1398-01-03
دانستنی‌های سلامتی

تاثیر بیهوشی بر حافظه

بیهوشی طولانی مدت عامل اصلی اختلالات حافظه

حتما شما هم از تاثیر بیهوشی بر حافظه شنیده اید، گویا به تازگی محققین به این نتیجه رسیده اند که  افراد میانسال در معرض خطر بالایی از کاهش ادراک و از دست رفتن حافظه پس از بیهوشی های جراحی قرار دارند.ممکن است تصور کنید که بیهوشی طی اعمال جراحی موقتاً سبب از دست رفتن هوشیاری شود، اما تحقیقات نشان داده است که این داروها می توانند در بلند مدت بر ادراک و حافظه شما اثر بگذارند.

حتما شما هم از تاثیر بیهوشی بر حافظه شنیده اید، گویا به تازگی محققین به این نتیجه رسیده اند که  افراد میانسال در معرض خطر بالایی از کاهش ادراک و از دست رفتن حافظه پس از بیهوشی های جراحی قرار دارند.ممکن است تصور کنید که بیهوشی طی اعمال جراحی موقتاً سبب از دست رفتن هوشیاری شود، اما تحقیقات نشان داده است که این داروها می توانند در بلند مدت بر ادراک و حافظه شما اثر بگذارند. در ادامه با نت نوشت همراه باشید.

پیشتر، محققین به شواهدی دست پیدا کرده بودند که نشان می داد بیهوشی خطر کاهش ادراک را در افراد مسن افزایش می دهد، اما تحقیقی که به تازگی در ژورنال پزشکی بیهوشی راجع به تاثیر بیهوشی بر حافظه به چاپ رسیده است نشان داد که داروهای بیهوشی میانسالان را نیز تحت تاثیر قرار می دهند.

با وجود استفاده گسترده از بیهوشی ها در طول یک قرن، این داروها همچنان از جنبه های مختلفی برای پزشکان نامفهوم باقی مانده اند. آن ها هنوز مکانیسم این داروها را نشناخته اند.

بیهوشی طولانی مدت عامل اصلی اختلالات حافظه

بیهوشی طولانی مدت عامل اصلی اختلالات حافظه – تاثیر بیهوشی بر حافظه

در این مقاله، پژوهشگران ۹۶۴ شرکت کننده را با میانگین سنی ۵۴ سال در دفتر “پیشگیری از آلزایمر” واقع در ایالت ویسکانسین مورد آزمایش قرار دادند. شرکت کنندگان در طی ۴ سال تحت دو سری از تست های ارزیابی ادراکی قرار گرفتند تا مشخص شود کدام گروه در خطر بیشتری از اختلال یا کاهش حافظه قرار دارند.

از ۶۷۰ نفری که در آغاز آزمایشات از حافظه ای طبیعی برخوردار بودند، آن هایی که در طول مطالعه عمل جراحی را تجربه می کردند دو برابر بیشتر از سایر افراد علائم “اختلال حافظه” را نشان می دادند.

در مجموع و در پایان این پژوهش، در ۲۱ نفر از ۱۱۴ شرکت کننده ای که سابقه عمل جراحی داشتند اختلالات حافظه گزارش شد. این درصد از مبتلایان به طور قابل ملاحظه ای بیشتر از ۵۶ نفر از ۵۵۶ شرکت کننده ای بود که دچار اختلال حافظه شده بودند و هیچ گونه عمل جراحی ای نداشتند.

تیم تحقیقاتی متوجه شدند که به طور کلی شرکت کنندگانی که عمل جراحی داشتند نسبت به ناهنجاری های حافظه و بیماری های اعمال حرکتی مستعد تر می باشند، گرچه این تغییرات نسبتاً جزئی بود. نویسنده این مقاله بیان می کند : “این اطلاعات حاکی از آن بود بیمارانی که تحت اعمال جراحی و داروهای بیهوشی قرار می گیرند ممکن است اختلالات عملکردی بیشتری را در تست های نوروپسیکتیک حافظه نشان دهند”

آن ها همچنین دریافتند که تجربه یک عمل جراحی با کاهش یادگیری شفاهی و حافظه کوتاه مدت مرتبط است که نسبت آن در میان افرادی که مورد آزمایش واقع شده بودند و سابقه عمل جراحی داشتند دو برابر سایرین بود.

تاثیر بیهوشی بر حافظه ، “کم اما قابل ملاحظه”

دکتر کرک هوگان، یکی از نویسندگان ارشد مقاله از دانشگاه ایالتی ویسکانسین، توضیح داد، تغییراتی که در حافظه رخ می دهد با وجود جزئی بودن اما قابل ملاحظه است. دکتر هوگان گفت : “با توجه به استانداردهایی که ما اتخاذ کردیم تغییرات شناختی گزارش شده از لحاظ آماری بسیار قابل توجه بودند اما این تغییرات اندک و به احتمال زیاد بدون علامت و تحت تاثیر هوشیاری ذاتی خود افراد می باشند.”

هوگان و همکاران او در این تحقیق توضیح می دهند که آن ها همچنان کاهش جزئی اما قابل ملاحظه ای را در تست های حافظه و اعمال حرکتی مشاهده می کنند.

آن ها همچنین نسبت تسریع روند بدتر شدن بیماری را در افرادی که در ابتدای مطالعات دارای اعمال حرکتی ضعیف تری نسبت به بقیه بودند کشف کردند. هوگان می گوید تحقیقات بیشتری در جمعیت های دیگر برای فهم بهتر اثرات بلند مدت داروهای بیهوشی نیاز است.

وی افزود : “نتایج در هر دو زمینه ی تحقیقات پیگیری شده در نمونه جمعیت خودی پس از جراحی هایی که در شرکت کنندگان سالخورده انجام می شود ،و سایر مشاهدات در نمونه جمعیت های دیگر، در حال بررسی و اثبات است.”

بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی

دکتر گایاتری دِوی، عصب شناس بیمارستان لنوکس هیل واقع در شهر نیویورک، بیان کرد که این مقاله نشان می دهد تحقیقات بسیار زیادی نیاز است تا همه ی اثرات بیهوشی آشکار شود، خصوصاً در مواقعی که یک بیمار در خطر اختلالات یادگیری قرار دارد.

دکتر دِوی در گفتگو با مجله خط سلامت بیان داشت : “من همواره در ورزش های مربوط به اختلالات یادگیری نیز به اثرات داروهای بیهوشی توجه داشتم زیرا دریافته بودم که سبب کاهش ادراک در بیمارانم می شوند. واضح است جراحی هایی وجود دارند که چاره ای جز استفاده از بیهوشی نیست اما اگر امکان آن وجود داشته باشد، من بی حسی موضعی را انتخاب می کنم.”

دِوی افزود : “این تحقیق تاکید دارد که بیهوشی، حتی برای عمل های ساده، در بیماران جوان تری که در دهه پنجاه عمر خویش به سر می برند، ممکن است به صورت گذرا سبب تضعیف ادراک شخص شوند، گرچه اثرات آن ها در دراز مدت هنوز ناشناخته است. تحقیقات بیشتری برای فهم اثرات بلند مدت داروهای بیهوشی مورد نیاز است.”

نویسنده: محمد اکبری

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا