بچگانه. شاید لازم باشد به او تفهیم کنید درست مثل سرماخوردگی که او را نزد پزشک می‌برید، خوب است تا با روانکاو یا روان درمانگر صحبت کند. روان درمان گرها به دلیل آن که با مشکلات مختلفی در افراد متفاوت مواجه هستند همیشه راه حل هایی خوبی ارائه می‌دهد.

مهم این است با گفته ها و رفتارتان به او این پیام را بدهید که او را در این موقعیت حساس درک می‌کنید و در کنارش هستید تا مشکل را پشت سر بگذارد همان طور که اگر شما در چنین موقعیتی گیر افتادید انتظار دارید او شما را درک کند و در شرایط پراسترس همراه شما باشد تا به آرامش برسید.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا