1397-11-29
اقتصادی

پیش بینی آینده فولاد جهانی تا سال ۱۴۰۴

چشم انداز دست یابی به تولید 55 میلیون تن فولاد تا سال 1404

تولید فولاد خام ایران در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۱٫۷ میلیون تن بوده است. رشد تولید فولاد ایران در این سال نسبت به سال ۲۰۱۶ حدود ۴٫۲ درصد بوده است. ایران بیشترین رشد تولید را در بین ۱۵ کشور عمده تولیدکننده فولاد خام دنیا داشته است. همان طور که چهار سال قبل پیش بینی شد رتبه جهانی تولید فولاد خام ایران در سال ۲۰۱۷ از ۱۴ به ۱۳ صعود کرده است. پیش بینی می شود ایران در سال آینده از رتبه سیزدهم سال ۲۰۱۷ به رتبه دوازدهم بزرگ ترین تولیدکننده فولاد خام دنیا دست خواهد یافت.

تولید فولاد خام ایران در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۱٫۷ میلیون تن بوده است. رشد تولید فولاد ایران در این سال نسبت به سال ۲۰۱۶ حدود ۴٫۲ درصد بوده است. ایران بیشترین رشد تولید را در بین ۱۵ کشور عمده تولیدکننده فولاد خام دنیا داشته است. همان طور که چهار سال قبل پیش بینی شد رتبه جهانی تولید فولاد خام ایران در سال ۲۰۱۷ از ۱۴ به ۱۳ صعود کرده است. پیش بینی می شود ایران در سال آینده از رتبه سیزدهم سال ۲۰۱۷ به رتبه دوازدهم بزرگ ترین تولیدکننده فولاد خام دنیا دست خواهد یافت. در این رابطه به بررسی آمارهای رسمی تولید، صادرات، واردات و … فولاد در سال گذشته میلادی پرداخته و وضعیت این صنعت را در سال جاری مورد بررسی و پیش بینی قرار داده و در ادامه با نت نوشت همراه باشید چرا که قصد داریم آینده فولاد و وضعیت این صنعت را در سال جاری مورد بررسی و پیش بینی قرار دهیم.

تولید فولاد در سطح جهانی

تولید فولاد خام قاره اسیا در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۱۶۲٫۵ میلیون تن بوده است و به عبارت دیگر این تولید ۵٫۴ درصد نسبت به تولید سال ۲۰۱۶ رشد داشته است. از بین کشورهای عمده تولید کننده فولاد تنها تولید فولاد خام ژاپن آن هم به میزان ۰٫۱ درصد در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است. تولید فولاد خام کره جنوبی نیز در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ حدود ۳٫۷ درصد افزایش یافته است. تولید فولاد خام ۲۸ کشور بازار مشترک اروپا در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۶۸٫۷ میلیون تن بوده است که ۴٫۱ درصد نسبت به تولید این کشورها در سال ۲۰۱۶ رشد داشته است. تولید فولاد خام هندوستان در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۰۱ میلیون تن و تولید فولاد ژاپن در همین سال حدود ۱۰۴٫۵ میلیون تن بوده است. تولید فولاد خام کشورهای آمریکای جنوبی در سال ۲۰۱۷ حدود ۴۳٫۷ میلیون تن بوده که رشدی ۸٫۷ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۶ نشان می دهد.

بزرگ ترین کشور این منطقه برزیل در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۴٫۴ میلیون تن فولاد خام تولید کرده است که رشدی ۹٫۵ درصدی را نسبت به تولید سال ۲۰۱۶ نشان می دهد. تولید فولاد خام دنیا در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۶۷۴٫۷۲۴ میلیون تن بود، میانگین رشد تولید فولاد خام دنیا در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ تقریبا ۵٫۵ درصد بوده است. ظرفیت نصب شده تولید فولاد دنیا با وجود کاهش ظرفیت ۶۵ میلیون تنی چین در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۵۰ میلیون تن بیشتر از حد نیاز دنیا بوده است. ظرفیت نصب شده در حال بهره برداری تولید فولاد ایران در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۲ میلیون تن بوده است. پیش بینی می شود رشد جهانی فولاد دنیا در سال ۲۰۱۸ نسبت به ۲۰۱۷ کمتر از رشد تولید سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ خواهد بود.

فولاد ضدزنگ در کانون توجهات جهانی

تولید فولاد ضد زنگ دنیا در سال ۲۰۱۷ حدود ۴۷٫۵ میلیون تن برآورد می شود. حدود ۵۴ درصد این تولیدات یعنی ۲۷٫۵ میلیون تن از انواع فولاد ضدزنگ دنیا در سال ۲۰۱۷ در چین تولید شد.

ژاپن در همین سال ۳٫۱۲۵، کره جنوبی ۲٫۳۷۵، آمریکا ۲٫۷۵ و ۲۸ کشور اروپایی ۷٫۳۵ میلیون تن انواع فولاد ضدزنگ را تولید کرده اند. پیش بینی می شود تولید فولاد ضدزنگ دنیا در سال ۲۰۱۸ حدود ۴۹ میلیون تن باشد.

هر چند بخش خصوصی برای تولید بعضی از انواع فولاد ضدزنگ فعالیت هایی در سال های اخیر در ایران انجام داد. متاسفانه دولت ها در ۳۹ سال گذشته عملا برای تولید انواع فولاد ضدزنگ اقدامی نکرده اند. متاسفانه هنوز هیچ کارخانه تولید فولاد ضدزنگ در اشل صنعتی در ایران وجود ندارد، با وجود این که از لحاظ تامین مواد اولیه معدنی و حامل های انرژی ایران بیشترین مزیت خدادادی را در بین سایر کشورهای دنیا برای تولید انواع فولاد ضد زنگ دارد.

مسئولان ایمیدرو در دولت یازدهم و دوازدهم توانستند از ارزهای بلوکه شده ایران در چین و … فاینانس چندین واحد تولید آهن اسفنجی را با استفاده از انرژی گاز و با تکنولوژی عقب مانده تر از واحدهای احیای مستقیم مجتمع فولاد مبارکه تامین کنند.

شاید چین در سال ۲۰۱۸ حداکثر حدود ۱٫۳۸ درصد آهن اسفنجی دنیا را تولید کند، اما ۵۴ درصد انواع فولاد ضدزنگ دنیا در سال ۲۰۱۷ در چین تولید شده است. امید است مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت با کاهش درصدی از خرید بعضی از کالاهای غیرضروری چینی، تجهیزات فنی برای تولید سالانه حدود ۳۰۰ هزارتن انواع فولاد ضدزنگ خریداری کنند.

نسل آینده ایران در صورت تحقق این خواسته ملی، میراث با ارزشی از دولت یازدهم خواهد داشت. مازاد بر نیاز صنایع داخلی به تولیدات این مجتمع تولید فولاد ضدزنگ، در دنیا مشتریان زیادی هم دارد. ارزش افزوده صادرات هر تن فولاد ضدزنگ چندین برابر صادرات فولاد خام خواهد بود. علاوه بر این واردات غیرمستقیم فولاد به صورت تجهیزات صنعتی بوده است. با تولید انواع فولاد ضدزنگ به صورت ورق مسلما بخش خصوصی به صادرات انواع محصولات تولید شده از ورق فولاد ضدزنگ داخلی مانند سینک، انواع مبدل های حرارتی، مخازن، سایر خانگی و … اقدام خواهد کرد که کارآفرینی بسیاری در پی خواهد داشت. کشورهای جهان سوم که تا کنون واردکننده انواع محصولات فولاد ضدزنگ بوده اند می توانند مشتریان خوبی در این زمینه برای ایران باشند و تجارت جنوب به جنوب افزایش خواهد یافت. در سال های اخیر به علت کیفیت مناسب و موارد کاربرد متعدد، رشد تولید فولاد ضدزنگ بیش از رشد تولید فولاد معمولی و سایر فلزات و آلیاژهای آن ها در دنیا بوده است. پیش بینی می شود در سال های آینده نیز رشد تولید انواع فولاد ضدزنگ و سایر فولادهای آلیاژی مخصوص، بیشتر از شد تولید انواع فولاد ساختمانی در دنیا باشد.

چشم انداز دست یابی به تولید ۵۵ میلیون تن  فولاد تا سال ۱۴۰۴

مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت با این هدف که باید در پایان برنامه ۲۰ ساله چشم انداز، تولید فولاد خام ایران را به ۵۵ میلیون تن برسانند در ۶ سال اخیر کوشش های زیادی جهت افزایش بی حد و حصر ظرفیت تولید فولاد ایران کرده و می کنند. با این حال باید گفت خیلی از پیش نیازهایی که در برنامه چشم انداز ۲۰ ساله آمده و اتمام آن ها برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد پیش نیاز است تا کنون تحقق پیدا نکرده و ممکن است تا سال ۱۴۰۴ نیز عملیاتی نشود. این سوال مطرح می شود که کدام ذخایر سنگ آهن قابل بهره برداری با هزینه تمام شده مساوی استرالیا، برزیل و … در ایران از ۱۰ سال آینده می خواهند فولاد تولید کنند. مشکلات تامین سنگ آهن از معادن ایران در ۱۰ سال آینده چگونه حل خواهد شد؟

اکتشاف معادن به طور اعم و اکتشاف سنگ آهن به طور اخص با ریسک فراوان همراه است. از سال ۱۳۹۰ تا کنون مسئولان دولت یازدهم و دوازدهم با گسترش نسبی عملیات اکتشافی نسبت به دهه قبل موفق به کشف چند ذخیره کوچک و متوسط معدنی سنگ آهن شده اند. این معادن به روش های کم هزینه و متدوالی که در معادن در دست بهره برداری دنیا و معادن شناخته شده ایران از قبیل چغارت، چادرملو، گل گهر، سنگان و … به کار گرفته می شود به صورت روباز قابل بهره برداری هستند اما ذخایر بزرگ سنگ آهن کشف شده در سال های اخیر به طور عمده

۱- اولا کم عیارتر از معادن سنگ آهن در دست بهره برداری ایران هستند.

۲- ثانیا این ذخایر باید به روش زیرزمینی بهره برداری شوند.

اگر دولت های آینده بتوانند برای بهره برداری معادن زیرزمینی سنگ آهن ایران تجهیزات فنی لازم را فراهم کنند، هزینه تمام شده کنسانتره سنگ آهن از این معادن زیرزمینی نسبت به قیمت تمام شده  کنسانتره مناسب برای احیای با گاز از مجتمع معدنی سنگان، گل گهر، چادرملو و … چند درصد بیشتر خواهد بود؟ آیا واحدهای مختلف احیای مستقیمی که با ظرفیت حدود یک میلیون تن در سال در نقاط مختلف کشور بدون رعایت طرح آمایش سرزمین در دست بهره برداری بوده یا به امید خدا در آینده نزدیک بهره برداری خواهند شد، از لحاظ اقتصادی با وجود مصرف بیشتر انرژی به ازای هر تن تولید فولاد نسبت به قطر، عمان، بحرین و عربستان و پاکستان و … قادر به ادامه تولید خواهند بود؟

تولید فولاد چین در سال ۲۰۱۷ حدود ۹۳۲ میلیون تن بوده است، به عبارت دیگر چین در این سال بیشترین تولید فولاد خام خود را در دو دهه اخیر تجربه کرده است. در سال گذشته چین در اثر فشار جهانی با خارج کردن تعداد زیادی از کوره های القایی از مدار تولید و همچنین تعطیل کردن بعضی از کارخانه های قدیمی، جمعا حدود ۶۵ میلیون تن از ظرفیت تولید فولاد خود کاسته است. در سال ۲۰۱۷ به علت افزایش مصرف داخلی فولاد چین و تصمیمات سایر کشورها در ممانعت از صادرات بی حد و حصر فولاد چین در سال ۲۰۱۷ صادرات مستقیم فولاد چین نسبت به سال ۲۰۱۶ با کاهش چشمگیری مواجه شده است. قرار است تا سال ۲۰۲۰ حدود ۱۵۰ میلیون تن دیگر از ظرفیت مازاد تولید فولاد چین کاهش یابد.

دنیا در سال های اخیر با افزایش بیش از حد ظرفیت تولید فولاد خام مواجه بوده است. کشورهای اروپایی و سایر کشورهای صنعتی در دهه اخیر از افزایش ظرفیت تولید فولاد خام خودداری کرده و کوشش می کنند در صورت نیاز مقداری از فولاد خام مصرفی خود را از سایر کشورهای دنیا نظیر ایران وارد کنند. به عبارت دیگر با کاهش واردات سنگ آهن و حامل های انرژی در ارتباط با تولید فولاد از سایر کشورها، وابستگی خود را در این باره کاهش می دهند. کشورهای صنعتی دنیا، چین و هندوستان در سال های اخیر کوشش زیادی در بهبود کیفیت فولاد و تنوع بخشیدن به محصولات فولادی خود مبذول کرده اند.

پیش بینی می شود تولید فولاد هندوستان در سال آینده از نظر مقدار، بیشتر از تولید فولاد ژاپن بشود، به عبارت دیگر هندوستان که از نظر کثرت جمعیت دومین کشور دنیا بعد از چین است، از نظر مقدار تولید فولاد هم از سال ۲۰۱۸ دومین تولید کننده بزرگ فولاد دنیا خواهد بود.با توجه به این که مصرف سرانه فولاد هندوستانن در سال ۲۰۱۶ حدود ۶۹٫۲ کیلوگرم و میانگین سرانه مصرف فولاد دنیا در همین سال حدود ۲۲۲٫۷ کیلوگرم بوده است، لذا می توان انتظار داشت در سال های آینده رشد  تولید فولاد هندوستان مانند سال های اخیر بیشتر از میانگین رشد جهانی و بیش از رشد تولید فولاد چین خواهد شد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا