1397-12-28
دانستنی‌های سلامتی

هنر در پزشکی هم جادو می کند! پیشگیری از دیابت با شعر

هنر در پزشکی هم جادو می کند! پیشگیری از بیماری دیابت با شعر

هنر در پزشکی هم جادو می کند! پیشگیری از بیماری دیابت با شعر. گسترش بیماری دیابت نوع ۲ در کودکان و نوجوانان نه تنها برای خانواده که برای جامعه زیان های متعددی دارد. وقتی هنرمندان به کمک جامعه می آید تا به کودکان و نوجوانان روش های پیشگیری از ابتلا به این بیماری مهلک خاموش را آموزش دهند.

در دنیای امروز می دانیم که اطلاع رسانی چقدر نقش مهمی در پیشگیری از بیماری مخصوصا پیشگیری از دیابت دارد. این بار هنر در پزشکی این کار را انجام می دهد! زندگی مدرن، تلفن همراه، تلویزیون، بازی های کامپیوتری و البته ژنتیک باعث شده تا نه تنها بزرگسالان که حتی کودکان نیز به دیابت نوع ۲ مبتلا شوند. طی سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹ بیماری دیابت نوع ۲ افزایش ۳۰ درصدی را در میان کودکان و متاسفانه بیشتر کودکان قشر محروم جامعه نشان می دهد. چنین روند رو به افزایشی، هزینه های اجتماعی و اقتصادی زیادی به خانواده و جامعه تحمیل می کند. اگر از بعد دقیق تری به این قضیه نگاه کنیم پدیده های غم انگیزی مثل استرس، خشونت، فقر جوامع انسانی را روز به روز بیش از پیش تهدید می کند. افزایش ابتلا به دیابت نوع ۲ علاوه بر عواقب ناخوشایند اجتماعی هزینه های مالی زیاد را به جامعه تحمیل می کند که می تواند به جای بیماری صرف رفاه اجتماعی شود. نت نوشت امروز نگاهی ویژه به پیشگیری از بیماری و نقش هنر در پزشکی و آگاه کردن کودکان و نوجوانان درباره بیماری دیابت نوع ۲ و عوارض ناشی از آن دارد.

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی دیابت با مصرف مواد غذایی کاملا طبیعی

بیشتر بخوانید: درمان گیاهی نوروپاتی دیابتی (اختلالات عصبی ناشی از دیابت)

هنر در پزشکی و پیشگیری از دیابت با شعر

جمعیت جوان صحبت می کند

دانشگاه کالیفرنیا، دانشکده پزشکی سانفرانسیسکو طی تحقیقی متوجه شد هنر در پزشکی می تواند نقش مهمی در پیشگیری از بیماری و درمان جمعیت جوان مبتلا به دیابت نوع ۲ برعهده داشته باشد.

پزشکان دانشگاه و بعضی از شاعران کارگاه هایی در جوامع فقیرنشین جامعه برگزار کردند. در این کارگاه ها به زبان شعر خطرات بیماری دیابت نوع ۲ برای مخاطبان کودک و نوجوان تشریح شد. بعداز آن ها خواسته شد تا همین روش را بچه ها قبل از شروع کلاس در برنامه صبحگاهی یا زنگ ورزش در مدارس شان اجرا کنند. در یکی از این کارگاه ها شاعری جوان به نام تاسیانا ویلیس Tassiana Willis که  دیابت نوع ۲ در خانواده اش ارثی بود نقش مهمی در میان قشر محروم جامعه به عهده گرفت. تاسیانا به همراه شاعر دیگری به نام گابریل کورتز Gabriel Cortez اشعاری سرودند که در آن مصرف زیاد شکر، نوشابه ها و فست فود و تغذیه نامناسب و ابتلا به دیابت و رنجی که فرد از بیماری میبرد شرح داده شده بود. گابریل ۶۶ ساله پس از سرودن اشعار و خواندن آنان برای کودکان و نوجوانان خودش شروع به ترسیدن کرد. او اعتقاد دارد غیرممکن است به این شعرها گوش کنی و از این که قربانی دیابت نوع ۲، رژیم های غذایی سخت و حتی تزریق انسولین بشوی، نترسی.

بیشتر بخوانید: علائم بالا بودن قند خون و نشانه های تشخیص دیابت را بشناسیم

بیشتر بخوانید: درمان گیاهی قند خون پایین با ۱۰ ماده غذایی فوق العاده مفید

پیشگیری از بیماری ایدز تا دیابت نوع ۲

دکتر دین شیمینگر Dean Schillinger مسوول هدایت کارگاه ها اعتقاد دارد در دهه ۹۰ میلادی بیشتر خانواده از ایدز می ترسیدند ولی اکنون دوره ای است که باید از دیابت نوع ۲ ترسید.

طی سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ بخش ایدز بیمارستان کالیفرنیا به بخش دیابت نوع ۲ تغییر کاربری داده است. مشکلات ناشی از مسائل اجتماعی و اقتصادی جامعه و بیمارانی که بیشتر از قشر محروم جامعه بودند نشان داد بیشتر این افراد در مناطقی زندگی می کردند که انواع فست فودها منبع اصلی تهیه غذای اهالی محسوب می شد. درآمد محدود و دسترسی آسان و ارزان به غذاهای فست فود عاملی بود که بسیاری از خانواده ها و جوانان را در معرض بیماری قرار داده بود.

ولی تاثیر طرح تا آن جا پیش رفت که دکتر شیمینگر در بعضی از مناطق خود شاهد بود نوجوانان چاق شعرهایی را می خواندند که از زشت بودن اندام، بیماری های ناشی از دیابت نوع ۲ مثل بیماری های کلیوی و قطع عضو می گفت.

شاعر دیگری در مورد روش های زندگی سالم، انتخاب غذاهای سالم و نحوه دسترسی آسان و کم هزینه به آن ها شعر سروده بود. ناتاشا هوئی Natasha Huey سراینده این اشعار یک مسابقه ۵ دلاری گذاشت. با این روش هر شخصی از محله با برداشتن ۵ دلار به محل خرید محله می رفت و سالم ترین غذاها رامی خرید و بر می گشت. هر چند ناتاشا اعتقاد دارد این روش چندان ساده نیست ولی باید نه تنها در محله که در سطح جامعه و سطح ملی هم آن را نهادینه کرد.

تیم برگزارکننده کارگاه معتقد است باید از هنر نه تنها در محله ها و مدارس، که با گذاشتن آثار در شبکه های اجتماعی مثل یوتیوب امکان دسترسی به اطلاعات مربوط به بیماری ها و عوارض ناشی از آن ها را هر چه بیشتر گسترده تر و همه گیر کرد.

هنر راز به جا ماندن انسان است، درک حس زیبایی و انتقال فرهنگ. چرا از هنر در پزشکی برای کمک به علم پزشکی کمک نگیریم؟

بیشتر بخوانید: با مصرف میوه های مخصوص دیابتی ها ، دیابت را شکست دهید!

بیشتر بخوانید: رژیم دیابتی ها برای مبارزه با دیابت : با این رژیم دیابت را به زانو درآورید

بیشتر بخوانید: ۱۰ مورد از عوارض دیابت و بیماری های ناشی از دیابت که همه باید از آنها آگاه باشند!

بیشتر بخوانید: کاهش قند خون بدون دارو و فقط با این مواد غذایی امکانپذیر است!

منبع: nytimes.com

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا