1397-11-26
دانستنی‌های سلامتی

فواید مصرف ویتامین b12 برای بدن چیست؟

فواید مصرف ویتامین b12

وجود کوبالامین و یا همان ویتامین B12 برای انجام بسیاری از وظایف از جمله درست ساخته شدن DNA در هنگام تقسیم سلولی و تشکیل سالم سلول های گلبول قرمز خون ضروری است.

کوبالامین یکی از مهمترین مواد مغذی در بدن است که وجودش برای کارکرد درست بدن ما حیاتی است که از فواید مصرف ویتامین b12 است.  وجود کوبالامین و یا همان ویتامین B12 برای انجام بسیاری از وظایف از جمله درست ساخته شدن DNA در هنگام تقسیم سلولی و تشکیل سالم سلول های گلبول قرمز خون ضروری است. در ادامه در نت‌نوشت به بررسی فواید مصرف ویتامین b12 می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: علائم کمبود ویتامین b12 و عوارض آن که نمی دانید!

بیشتر بخوانید: فواید آمپول ویتامین b12 ، عوارض آمپول ویتامین b12 و جایگزین های آن

فواید مصرف ویتامین b12

ویتامین انرژی

ویتامین B12 ویتامین انرژی است چرا که واقعا به بدن انرژی مضاعفی می دهد. نقش این ویتامین در رفع خستگی بدن و سرعت بخشیدن به متابولیسم است. گلبول های قرمز خون نیز مسئول تولید هموگلوبین هستند. هموگلوبین اکسیژن را از ریه به سرتاسر بدن منتقل می کند. آیا این ویتامین مهم در کاهش وزن نیز کمکی به بدن می کند و کاهش وزن از فواید مصرف ویتامین b12 است.

بیشتر بخوانید: دلایل کمبود ویتامین b12 و خطرهای آن را بشناسید

بیشتر بخوانید: تشخیص کمبود ویتامین های بدن و مواد معدنی ضروری با ۴ روش ساده

تزریق ویتامین B12 و کاهش وزن

بسیاری از مردم این ویتامین را در عضله شان تزریق می کنند. تزریق در عضله به جذب بهتر این ویتامین کمک می کند. این افراد اکثرا از احساس خستگی مزمن رنج می برند. عده ای از این افراد معتقدند که با تزریق این ویتامین کاهش وزن داشته اند.

اما تزریق این ویتامین به طور مستقیم باعث کاهش وزن نمی شود. پس چه علتی باعث کاهش وزن این دسته می شود؟

فاکتورهای زیادی وجود دارند. ویتامین B12 باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود که این مساله به نوبه خود باعث کاهش وزن خواهد شد. این گونه افراد معمولا کسانی هستند که تمایل به حفظ سلامتی و آگاهی از سلامتی بدن خود را دارند بنابراین رژیم های گیاه خواری و یا تناسب اندام را رعایت می کنند. از طرفی کوبالامین باعث انرژی بخشیدن به بدن می شود و به این افراد انرژی لازم برای ورزش و فعالیت های بدنی و همچنین حفظ رژیم غذایی شان را می دهد. همچنین این ویتامین نقش مهمی در کاهش استرس و افسردگی دارد، یعنی باعث کاهش مواردی که ارتباط زیادی به افزایش وزن دارند می شود.

در کنار منفعت های زیادی که دریافت این ویتامین برای بدن دارد ممکن است برخی عوارض جانبی را برای برخی افراد که دارو و یا مواد دیگری را همزمان مصرف می کنند و یا دارای شرایط بدنی خاصی هستند به همراه داشته باشد بنابراین حتما قبل از تزریق آن با پزشک مشورت کنید.

کمبود ویتامین B12

کمبود این ویتامین یک خطر جدی برای سلامتی به شمار می آید. در حالت طبیعی بدن به میزان لازم این ویتامین را جذب می کند اما در مواردی مانند بیماری و یا پیری ممکن است این ویتامین به درستی جذب بدن نشود و بدن کمبود آن را احساس کند. کاهش وزن یکی از علائم کمبود این ویتامین است. در موارد شدید تر ممکن است منجر به آسیب دائمی عصبی در صورت عدم درمان نیز بشود. مقادیر کافی این ویتامین برای حفظ سلامتی و کارکرد درست بدن بسیار ضروری است و فرد مبتلا به کمبود ویتامین B12 با دریافت کپسول و یا تزریق عضلانی تحت درمان قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: ویتامین های مخصوص پوست صورت را بشناسید!

رژیم غذایی

زمانی که رژیم غذایی خاصی را دنبال می کنید باید مطمئن شوید که رژیم متعادلی دارید و تمامی مواد مغذی مورد نیاز بدنتان از طریق این رژیم به بدنتان خواهد رسید. کوبالامین یکی از این مواد مغذی است که باید در رژیم غذایی تان گنجانده شود و از فواید مصرف ویتامین b12 بهره مند شوید.

بیشتر بخوانید: خواص ویتامین e برای موی سر : این ویتامین حلال مشکلات موهای آسیب دیده است!

فواید مصرف ویتامین b12 برای بدن مردان

خیلی از ما می دانیم وجود ویتامین B12 در تولید DNA، سلامت اعصاب و گلبول های قرمز خون حیاتی است. این فقط بخشی از داستان است. درست مثل مغز و سیستم ایمنی بدن، دستگاه تولید مثل انسان نیاز به میزان قابل مشخصی ویتامین B12 دارد تا سالم و قدرت باروری داشته باشد. تاثیر این ویتامین نه تنها در زنان که در مردان نیز نقش موثری در سلامت جنسی و قدرت باروری دارد. از فواید مصرف ویتامین b12 و نقش آن در سلامت مردان در ادامه بخوانید.

بیشتر بخوانید: ویتامین های ضروری بدن چه ویتامین هایی هستند؟

افزایش اسپرم

ویتامین B12 نقش بسیار مهمی در تولید اسپرم دارد. کمبود این ویتامین با ضعیف بودن و کاهش تعداد اسپرم ارتباط مستقیم دارد به طوری که می توان گفت بدون ویتامین B12 تقریبا اسپرم سالمی باقی نمی ماند. مطالعات نشان داده است کم بودن سطح ویتامین ب۱۲ در پلاسمای خون مردان باعث عدم باروری می شود. طی تحقیقی دانشمندان متوجه شدند با مصرف ۱۵۰۰ میکروگرم متیل کوبلامین methylcoblamin که نوعی ویتامین B12 است به مدت زمان ۴ تا ۲۴ هفته تعداد اسپرم ها حدود ۵۴ درصد و فراوانی یا تجمع آن ها حدود ۴۰ درصد افزایش داشت.

بیشتر بخوانید: بمب ویتامین c را بشناسید و بدون سرماخوردگی به استقبال پاییز بروید

بیشتر بخوانید: تاثیر ویتامین c بر سرطان کولون چیست؟

افزایش حرکت اسپرم با ویتامین B12

در بعضی از مردان اسپرم به قدر کافی وجود دارد ولی تحرک و حرکت آن ها ضعیف است. به دلیل عدم تحرک، اسپرم ها قادر به حرکت مناسب نبوده و توانایی رسیدن به تخمک را برای باروری ندارند. این ویتامین توانایی دارد تا تحرک اسپرم ها را تا ۵۰ درصد افزایش دهد.

پیشگیری از صدمات ژنی در سلول های اسپرم

چنانچه مردی به بیماری واریکوسل مبتلا باشد تولید اسپرم و سلامت آن ها به خطر می افتد. در واقع بیشتر مردانی که به اصطلاح عقیم محسوب می شوند، از این بیماری رنج می برند. این بیماری باعث صدمه دیدن اسپرم ها، کم شدن آن ها و حتی معیوب شدن ساختار ژنتیکی اسپرم ها می شود.

تحقیقات در مورد فواید مصرف ویتامین b12 نشان داده است مردان مبتلا به واریکوسل وقتی تحت درمان آنتی اکسیدانی حاوی ویتامین B12 طی سه ماه قرار گیرند سلامت اسپرم ها حدود ۳۲ درصد افرایش پیدا می کند و ۲۲ درصد مشکلات DNA اسپرم ها از بین می برد.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی دارای ویتامین b17 چه هستند؟ ویتامین B17 و فواید آن

پیشگیری از انزال زودرس

تقریبا از هر ۵ مرد یک نفر از انزال زودرس رنج می برد. یکی از فواید مصرف ویتامین b12 هم اکنون محققان پزشکی متوجه شده اند علت آن کمبود ویتامین B12 است که به راحتی با تجویز آن قابل درمان است.

بیشتر بخوانید: آیا ویتامین B17 واقعا سرطان را درمان می‌کند؟ آیا ویتامین b17 ضد سرطان است؟

درمان ناتوانی جنسی

یکی از فواید مصرف ویتامین b12 برای بدن مردان درمان کم خونی است. در این مورد هم محققان متوجه شده اند وقتی بدن مرد با کمبود ویتامین B12 مواجه باشد، به دلیل ایجاد کم خونی ناتوانی جنسی بروز می نماید. کم خونی ارتباط مستقیمی با ناتوانی جنسی دارد. به همین دلیل در صورتی که بدن مرد نتواند ویتامین B12 را از غذاهای دریافتی تامین نماید دچار کم خونی و ناتوانی جنسی می شود که باید از مکمل های دارویی ویتامین B12 استفاده نماید. از علائم دیگر کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 علاوه بر ناتوانی جنسی می توان به افسردگی اشاره کرد که به راحتی با مکمل حاوی ویتامین B12 و اسید فولیک قابل درمان است.

میزان مورد نیاز مصرف

به طور کلی بزرگسالان روزانه به ۲/۴ میکروگرم ویتامین ب۱۲ نیاز دارند که بهتر است از مواد غذایی روزانه تامین شود. غذاهایی مثل جگر گاو، شیر، تخم مرغ، گوشت ماهی و پرندگان از جمله غذاهایی است که میزان قابل توجهی ویتامین B12 دارد. تقریبا بین ۱/۵ تا ۱۵ درصد جمعیت از کمبود این ویتامین رنج می برند. افراد مبتلا به سلیاک، کرون و کم خون بیشتر در معرض کمبود این ویتامین قرار دارند. افراد سالمند، گیاهخواران و خام خواران نیز از دیگر افرادی هستند که بیشتر در معرض کمبود ویتامین B12 قرار می گیرند.

این افراد حتما باید از مکمل های دارویی استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: خواص ویتامین k2 یک ویتامین کمیاب با مزایای بسیار زیاد

بیماری های ناشی از کمبود ویتامین B12

فواید مصرف ویتامین b12 بسیار زیاد است و کمبود ویتامین B12 در بدن عواقب گوناگونی دارد. علاوه بر ناتوانی جنسی، خستگی، ضعیف بودن قوای بدنی، یبوست، کم خونی مگالوبلاستیک megaloblastic anemia و مشکلات احساس عدم تعادل، زوال عقل، گیجی، افسردگی، حافظه ضعیف، قرمزی و خارش دهان و زبان ، کاهش اشتها و کاهش وزن از دیگر عواقب کمبود این ویتامین است. کمبود این ویتامین حتی می تواند باعث تخریب سیستم عصبی بدن شود.

بیشتر بخوانید: چند نشانه کمبود ویتامین b3 و مواد غذایی حاوی ویتامین b3

عواقب مصرف زیاد ویتامین B12

مصرف زیاد این ویتامین می تواند خطر ابتلا به سرطان های ریه و سرطان روده بزرگ را در مردان افزایش دهد. تحقیقات متعدد سال های اخیر نشان داده است که مصرف طولانی مدت و زیاد دو ترکیب ویتامین ب۱۲ و ویتامین B6 بخصوص در افراد سیگاری عامل ابتلای بیشتر به سرطان ریه است. در واقع ویتامین B12 وقتی به میزان زیادی در بدن وجود داشته باشد باعث تغذیه سلول ها و تومورهای سرطانی می شود و رشد آن ها را سرعت می بخشد.

اگر یکی از بیماری های ناشی از این ویتامین را مثل ناباروری در مردان، ضعف و خستگی مفرط، یبوست، کم خونی، عدم تعادل بدن، گیجی، افسردگی، ضعف حافظه دارید بد نیست مدتی مصرف ویتامین B12 را از طریق غذا و مکمل های دارویی افزایش دهید. اگر طی یکی دو ماه مشکل تان برطرف نشد پس از تحقیق و پرس و جوی دقیق یک پزشک مطمئن پیدا کنید. این ویتامین به صورت تک مکمل به صورت قرص های زیر زبانی نیز در بازار قابل تهیه است.

گوشت، مرغ، شیر و سایر محصولات لبنی، تخم مرغ و ماهی و … از منابع غنی این ویتامین هستند. از آنجا که محصولات حیوانی از منابع اصلی این ویتامین به شمار می رود، بنابراین افرادی که رژیم های گیاه خواری را انتخاب نموده اند باید توجه بیشتری به دریافت این ویتامین از طریق مکمل های غذایی داشته باشند و بی توجهی به این قضیه ممکن است موجب ضررهای جبران ناپذیری شود.

بیشتر بخوانید: غذاهای حاوی اسید فولیک و منابع طبیعی ویتامین B9 برای دوران بارداری

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

  1. روشنک

    29 مرداد 1394 at 0:42

    1+

    خیلی مفید بود لطفأ بازهم درمورد راههای کاهش وزن مطلب بذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا