زندگی و سلامت

ویژگی‌های افراد دارای هوش هیجانی بالا چیست؟ مدیریت احساسات خود را در دست بگیرید

هوش هیجانی

افرادی که دارای احساسات و عواطف هستند می بایست به میزان کافی از هوش هیجانی برخوردار باشند تا بتوانند عواطف و احساس خود را به خوبی تحت کنترل و مدیریت قرار دهند. آیا شما هم هوش هیجانی دارید ؟ چگونه می توانید احساسات خود را مدیریت کنید ؟

همه انسان ها کم و بیش دارای عواطف و احساسات هستند. کنترل احساسات و به دست گرفتن مدیریت آن را هوش هیجانی یا هوش احساسی می نامند.

هوش هیجانی همان توانایی فرد برای شناسایی و مدیریت احساسات خود و همچنین احساسات دیگران است. همه انسان ها این هوش را کم و بیش در ذات خود دارند. اما اینکه چگونه از آن بتوانند به خوبی استفاده کنند و احساسات را تحت کنترل بگیرند بسیار مهم و حائز اهمیت است. این بار در نت نوشت شما را با هوش هیجانی آشنا می سازیم.

هوش هیجانی

هوش هیجانی

هر فرد به صورت خود آگاهانه مدیریت رفتار خود را به عهده دارد. زندگی خود را هدایت می کند، تصمیم گیری می کند و به نتایج مثبت و منفی می رسد. تحقیقات نشان می دهد افرادی که دارای سطح بالایی از هوش هیجانی هستند برای برخورد با دنیای اطرافشان مهیاتر و مجهزتر می باشند.

در اینجا چند نشانه از خصلت های افرادی که دارای هوش هیجانی بالایی هستند را برایتان آورده ایم.

واژگان احساسی قوی

هوش هیجانی

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند ، می توانند احساسات خود را به خوبی تشخیص دهند و آن ها را در ارتباطات به نحو صحیحی به کار برند. این افراد می کوشند تا احساسات خود را به خوبی بیان کنند.

معمولا این افراد با حالات احساسی مانند ” تحریک پذیری” ،  ” نا امیدی ”  یا  ” اضطراب ” نا مانوس هستند و می کوشند از بهترین واژه های احساسی که قدرت بسیاری دارد در صحبت های خود استفاده کنند.

کنجکاوی

افراد عاطفی که هوش هیجانی کاملی دارند معمولا هم درونگرا و هم برونگرا هستند و نسبت به اطرافیان شان تا حدی کنجکاوی دارند. این افراد بیشتر توجه شان را بر روی شخصیت خود متمرکز می کنند و به خوبی می توانند حس شان را به دیگران القا کنند.

تغییر پذیر

هوش هیجانی

انعطاف پذیری و قابلیت تغییر یکی از صفات برجسته افرادی است که هوش هیجانی بالایی دارند.

این افراد یک فرد سازگار به شمار می روند. آن ها قادر هستند احساسات خود را به راحتی مدیریت کرده و تغییر دهند. این صفت به آن ها کمک می کند تا بهتر با محیط و اطرافیان خود سازگار شوند و همواره شرایط بهتری داشته باشند.

تشخیص ضعف و قدرت

انسان هایی که هوش هیجانی دارند وقتشان را در فریب دادن دیگران تلف نمی کنند. و همچنین رقابت های آن ها از دسته رقابت های سالم می باشد.

برای  اینکه بتوانید هوش هیجانی داشته باشید باید بکوشید نقاط ضعف و قوت خود را به خوبی بشناسید و از آنها برای بهبود عملکرد و رفتار خود استفاده کنید.

قضاوت درست

آگاهی اجتماعی بخش بزرگی از هوش هیجانی است. افرادی که در کنترل عواطف خود از هوش هیجانی بهره مند می شوند قادر به کنترل احساس خود در قضاوت ها هستند.

” نه ” گفتن

هوش هیجانی

دانستن این که چه زمان و چگونه ” نه ” بگویید یک هنر است که در هوش هیجانی وجود دارد.

افرادی که هوش هیجانی دارند ناخواسته و بی اختیار تصمیم گیری نمی کنند و کمتر دچار اشتباه می شوند. این افراد اجازه نمی دهند تحت فشار قرار گیرند و یا اینکه مسئله ای سبب ترس آن ها شود که مجبور باشند کاری را ناخواسته انجام دهند.

سپاسگزار باشید

قدردانی و تشکر از دیگر صفات این افراد است. آن ها هر روز تمرین قدردانی و تشکر دارند و همواره شکرگزار هستند. این کار روحیه مثبتی برای آن ها ایجاد می کند که در پیشبرد زندگی شاد بسیار موثر است.

کنترل احساسات

بخش بزرگی از خصلت این افراد این است که قادر به کنترل احساسات خود هستند. این افراد هرگز به کسی اجازه نمی دهند سرنوشت آن ها را رقم بزند و احساساتشان را تحت کنترل بگیرند. این افراد افکار مثبت دارند و خود را مسئول شادمانی خود می دانند.

 

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا