1398-02-04
روانشناسی و موفقیت

پست های شما در اینستاگرام می تواند افسردگی شما را آشکار کند!

تشخیص افسردگی از طریق پست های اینستاگرام

یک مقاله پژوهشی که توسط اندرو جی ریس و کریستوفر اِم دانفورت دو استاد دانشگاه در سایت EPJ Data Science منتشر شده نگاهی دارد به این که آیا الگوهای استفاده از اینستاگرام می تواند نشانگر افسردگی باشد.

افسردگی به طور نگران کننده ای رایج شده است. طبق اعلام مرکز خیریه سلامت روان Mind بریتانیا از هر ۱۰۰ نفر ۳/۳ نفر دچار افسردگی هستند. بسیاری از این افراد افسرده تلاش می کنند تا از طریق روش های تشخیص رسمی به این مشکل پی ببرند. آیا تکنولوژی می تواند به عنوان یک ساز و کار هشدار دهنده در این زمینه عمل کند؟

یک مقاله پژوهشی که توسط اندرو جی ریس و کریستوفر اِم دانفورت دو استاد دانشگاه در سایت EPJ Data Science منتشر شده نگاهی دارد به این که آیا الگوهای استفاده از اینستاگرام می تواند نشانگر افسردگی باشد.

این دو پژوهشگر از ابزارهای یادگیری ماشینی برای تجزیه و تحلیل تقریباً ۴۴ هزار پست اینستاگرامی ۱۶۶ کاربر استفاده کردند، آنها این کار را با در نظر گرفتن رنگ های استفاده شده، ابرداده ها و تشخیص چهره انجام دادند.

تحقیقات دیگری نیز نشان می دهند که افراد سالم چندان از رنگ های تیره استقبال نمی کنند و تمایل به رنگ های روشن تر دارند، اما افراد افسرده به رنگ های تیره تر تمایل دارند. همچنین کسانی که در این تحقیقات به عنوان افراد افسرده شناخته می شوند تمایل دارند تا جهان را خاکستری یا بدون رنگ ببینند.

بیشتر بخوانید: تاثیر شبکه های اجتماعی بر افسردگی و اضطراب

بنابراین رنگ نقش عمده ای در تحلیل های پژوهشگران دارد و آنها توجه زیادی به رنگمایه، خلوص رنگ، روشنی و نیز استفاده از فیلترهای رنگی دارند.

پژوهشگران همچنین از اینستاگرام به عنوان معیاری برای سنجش زندگی اجتماعی افراد استفاده کردند زیرا کسانی که از افسردگی رنج می برند تمایل کمتری برای ملاقات دوستان خود دارند. بر همین اساس آنها از یک الگوریتم تشخیص چهره برای شمارش تعداد چهره های انسانی در هر عکس و همچنین تعداد لایک ها و نظرات آنها استفاده کردند تا میزان مشارکت اجتماعی آنها را ارزیابی کنند.

یکی از ویژگی های دیگری که آنها مورد سنجش قرار دادند تکرار و تناوب پست ها بود. اگر یک فرد افسرده باشد تمام لحظه های زندگی خود را بر روی اینستاگرام به اشتراک نمی گذارد.
نهایتاً پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که موارد زیر نشانه های قابل اطمینانی برای تشخیص افسردگی افراد است:

“عکس های پست شده در اینستاگرام توسط افراد افسرده احتمالاً آبی تر، خاکستری تر و تیره تر است و لایک های کمتری را دریافت می کند. کاربران افسرده اینستاگرام در نمونه ما تمایل زیادی به فیلتر کردن تمام رنگ ها از عکس های پست شده خود داشتند و در مقایسه با کاربران غیر افسرده از روشن کردن عکس ها به طور مصنوعی بیزار بودند.
کاربران افسرده تمایل بیشتری به پست کردن عکس های دارای چهره داشتند، اما همچنین تمایل داشتند تا در هر عکس آنها تعداد چهره های کمتری وجود داشته باشد. این یافته ممکن است یک نشانه غیر مستقیم باشد از این که کاربران افسرده با جوامع اجتماعی کوچک تر تعامل برقرار می کنند یا لااقل ترجیح می دهند که این گونه تجربیات را فقط در این نوع جوامع به اشتراک بگذارند. این موضوع می تواند با یافته قبلی ارتباط داشته باشد که نشان می دهد کاهش تعامل اجتماعی نشانه ای از افسردگی است. “

این مدل بسیار موثر بود و در تشخیص بهداشت روانی حاد به پزشکان عمومی کمک کرد. بیش از نیمی از تشخیص های پزشکان عمومی اشتباه هستند، این در حالی است که اکثریت دسته بندی های ایجاد شده توسط این برنامه هوش مصنوعی درست بودند.

این دو پژوهشگر پی بردند که یافته های آنها از این ایده پیروی می کند که تغییرات در بهداشت روانی می تواند از طریق رسانه های اجتماعی تشخیص داده شود. تلاش زیادی انجام شده تا اطمینان حاصل شود که این اطلاعات به روش اخلاقی حفظ شده و تحلیل شوند. آنها استدلال می کنند که اینستاگرام می تواند اساس ایجاد یک ابزار موثر برای کنترل بهداشت روانی باشد.

در ماه مه امسال نظرسنجی سایت Royal Society for Public Health نشان داد که اکثریت افراد جوان در بریتانیا اینستاگرام را بدترین شبکه اجتماعی برای سلامتی و تندرستی خود می دانند. در رده دوم نیز شبکه اسنپ چت قرار داشت، این در حالی است که پاسخ دهندگان سایت یوتیوب را دارای کمترین تاثیر منفی اعلام کردند.

این سایت پس از این نظرسنجی به طور رسمی از صنایع مختلف و دولت درخواست کرد تا برای کاهش جنبه های زیانبار این سایت ها تلاش کنند.

اما به همان میزان که این سایت ها زیان آور هستند همچنین می توانند پنجره ای به روح و روان انسان ها بگشایند، پنجره ای که در نهایت می تواند اختلالات حاد را به صورت ریشه ای برطرف کند.

بیشتر بخوانید: ویژگی های یک دوست واقعی چیست؟ آیا دوستان اینترنتی دوستان واقعی هستند؟

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا