1398-01-03
دانستنی‌های سلامتی

راهی برای خواندن ذهن افرادی که قصد خودکشی دارند!

خودکشی

خودکشی یک راه کار کاملا اشتباه است که متاسفانه بسیاری از افراد به دلایل مختلف از جمله فشارهای شدید روحی آن را انتخاب می کنند. افرادی که دست به خود کشی می زنند معمولا از یک یا چند بیماری روانی رنج می برند که سر منشا تمامی آن‌ها ناامیدی است. ۸۰ % بیمارانی که خودکشی کرده اند در آخرین تماس خود با یک متخصص بهداشت روان، افکار خود کشی را انکار کرده اند.

خودکشی یک راه کار کاملا اشتباه است که متاسفانه بسیاری از افراد به دلایل مختلف از جمله فشارهای شدید روحی آن را انتخاب می کنند. افرادی که دست به خود کشی می زنند معمولا از یک یا چند بیماری روانی رنج می برند که سر منشا تمامی آن‌ها ناامیدی است. ۸۰ % بیمارانی که خودکشی کرده اند در آخرین تماس خود با یک متخصص بهداشت روان، افکار خود کشی را انکار کرده اند. مطالعات بسیاری نشان می دهد که یک راه پیدا کردن افرادی که به زودی خود کشی می‌کنند این است که این مسئله را به کلی انکار خواهند کرد این کار در روش های محققان توانسته است تا حد زیادی پاسخگو باشد. غیر از آن کلماتی هستند که در این کار بسیار دخیل بوده و تاثیر می گذارد. کاربرد کلماتی مانند : مرگ، بی رحمی، مشکل، بی رحم، ستایش در بین ۹۱ % افرادی که خودکشی کرده اند به کار رفته است.

افکار خودکشی چگونه شکل می گیرند ؟

خودکشی

در یک مطالعه ۱۷ نفر مورد بررسی افکار مرتبط با خودکشی قرار گرفتند. داوطلبانی که در مورد خود کشی فکر کرده بودند، کلماتی مانند مرگ به کار رفته بود و همچنین در قسمت چپ مغز آن ها فعالیت مشاهده شده بود. این منطقه مربوط به اندیشه های ارجاعی می باشد. با استفاده از یک الگوریتم یادگیری محققان توانستند این حالات را در مغز ۱۷ فرد مبتلا به خودکشی شناسایی کنند.
این تحقیق یک وعده امیدوار کننده برای محققین در این زمینه بود اما هنوز یک مرجع کامل به شمار نمی رود. تجهیزات بزرگ و گران قیمتی مانند fMRI تا حد زیادی در این روش موثر است. محققین در حال تلاش هستند که بتوانند این نتایج را با استفاده از سیستم EEG ارزیابی کنند تا بتوانند تغییرات اندیشه را در آن واحد متوجه شوند. این روش را بهتر می توان عملی کرد.

خواندن ذهن به منظور پیشگیری از خودکشی

خودکشی

روش FMRI یک روش دور از احتمال است. چرا که کمتر کسی علاقه دارد دیگران بدانند که به چه موضوعی فکر می کند. قطعا این روش کاربردی نخواهد شد. اما یک راه جهت دسترسی به افکار بیماران روانی برای پیشگیری از خطرات از جمله خودکشی همین FMRI است. البته شناخت تفاوت ها در مغز افراد و کنترل آن گام بسیار بزرگی است که می تواند جان صدها انسان بر روی کره زمین را از خود کشی نجات دهد.

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا