1398-02-31
دانستنی‌های سلامتی

راه های جلوگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا که ویروس آنفولانزا و سرماخوردگی را شکست دهید!

کنید راه های جلوگیری از سرماخوردگی

وقتی فصل سرما و آنفولانزا فرا می رسد احتمالا منتظر هستید که شما و یا یکی از اطرافیانتان هم دچار سرماخوردگی و یا ویروس آنفولانزا شوید. ما پیشنهاد می کنیم در ادامه همراه نت نوشت باشید تا با این راهکارها از بیماری و ویروس آنفولانزا و سرماخوردگی در امان بمانید.

وقتی فصل سرما و آنفولانزا فرا می رسد احتمالا منتظر هستید که شما و یا یکی از اطرافیانتان هم دچار سرماخوردگی و یا ویروس آنفولانزا شوید. اما اگر راه های جلوگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا را بدانید می توانید مطمئن باشید که این اتفاق برای شما نمی افتد. پیشنهاد می کنیم در ادامه همراه نت نوشت باشید تا با راه های جلوگیری از سرماخوردگی از ویروس آنفولانزا و سرماخوردگی در امان بمانید.

بیشتر بخوانید: درمان آلرژی فصلی پاییز و راهکارهای رهایی از حساسیت

راه های جلوگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا

دست هایتان را مرتب بشویید

یکی از راه های جلوگیری از سرماخوردگی این است که مرتبا دستهایتان را بشویید. چه سرکار باشید و چه در خانه و یا مدرسه و دانشگاه دست هایتان را مرتب بشویید. ممکن است به یک رستوران بروید و ظرف سس را در دست گرفته تا به سالادتان سس بزنید و همین ظرف سس قبل از شما در دست فردی بوده که ویروس آنفولانزا و سرماخوردگی داشته و همین موضوع ساده باعث می شود تا میکروب ها و ویروس ها به شما منتقل شوند. پس دست هایتان را مرتب به مدت ۳۰ ثانیه با آب داغ و صابون شسته و کمتر به صورتتان دست بزنید تا از انتقال ویروس ها جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: خواص دمنوش چای کوهی به عنوان درمان تضمینی سرماخوردگی

بیشتر بخوانید: خواص چای پونه کوهی در درمان سریع گلودرد ، آنفولانزا و عفونت سینوسی

راه های جلوگیری از سرماخوردگی

دست هایتان را ضد عفونی کنید

یکی از راه های جلوگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده از ژل های ضد عفونی کننده است. هنگامی که به سفر میروید و یا جایی هستید که نمی توانید دست هایتان را بشویید حتما از مواد ضدعفونی کننده دست هایتان استفاده کنید. این مواد در داروخانه ها موجود هستند و می توانید مانند یک کرم آن را در کیف تان حمل کنید تا از انتقال ویروس آنفولانزا و سرماخوردگی و بیماری ها در امان بمانید.

بیشتر بخوانید: بمب ویتامین C را بشناسید و بدون سرما خوردگی به استقبال پاییز بروید

از دست زدن به صورتتان اجتناب کنید

هر چقدر هم که دست هایتان را می شویید باز هم باید مراقب باشید که کمتر به بینی و دهان و چشم هایتان دست بزنید تا از انتقال میکروب ها از راه هایی که احتمال انتقال بیماری بیشتر است جلوگیری کنید. اگر مجبور هستید که به صورتتان دست بزنید از یک مانع مانند دستمال کاغذی تمیز استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: این تصورات و اشتباهات رایج سرماخوردگی را باور نکنید!

سالم زندگی کنید

با ورزش منظم و تغذیه مناسب اطمینان حاصل کنید که یک زندگی سالم را در پیش دارید. مایعات فراوان بنوشید و از مقادیر فراوان ویتامین C برای بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدنتان استفاده کنید. به طور منظم ورزش کرده و یک رژیم غذایی سالم را در پیش بگیرید.
بیشتر بخوانید: داروهای متداول سرماخوردگی و آنفولانزا که هرگز این بیماری ها را درمان نمی‌کنند!

از افراد بیمار تا حد امکان دوری کنید

اگر در اطرافتان فرد مبتلا به ویروس آنفولانزا و سرماخوردگی دارید سعی کنید که با این افراد دست ندهید و روبوسی نکنید. مخصوصا اگر افراد مسن و یا کودک در اطرافتان دارید نیاز بیشتری وجود دارد تا مراقب سلامتی تان باشید. وجود فرد بیمار در اطراف شما احتمال انتقال میکروب ها و ویروس ها را به شما بیشتر می کند.

بیشتر بخوانید: چی بخوریم که سرما نخوریم ؟!

از دستمال کاغذی استفاده کنید

همواره در فصل سرماخوردگی دستمال کاغذی در دسترستان باشد و از طرفی از یک دستمال فقط یک بار استفاده کنید و پس از استفاده آن را در سطل زباله درب دار بیاندازید. سرفه و عطسه یکی از بهترین راه ها برای انتشار ویروس ها هستند و اگر پس از سرفه و یا عطسه در دستمال تان آن را دور نیندازید با لمس دوباره آن میکروب ها به بدن شما منتقل می شوند.

بیشتر بخوانید: مصرف داروی سرماخوردگی در بارداری : مطمئن یا نا مطمئن؟

در صورت دیدن هر علامتی از بیماری در خانه بمانید

اگر علائم ویروس آنفولانزا و سرماخوردگی را در خودتان مشاهده می کنید بهتر است در خانه بمانید و استراحت کنید. استراحت کردن هم موجب بهتر شدن حال شما شده و هم از شیوع بیماری به اطرافیان جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید: بهترین روش های درمان طبیعی سرماخوردگی بدون قرص و دارو!

تغذیه کودکان با شیر مادر

اگر کودک شیر خوار در منزل دارید حتما با شیر مادر تغذیه شان کنید. شیر مادر سرشار از آنتی بادی هایی است که از بیمار شدن فرزندتان جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید: خواص گیاه آقطی سیاه و شربت آقطی در درمان سریع سرماخوردگی 

واکسن آنفولانزا

یکی از راه های جلوگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده از واکسن است. مراکز بهداشتی واکسن ویروس آنفولانزا و سرماخوردگی را به افرادی که مایل به دریافت آن هستند می دهند. واکسن را قبل از شروع فصل شیوع بیماری بزنید. ممکن است در ابتدای دریافت واکسن علائم خفیفی را از جمله سردرد و آبریزش بینی خفیف احساس کنید اما واکسن راه مناسبی برای جلوگیری از انتقال بسیاری از ویروس های آنفولانزا است.

بیشتر بخوانید: مضرات واکسن آنفولانزا و حقایقی شوکه کننده از آن

حقایقی در مورد واکسن آنفلوآنزا

بهتر است قبل از شروع فصل شیوع بیماری آنفلونزا واکسن بزنید اما اگر هر زمانی ان را دریافت کنید دیر نیست و می توانید در اواسط فصل نیز اقدام به دریافت واکسن کنید. دو نوع واکسن وجود دارد.

نوع اول واکسن هایی هستند که حاوی ویروس ضعیف و یا کشته شده بیماری هستند که بدن با دریافت ان ها انتی بادی های مربوط به این ویروس ها را ساخته و بدن را در مقابل این ویروس ها حفط می کند. افرادی که بیماری های مزمن دارند و ابتلا به آنفلونزا برای آن ها خطرناک است بهتر است که هر چه زودتر واکسینه شوند.

نوع دوم اسپری های بینی هستند که روشی جدید می باشد و برای افراد ۲ تا ۵۰ سال و سالم به جز زنان باردار استفاده می شود. این اسپری بینی شامل ویروس های کشته شده آنفولانزا می باشد. دو هفته طول می کشد تا بدن پادتن بسازد. ممکن است با وجود دریافت واکسن باز هم دچار ویروس جدیدی از آنفلوآنزا شوید بنابراین رعایت نکات بالا نیز الزامی است.

بیشتر بخوانید: انواع واکسن آنفولانزا ، زمان استفاده از واکسن آنفولانزا و هر آنچه که باید درباره این واکسن بدانیم

بیشتر بخوانید: تشدید بیماری ام اس توسط بیماری آنفولانزا : بیماران MS بیشتر مراقب باشند

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا