1398-01-02
دانستنی‌های سلامتی

آیا ویتامین B17 واقعا سرطان را درمان می‌کند؟ آیا ویتامین b17 ضد سرطان است؟

آیا ویتامین B17 سرطان را درمویتامین b17 ضد سرطان ان می کند؟

هر چند ماده آمیگدالین Amygdalin به عنوان یک نوع ویتامین و به نام ویتامین B17 دسته بندی شده ولی در مورد استفاده از آن بحث های موافق و مخالف زیادی وجود دارد. طرفداران معتقدند ویتامین b17 ضد سرطان است و اخیرا خبرهایی مبتنی بر درمان تازه ای برای سرطان در فضای مجازی منتشر شده است.
یکی از مشکلات سال های اخیر در جهان به ویژه در کشور ایران سرطان است که متاسفانه پیر و جوان و مرد و زن برایش تفاوتی ندارد. در سال های اخیر سونامی سرطان موجب نگرانی خیلی از مردم شده است.

در حالی که مبتلایان به سرطان در حال مبارزه و تلاش برای حفظ جان خود در برابر سرطان هستند کارشناسان و متخصصان و دانشمندان نیز به دنبال راهی برای درمان سرطان به جز روش های ویرانگری مانند پرتو درمانی و شیمی درمانی هستند.

هر چند ماده آمیگدالین Amygdalin به عنوان یک نوع ویتامین و به نام ویتامین B17 دسته بندی شده ولی در مورد استفاده از آن بحث های موافق و مخالف زیادی وجود دارد. طرفداران معتقدند ویتامین b17 ضد سرطان است و اخیرا خبرهایی مبتنی بر درمان تازه ای برای سرطان در فضای مجازی منتشر شده است. خوشبختانه پیشرفت ارتباطات موجب شده تا سطح آگاهی افراد از بیماری های مختلف بالا برود اما متاسفانه اطلاعات کاملا نادرست و غیر علمی و حتی زیان رسان در این رسانه ها کم نیستند. با شنیدن این خبر که شاید ویتامین B17 راهی برای درمان سرطان باشد تصمیم گرفتم که مطلبی در این مورد تنظیم کنم. هر چند که ممکن است مانند بسیاری از یافته های علمی دیگر بعد ها این مطلب نیز نقض شود. یکی از مشکلات سال های اخیر در جهان به ویژه در کشور ایران سرطان است که متاسفانه پیر و جوان و مرد و زن برایش تفاوتی ندارد. در سال های اخیر سونامی سرطان موجب نگرانی خیلی از مردم شده است. در حالی که مبتلایان به سرطان در حال مبارزه و تلاش برای حفظ جان خود در برابر سرطان هستند کارشناسان و متخصصان و دانشمندان نیز به دنبال راهی برای درمان سرطان به جز روش های ویرانگری مانند پرتو درمانی و شیمی درمانی هستند.

بیشتر بخوانید: تشخیص کمبود ویتامین های بدن و مواد معدنی ضروری با ۴ روش ساده

ویتامین b17 ضد سرطان است؟

ویتامین b17 ضد سرطان

تاریخچه ویتامین B17

در دهه ۱۹۷۰ میلادی، کشور آمریکا تحقیقات گسترده ای را درباره سرطان و راه های درمان آن شروع کرده بود و Sloan-Kettering یکی از مراکز تحقیقاتی سرطان به شمار می رفت. Ralph Moss در سال ۱۹۷۴ به این موسسه پیوست و تحقیقاتی درباره Laetrile (شکلی از ویتامین B17) انجام داد. این اولین کشف بزرگ ماس بود و می توانست دنیا را تکان دهد. اما تغییرات هیئت مدیره در موسسه و گمان هایی درباره خطرات بالقوه Laetrile (آمیگدالین) باعث شد که این کشف بزرگ بالقوه در آزمایشگاه های موسسه خاک بخورد!

ماس که نمی توانست پتانسیل های ویتامین B17 که در آزمایش هایش مشاهده کرده بود را نادیده بگیرد در یک نشست خبری در رسانه ها کارفرمایش را متهم به نادیده گرفتن تحقیقات مهم اش کرد.

بیشتر بخوانید: تاثیر ویتامین c بر سرطان کولون چیست؟

بیشتر بخوانید: فواید مصرف ویتامین b12 برای بدن چیست؟

Laetrile هنوز هم در آمریکا ممنوع است!

 

ویتامین b17 ضد سرطان

چرا ویتامین B17 ممنوع است؟

سازمان غذا و دارو (FDA) می گوید که این ویتامین بسیار سمی است. اما میان پزشکان اختلاف نظر وجود دارد و بسیاری از پزشکان معتقدند که در مطالعات و تحقیقات شان چیزی مبنی بر سمی بودن این ماده پیدا نکرده اند. با این حال تحقیقات همچنان ادامه دارد و پزشکان در حال پیدا کردن نتایج مثبت در مطالعات بالینی هستند.

با وجود ممنوعیت تحقیقات زیادی پیرامون اینکه ویتامین b17 ضد سرطان است یا خیر انجام شده است.

در سال ۲۰۰۳ محققان دریافتند که آمیگدالین موجود در هسته ی هلو می تواند موجب توقف تومورهای سرطانی شود.

در سال ۲۰۰۶ محققان دریافتند که این ماده می تواند موجب القای آپوپتوز در سلول های سرطانی با بیان ژن های BAX و BCL-2 در این سلول ها شود.

در سال ۲۰۱۳ آمیگدالین را یک وسیله بالقوه برای درمان سرطان گردن رحم شناختند.

در سال ۲۰۱۴ محققان دریافتند که این ماده می تواند در تومورهای سرطان مثانه نفوذ کند و رشد شان را متوقف سازد.

اما توصیه ما به شما این است که به دنبال مصرف ویتامین B17 نباشید چرا که هر دارو و مکمل غذایی که تایید نشده باشد ممکن است خطراتی برای سلامتی بدن انسان در پی داشته باشد. بنابراین به دنبال راهی دیگر برای مبارزه با سرطان باشید.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی دارای ویتامین b17 چه هستند؟ ویتامین B17 و فواید آن

بیشتر بخوانید: چند نشانه کمبود ویتامین b3 و مواد غذایی حاوی ویتامین b3

۴ دیدگاه

4 دیدگاه

 1. رضا

  18 آبان 1395 at 23:58

  3+

  سلام
  باید منظور استفاده از خود هسته زردآلو و هلو باشد که حاوی ویتامین b17 می باشد نه قرص یا مکمل غذایی حاوی این ویتامین .
  این مطلب وجود دارد که در هسته میوه جات موادی وجود دارد که اثرات مضر مواد موثره ای مانند ویتامین b17 را در صورت وجود کم می کنند پس باید خود هسته این میوه ها استفاده شود نه اسانس و یا مکمل و یا قرص ویتامین b17.
  یکی از اشکالات بزرگ طب جدید و شرکتهای دارو سازی همین است که برای منافع خود می خواهند که همه ویتامینها و مواد موثره موجود در گیاهان یا میوه جات را تبدیل به قرص کنند در حالی که نمی دانند( یا خودشان را به نادانی می زنند) که ماده موثره به تنهایی ممکن است مضر باشد در حالی که در خود میوه و یا سبزی مواد دیگری وجود دارند که اثرات مضر مواد موثره را ( در صورت وجود ) خنثی و یا خیلی کم می کنند
  ضمن اینکه یکی دیگر از مواد غذایی که به نظر من سلطان مواد غذایی مفید برای بدن انسان می باشد جوانه گندم است که در آن انواع ویتامینها و اسیدهای آمینه مفید برای بدن وجود دارد که اگر با آب لیمو ترش تازه( نه آبلیمو مانده) و روغن زیتون تصفیه نشده و طبیعی استفاده شود فوق العاده می شود و می توان برای درمان طیف وسیعی از بیماریها مفید باشد. این ترکیب ضد یبوست نیز می باشد( که یبوست مادربیماریهاست )
  با تشکر

 2. مصطفی جهان پناه

  3 آبان 1396 at 6:12

  0

  درود!
  من مردی بالای ۴۰ سال، متعهل دارای دو فرزند، سرحال و شاداب و تندرست تا حالا به هیج بیماری دچار نشده ام و هیچ دارویی مصرف نکرده ام، جالب اینکه از کودکی تا حالا هسته ی بسیاری از میوه ها را خورده ام، خصوصا هسته ی هلو، قیسی، زردآلو و…
  سخت بر این باورم در خوردن و آشامیدن حلال های خداوند هیچ ضرری نیست بلکه کلید درمان همه ی دردها در آنهاست، فقط باید میانه نگه داشت که میانه روی در هر کاری نکوست.
  عاشق صبحانه، دوست نهار و دشمن شام باشید.
  جهان پناه ۰۹۱۱۲۴۱۸۴۵۲

  • قلی

   23 آبان 1396 at 21:17

   1+

   سلام بزرگوار در زندگی اهل بیت از خوردن ناهار نهی شده و به خوردن شام توصیه شده و نخوردن شام رو خراب کننده ی بدن دانسته اند

 3. زارعی

  27 آذر 1397 at 9:31

  0

  فروش “روغن ارده” اردکان و “روغن زیتون” رودبار

  قیمت مناسب به دلیل حذف واسطه

  روغن زیتون شهرستان رودبار خالص تصفیه نشده و با بوی ملایم زیتون و برای کم شدن قیمت با روغن‌های تفاله زیتون و مشابه مخلوط نشده
  روغن ارده و کنجد شهرستان اردکان‌یزد از بهترین و معروفترین روغن موجود در بازار می‌باشد
  این روغن نیز معمولی و تصفیه نشده و با بوی ملایم می‌باشد

  هر دو روغن فاقد مواد نگه‌دارنده می‌باشد و ۱۰۰% خالص و طبیعی می‌باشد

  تماس یا پیامک : ۰۹۱۳۵۲۰۶۵۹۷ زارعی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا