رپرتاژ آگهی

ویلا پیش ساخته چیست ؟

ویلا پیش ساخته چه در سطح جهان و چه در کشور خودمان توانسته طرفداران بسیاری برای خود دست و پا کند و هر روز نیز به تعداد این طرفداران اضافه می‌شود. ویلای پیش ساخته عمدتاً از سازه های سبک یا سازه LSF ساخته می‌شود و مزایا و معایب خاص خود را دارد. در ادامه بیش‌تر در مورد چیستیِ ویلا پیش ساخته و موارد مربوط به آن توضیح داده خواهد شد، فقط پیش از این کار بهتر است به این نکته اشاره شود که ویلا پیش ساخته همچون یک ویلای معمولی از راهرو، بالکن، حمام، دستشویی و موارد این قبیل برخوردار است و هیچ گونه کمبود و نقصی ندارد. هم‌چنین امکان اضافه کردن موارد لوکس مانند سونا نیز به آن وجود دارد.

ویلا پیش ساخته چیست؟

ویلا پیش ساخته یک سازه است که قابلیت اسکان دارد. تفاوت اصلی ویلای پیش ساخته با یک ویلای معمولی در این است که این سازه قابلیت حرکت و انتقال دارد و به همین دلیل آن را در خارج از مکانی که قرار است در آن نصب شود می‌سازند و پس از ساخت در مکان مورد نظر نصبش می‌کنند.

بیشتر بخوانید: تاریخچه سیستم قاب های فولادی سبک LSF

البته ویلاهای پیش ساخته همه به یک روش ساخته نمی‌شوند. مثلاً یک نوع ویلا پیش ساخته وجود دارد که برای ساخت آن از پانل‌های آماده، که از آن‌ها با عنوان ساندویچ پانل نیز یاد می‌شود، استفاده می‌گردد. ساندویچ پانل شامل پانل‌هایی ست که در اطراف آن‌ها ورق‌های فولادی وجود دارد. علاوه بر این، در آن ها از عایق پلی اورتان نیز استفاده می‌شود تا به این ترتیب از خارج شدن انرژی جلوگیری به عمل آید. به همین دلیل گفته می‌شود این گونه ویلاها که از ساندویچ پانل ساخته می‌شوند برای مناطقی که عمدتاً دارای آب و هوای سرد هستند مناسب اند.

یا مثلاً نوعی دیگر وجود دارد که برای ساخت آن از پروفیل‌های آهنی و البته ورق‌های گالوانیزه استفاده می‌شود. این نوع ویلاها را عموماً با نام کانکس ویلایی می‌شناسند. برای مشکل خروج انرژی نیز تدبیری که برای این گونه ویلاها اندیشیده شده از این قرار است که میان ستون‌های اسکلتی این نوع ویلاها از عایق پلی استایرن و عایق فوم استفاده می‌گردد. هر دوی این نوع ویلاها از لحاظ زیبایی نیز فوق العاده اند. برای ویلاهای نوع اول، یعنی ویلاهایی که در آن‌ها از ساندویچ پانل استفاده می‌شود، جهت زیباسازی از دیوارپوش‌های مختلف و برای ویلاهای نوع دوم از دیوارپوش‌های PVC استفاده می‌گردد.

بیشتر بخوانید: تاریخچه و تغییرات خانه پیش ساخته از گذشته تا امروز

البته روش‌های دیگری نیز جهت ساخت ویلای پیش ساخته وجود دارند. مثلاً برخی از چوب جهت ساخت ویلا پیش ساخته استفاده می‌کنند، اما به سبب آن که برای ساخت این نوع ویلاها باید از چوب‌های گران قیمت استفاده کرد، کمتر از دو نوع نام‌برده رواج دارند.

پیش از آن که به مزایا و معایب ویلا پیش ساخته پرداخته شود، بد نیست به این نکته اشاره کنم که امکان ساختن ویلا پیش ساخته در چند طبقه نیز وجود دارد. همچنین، همان‌طور که در بالا اشاره شد، تمامی آن‌ها از امکانات اولیه‌ی یک ویلا از جمله حمام، دستشویی، راهرو، آشپزخانه، کمد دیواری، لوستر و موارد این قبیل برخوردار اند، اما مواردی دیگر نیز هستند که خود مشتری می‌تواند با اندکی هزینه‌ی بیش‌تر آن‌ها را در ویلای پیش ساخته‌ی خود داشته باشد از جمله سرویس فرنگی، سونا و سایر موارد خاص.

ویلا پیش ساخته چیست؟
ویلا پیش ساخته

نقاط مثبت و منفی ویلا پیش ساخته

مهم‌تری نقطه مثبت ویلا پیش ساخته این است که به نسبت یک ویلای معمولی با سرعت بسیار بیش‌تری ساخته می‌شود. به عبارت دیگر ساخت ویلا پیش ساخته زمان بسیار کمتری به نسبت ساخت یک ویلای معمولی که با استفاده از آهن و گچ و سیمان و سایر مصالح ساختمانی ساخته می‌شود نیاز دارد. نقطه‌ی مثبت دیگر آن این است که اکثر ویلاهای پیش ساخته قابلیت جا به جایی دارند و این موردی نیست که به هیچ وجه بتوان در ویلاهای سنتی آن را دید. همچنین امنیت این ویلاهای پیش ساخته بسیار بیش‌تر از ویلاهای سنتی است. مثلاً وزن سازه‌های ویلا پیش ساخته بسیار کم‌تر از مصالح به کار رفته در ویلای معمولی است و به همین دلیل حتی به هنگام بروز زلزله شدید نیز خطر بسیار کمتری این نوع ویلاها را تهدید می‌کند. همچنین در اغلب موارد زیبایی ظاهری این نوع ویلاها به نسبت ویلاهای معمولی بیش‌تر است و جالب آن که ویلاهای معمولی‌ای که از زیبایی بیش‌تری به نسبت این ویلاهای پیش ساخته برخوردار اند عمدتاً برای زیباسازی‌شان هزینه‌ای بسیار صرف شده. مورد مثبت دیگری که در ارتباط با ویلا پیش ساخته وجود دارد این است که میزان اتلاف انرژی در این نوع ویلا به نسبت ویلای سنتی بسیار پایین‌تر است.

بیشتر بخوانید: تاریخچه سیستم قاب های فولادی سبک LS

اما خب با این وجود، برخی نقاط منفی نیز در ارتباط با ویلا پیش ساخته وجود دارند. مثلاً پس از خرید ویلا و استفاده از آن، اگر قصد فروش ویلا کنید بایستی ویلا را با قیمتی بسیار کمتر به فروش برسانید، این در حالی است که ویلاهای معمولی چنین وضعیتی ندارند و حتی امکان فروش آن‌ها با قیمتی بسیار بیش‌تر نیز وجود دارد.

دو نکته:

پیش از آن که بحث در مورد ویلا پیش ساخته را به پایان ببرم، لازم می دانم تا جای ممکن به پرسش‌های احتمالی پاسخ دهم تا موارد کمی ناگفته بمانند. به نکات زیر دقت کنید و اگر باز هم پرسشی از شما پاسخ‌نداده باقی ماند آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید:

بیشتر بخوانید: چاپ سه بعدی اولین ساختمان اداری در دبی

  • قیمت ویلاهای پیش ساخته متفاوت است و این امر به موارد متعددی از جمله محل نصب، نوع متریال مورد استفاده، امکانات، متراژ و … بستگی دارد.
  • امکان ساخت ویلا پیش ساخته در محل نیز وجود دارد. یعنی این‌گونه نیست که حتماً ویلا در کارخانه ساخته شود و دست‌آخر به محل نصب منتقل شود. ضمناً هزینه‌های ساخت برای این دو حالت متفاوت اند.

شرکت پناه گستران طاها

شرکت مهندسی پناه گستران طاها در سال ۱۳۸۵ با هدف انجام پروژه های ساختمانی و ویلایی ، تجاری و صنعتی و … با روش سبک سازی (LSF) بر اساس تکنولوژی CAD/CAM-Process در حداقل زمان و حداکثر کیفیت با قیمت مناسب تاسیس گردید و با تکیه بر امکانات خود و با در اختیار داشتن همکاران مجرب و آموزش دیده توانایی طراحی ، تولید و احداث ساختمان های بسیاری را دارد. همچنین با توجه به همکاری مستمر با دانش آموختگان دانشگاه های داخلی خود را پیوسته با معیار ها ، ضوابط و استاندارد های روز دنیا مطابقت داده و از افت کیفی تولیدات خود جلوگیری می کند. سبک سازی در عین رعایت اصول مقاوم سازی، ساختمان های ایمن ، مستحکم و بادوام همچنین با جلوگیری از به هدر رفتن مصالح و مصرف انرژی در دوره ساخت و زمان بهره برداری و تنوع بالای محصولات پناه گستران طاها آنرا برای مهندسین و کارفرمایان محترم جذاب نموده است. تلاش در به روز بودن منطبق با پیشرفتهای تکنولوژی ۱۰ کشور صنعتی دنیا ، شبکه گسترده ی همکاری با ملیتهای گوناگون را سبب گردیده که بدینوسیله میتوان دانش و مهارتهای دیگر نقاط جهان را در راستای خدمت به کشور عزیزمان به کار گرفت . آینده پیش روی شرکت بهره گیری از تمامی ظرفیت های داخلی برای به کار بردن دانش مهندسی و تکنولوژی روز دنیا و بهره گیری از معماری نوین با در نظر داشتن معماری سنتی ایرانی می باشد. امید است این مهم با حمایت مشتریان و تلاش های این مجموعه به منصه ظهور برسد. انشاا.. !

مسعود قندریز / مدیر عامل

آرش شمسی

فارغ ام از نیک و بد، از هرآن‌چه که "می‌گذرد"

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. این مطلبتون عالیه و خیلی شرکت مارو کمک کرد تا بتونیم در ساخت این گونه سازه ها موفق باشیم خیلی ممنون ازتون و موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا