1398-02-31
روانشناسی و موفقیت

علائم هوش هیجانی بالا چیست؟

علائم هوش هیجانی بالا

امروز می خواهیم شما را با علائم هوش هیجانی بالا آشنا کنیم. همه انسان ها کم و بیش دارای عواطف و احساسات هستند. کنترل احساسات و به دست گرفتن مدیریت آن را هوش هیجانی یا هوش احساسی می نامند.

امروز می خواهیم شما را با علائم هوش هیجانی بالا آشنا کنیم. همه انسان ها کم و بیش دارای عواطف و احساسات هستند. کنترل احساسات و به دست گرفتن مدیریت آن را هوش هیجانی یا هوش احساسی می نامند. هوش هیجانی همان توانایی فرد برای شناسایی و مدیریت احساسات خود و همچنین احساسات دیگران است. همه انسان ها این هوش را کم و بیش در ذات خود دارند. اما اینکه چگونه از آن بتوانند به خوبی استفاده کنند و احساسات را تحت کنترل بگیرند بسیار مهم و حائز اهمیت است.

بیشتر بخوانید: هوش احساسی (EQ) چیست؟

علائم هوش هیجانی بالا

علائم هوش هیجانی بالا

علائم هوش هیجانی بالا چیست؟

هر فرد به صورت خود آگاهانه مدیریت رفتار خود را به عهده دارد. زندگی خود را هدایت می کند، تصمیم گیری می کند و به نتایج مثبت و منفی می رسد. تحقیقات نشان می دهد افرادی که دارای سطح بالایی از هوش هیجانی هستند برای برخورد با دنیای اطرافشان مهیاتر و مجهزتر می باشند.

در اینجا چند مورد از علائم هوش هیجانی بالا را برایتان آورده ایم.

بیشتر بخوانید: نشانه های افراد باهوش

واژگان احساسی قوی

یکی از علائم هوش هیجانی بالا در فرد اینست که می توانند احساسات خود را به خوبی تشخیص دهند و آن ها را در ارتباطات به نحو صحیحی به کار برند. این افراد می کوشند تا احساسات خود را به خوبی بیان کنند.

معمولا این افراد با حالات احساسی مانند ” تحریک پذیری” ،  ” نا امیدی ”  یا  ” اضطراب ” نا مانوس هستند و می کوشند از بهترین واژه های احساسی که قدرت بسیاری دارد در صحبت های خود استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: مدیریت افراد پررو با هوش عاطفی

کنجکاوی

یکی دیگر از علائم هوش هیجانی بالا وجود کنجکاوی است. افراد عاطفی که هوش هیجانی کاملی دارند معمولا هم درونگرا و هم برونگرا هستند و نسبت به اطرافیان شان تا حدی کنجکاوی دارند. این افراد بیشتر توجه شان را بر روی شخصیت خود متمرکز می کنند و به خوبی می توانند حس شان را به دیگران القا کنند.

تغییر پذیر

انعطاف پذیری و قابلیت تغییر یکی از صفات برجسته و علائم هوش هیجانی بالا در افرادی است که هوش هیجانی بالایی دارند. این افراد یک فرد سازگار به شمار می روند. آن ها قادر هستند احساسات خود را به راحتی مدیریت کرده و تغییر دهند. این صفت به آن ها کمک می کند تا بهتر با محیط و اطرافیان خود سازگار شوند و همواره شرایط بهتری داشته باشند.

تشخیص ضعف و قدرت

یکی از علائم هوش هیجانی بالا اینست که انسان هایی که هوش هیجانی دارند وقتشان را در فریب دادن دیگران تلف نمی کنند. و همچنین رقابت های آن ها از دسته رقابت های سالم می باشد.

برای  اینکه بتوانید هوش هیجانی داشته باشید باید بکوشید نقاط ضعف و قوت خود را به خوبی بشناسید و از آنها برای بهبود عملکرد و رفتار خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: پدرانی که فرزندان باهوش می خواهند بخوانند!

قضاوت درست

آگاهی اجتماعی بخش بزرگی از هوش هیجانی است. افرادی که در کنترل عواطف خود از هوش هیجانی بهره مند می شوند قادر به کنترل احساس خود در قضاوت ها هستند.

” نه ” گفتن

دانستن این که چه زمان و چگونه ” نه ” بگویید یک هنر است که از علائم هوش هیجانی بالا است.

افرادی که هوش هیجانی دارند ناخواسته و بی اختیار تصمیم گیری نمی کنند و کمتر دچار اشتباه می شوند. این افراد اجازه نمی دهند تحت فشار قرار گیرند و یا اینکه مسئله ای سبب ترس آن ها شود که مجبور باشند کاری را ناخواسته انجام دهند.

سپاسگزار باشید

قدردانی و تشکر از دیگر علائم هوش هیجانی بالا است. آن ها هر روز تمرین قدردانی و تشکر دارند و همواره شکرگزار هستند. این کار روحیه مثبتی برای آن ها ایجاد می کند که در پیشبرد زندگی شاد بسیار موثر است.

بیشتر بخوانید: کودکان هوش را از مادر به ارث می برند یا پدر؟

کنترل احساسات

بخش بزرگی از خصلت و علائم هوش هیجانی بالا این است که قادر به کنترل احساسات خود هستند. این افراد هرگز به کسی اجازه نمی دهند سرنوشت آن ها را رقم بزند و احساساتشان را تحت کنترل بگیرند. این افراد افکار مثبت دارند و خود را مسئول شادمانی خود می دانند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا