1398-02-03
دانستنی‌های سلامتی

خواص ویتامین B12 برای بدن چیست و چرا باید این ویتامین را مصرف کنیم؟

خواص ویتامین B12

وجود کوبالامین و یا همان ویتامین B12 برای انجام بسیاری از وظایف از جمله درست ساخته شدن DNA در هنگام تقسیم سلولی و تشکیل سالم سلول های گلبول قرمز خون ضروری است.

خواص ویتامین B12 برای بدن بسیار زیاد است. کوبالامین یکی از مهمترین مواد مغذی در بدن است که وجودش برای کارکرد درست بدن ما حیاتی است. وجود کوبالامین و یا همان ویتامین B12 برای انجام بسیاری از وظایف از جمله درست ساخته شدن DNA در هنگام تقسیم سلولی و تشکیل سالم سلول های گلبول قرمز خون ضروری است. در ادامه در نت‌نوشت به بررسی خواص ویتامین B12 می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: کمبود ویتامین B12 ، دلایل و علائم و خطرهای این کمبود در بدن را بشناسید

خواص ویتامین B12 :

۱- انرژی زایی

ویتامین B12 ویتامین انرژی است چرا که واقعا به بدن انرژی مضاعفی می دهد. نقش این ویتامین در رفع خستگی بدن و سرعت بخشیدن به متابولیسم است. گلبول های قرمز خون نیز مسئول تولید هموگلوبین هستند. هموگلوبین اکسیژن را از ریه به سراسر بدن منتقل می کند. این ویتامین مهم در کاهش وزن نیز کمکی به بدن می کند و کاهش وزن از خواص ویتامین B12 است.

بیشتر بخوانید: تشخیص کمبود ویتامین های بدن و مواد معدنی ضروری با ۴ روش ساده

۲- کاهش وزن از خواص ویتامین B12

بسیاری از مردم این ویتامین را در عضله شان تزریق می کنند. تزریق در عضله به جذب بهتر این ویتامین کمک می کند. این افراد اکثرا از احساس خستگی مزمن رنج می برند. عده ای از این افراد معتقدند که با تزریق این ویتامین کاهش وزن داشته اند. اما تزریق این ویتامین به طور مستقیم باعث کاهش وزن نمی شود. پس چه علتی باعث کاهش وزن این دسته می شود؟

فاکتورهای زیادی وجود دارند. ویتامین B12 باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود که این مساله به نوبه خود باعث کاهش وزن خواهد شد. این گونه افراد معمولا کسانی هستند که تمایل به حفظ سلامتی و آگاهی از سلامتی بدن خود را دارند بنابراین رژیم های گیاه خواری و یا تناسب اندام را رعایت می کنند. از طرفی کوبالامین باعث انرژی بخشیدن به بدن می شود و به این افراد انرژی لازم برای ورزش و فعالیت های بدنی و همچنین حفظ رژیم غذایی شان را می دهد. همچنین این ویتامین نقش مهمی در کاهش استرس و افسردگی دارد، یعنی باعث کاهش مواردی که ارتباط زیادی به افزایش وزن دارند می شود.

در کنار خواص ویتامین B12 برای بدن ممکن است برخی عوارض جانبی را برای برخی افراد که دارو و یا مواد دیگری را همزمان مصرف می کنند و یا دارای شرایط بدنی خاصی هستند به همراه داشته باشد بنابراین حتما قبل از تزریق آن با پزشک مشورت کنید.

خواص ویتامین B12 برای مردان

خیلی از ما می دانیم وجود ویتامین B12 در تولید DNA، سلامت اعصاب و گلبول های قرمز خون حیاتی است. این فقط بخشی از داستان است. درست مثل مغز و سیستم ایمنی بدن، دستگاه تولید مثل انسان نیاز به میزان قابل مشخصی ویتامین B12 دارد تا سالم و قدرت باروری داشته باشد. تاثیر این ویتامین نه تنها در زنان که در مردان نیز نقش موثری در سلامت جنسی و قدرت باروری دارد.

بیشتر بخوانید: ویتامین های ضروری بدن چه ویتامین هایی هستند؟

۳- افزایش اسپرم

ویتامین B12 نقش بسیار مهمی در تولید اسپرم دارد. کمبود این ویتامین با ضعیف بودن و کاهش تعداد اسپرم ارتباط مستقیم دارد به طوری که می توان گفت بدون ویتامین B12 تقریبا اسپرم سالمی باقی نمی ماند. مطالعات نشان داده است کم بودن سطح ویتامین ب۱۲ در پلاسمای خون مردان باعث عدم باروری می شود. طی تحقیقی دانشمندان متوجه شدند با مصرف ۱۵۰۰ میکروگرم متیل کوبالامین methylcoblamin که نوعی ویتامین B12 است به مدت زمان ۴ تا ۲۴ هفته تعداد اسپرم ها حدود ۵۴ درصد و فراوانی یا تجمع آن ها حدود ۴۰ درصد افزایش داشت.

بیشتر بخوانید: غذای مقوی برای مردان برای داشتن بدنی سالم و روحیه خوب را بشناسید

۴- افزایش حرکت اسپرم با ویتامین B12

در بعضی از مردان اسپرم به قدر کافی وجود دارد ولی تحرک و حرکت آنها ضعیف است. به دلیل عدم تحرک، اسپرم ها قادر به حرکت مناسب نبوده و توانایی رسیدن به تخمک را برای باروری ندارند. یکی از خواص ویتامین B12 این است که توانایی دارد تا تحرک اسپرم ها را تا ۵۰ درصد افزایش دهد.

۵- پیشگیری از صدمات ژنی در سلول های اسپرم

چنانچه مردی به بیماری واریکوسل مبتلا باشد تولید اسپرم و سلامت آن ها به خطر می افتد. در واقع بیشتر مردانی که به اصطلاح عقیم محسوب می شوند، از این بیماری رنج می برند. این بیماری باعث صدمه دیدن اسپرم ها، کم شدن آن ها و حتی معیوب شدن ساختار ژنتیکی اسپرم ها می شود.

تحقیقات در مورد خواص ویتامین B12 نشان داده است مردان مبتلا به واریکوسل وقتی تحت درمان آنتی اکسیدانی حاوی ویتامین B12 طی سه ماه قرار گیرند سلامت اسپرم ها حدود ۳۲ درصد افرایش پیدا می کند و ۲۲ درصد مشکلات DNA اسپرم ها از بین می برد.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی دارای ویتامین b17 چه هستند؟ ویتامین B17 و فواید آن

۶- پیشگیری از انزال زودرس

تقریبا از هر ۵ مرد یک نفر از انزال زودرس رنج می برد. یکی از خواص ویتامین B12 هم اکنون محققان پزشکی متوجه شده اند علت آن کمبود ویتامین B12 است که به راحتی با تجویز آن قابل درمان است.

۷- درمان ناتوانی جنسی

یکی از خواص ویتامین B12 برای بدن مردان درمان کم خونی است. در این مورد هم محققان متوجه شده اند وقتی بدن مرد با کمبود ویتامین B12 مواجه باشد، به دلیل ایجاد کم خونی ناتوانی جنسی بروز می نماید. کم خونی ارتباط مستقیمی با ناتوانی جنسی دارد. به همین دلیل در صورتی که بدن مرد نتواند ویتامین B12 را از غذاهای دریافتی تامین نماید دچار کم خونی و ناتوانی جنسی می شود که باید از مکمل های دارویی ویتامین B12 استفاده نماید. از علائم دیگر کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 علاوه بر ناتوانی جنسی می توان به افسردگی اشاره کرد که به راحتی با مکمل حاوی ویتامین B12 و اسید فولیک قابل درمان است.

میزان مورد نیاز مصرف ویتامین B12

به طور کلی بزرگسالان روزانه به ۲/۴ میکروگرم ویتامین B۱۲ نیاز دارند که بهتر است از مواد غذایی روزانه تامین شود. غذاهایی مثل جگر گاو، شیر، تخم مرغ، گوشت ماهی و پرندگان از جمله غذاهایی است که میزان قابل توجهی ویتامین B12 دارد. تقریبا بین ۱/۵ تا ۱۵ درصد جمعیت از کمبود این ویتامین رنج می برند. افراد مبتلا به سلیاک، کرون و کم خون بیشتر در معرض کمبود این ویتامین قرار دارند. افراد سالمند، گیاهخواران و خام خواران نیز از دیگر افرادی هستند که بیشتر در معرض کمبود ویتامین B12 قرار می گیرند. این افراد حتما باید از مکمل های دارویی استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: خواص ویتامین k2 یک ویتامین کمیاب با مزایای بسیار زیاد

بیماری های ناشی از کمبود ویتامین B12

فواید مصرف ویتامین b12 بسیار زیاد است و کمبود ویتامین B12 در بدن عواقب گوناگونی دارد. علاوه بر ناتوانی جنسی، خستگی، ضعیف بودن قوای بدنی، یبوست، کم خونی مگالوبلاستیک megaloblastic anemia و مشکلات احساس عدم تعادل، زوال عقل، گیجی، افسردگی، حافظه ضعیف، قرمزی و خارش دهان و زبان ، کاهش اشتها و کاهش وزن از دیگر عواقب کمبود این ویتامین است. کمبود این ویتامین حتی می تواند باعث تخریب سیستم عصبی بدن شود.

بیشتر بخوانید: چند نشانه کمبود ویتامین b3 و مواد غذایی حاوی ویتامین b3

عواقب مصرف زیاد ویتامین B12

مصرف زیاد این ویتامین می تواند خطر ابتلا به سرطان های ریه و سرطان روده بزرگ را در مردان افزایش دهد. تحقیقات متعدد سال های اخیر نشان داده است که مصرف طولانی مدت و زیاد دو ترکیب ویتامین ب۱۲ و ویتامین B6 بخصوص در افراد سیگاری عامل ابتلای بیشتر به سرطان ریه است. در واقع ویتامین B12 وقتی به میزان زیادی در بدن وجود داشته باشد باعث تغذیه سلول ها و تومورهای سرطانی می شود و رشد آن ها را سرعت می بخشد.

اگر یکی از بیماری های ناشی از این ویتامین را مثل ناباروری در مردان، ضعف و خستگی مفرط، یبوست، کم خونی، عدم تعادل بدن، گیجی، افسردگی، ضعف حافظه دارید بد نیست مدتی مصرف ویتامین B12 را از طریق غذا و مکمل های دارویی افزایش دهید. اگر طی یکی دو ماه مشکل تان برطرف نشد پس از تحقیق و پرس و جوی دقیق یک پزشک مطمئن پیدا کنید. این ویتامین به صورت تک مکمل به صورت قرص های زیر زبانی نیز در بازار قابل تهیه است.

گوشت، مرغ، شیر و سایر محصولات لبنی، تخم مرغ و ماهی و … از منابع غنی این ویتامین هستند. از آنجا که محصولات حیوانی از منابع اصلی این ویتامین به شمار می رود، بنابراین افرادی که رژیم های گیاه خواری را انتخاب نموده اند باید توجه بیشتری به دریافت این ویتامین از طریق مکمل های غذایی داشته باشند و بی توجهی به این قضیه ممکن است موجب ضررهای جبران ناپذیری شود.

بیشتر بخوانید: اسید فولیک : غذاهای حاوی اسید فولیک و منابع طبیعی ویتامین B9 برای دوران بارداری

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

  1. Avatar

    روشنک

    29 مرداد 1394 at 0:42

    1+

    خیلی مفید بود لطفأ بازهم درمورد راههای کاهش وزن مطلب بذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا