مبانی بورس

پیش بینی روند قیمت فلز مس در بازارهای جهانی در سال ۲۰۱۸

هر چند رابطه معکوس بین دلار و مس متوقف شده است ولی هنوز نفت به عنوان یک عامل اثرگذار این بازار را تحت کنترل خود دارد.

بررسی اطلاعات قیمتی روی نمودار جهانی فلز مس نشان می دهد که مس هفته گذشته در شروع معاملات بازار لندن در قیمت ۶۸۹۵ دلار به ازای هر تن کار خود را آغاز کرد و تا لحظه تنظیم این گزارش قیمت مس در بازار جهانی به ازای هر تن ۶۸۸۸ دلار است. این در حالی است که یک هفته قبل نیز قیمت فلز مس در بازار لندن دارای یک روند کاهشی بود.

بررسی اطلاعات قیمتی روی نمودار جهانی فلز مس نشان می دهد که مس هفته گذشته در شروع معاملات بازار لندن در قیمت ۶۸۹۵ دلار به ازای هر تن کار خود را آغاز کرد و تا لحظه تنظیم این گزارش قیمت مس در بازار جهانی به ازای هر تن ۶۸۸۸ دلار است. این در حالی است که یک هفته قبل نیز قیمت فلز مس در بازار لندن دارای یک روند کاهشی بود. با نگاهی به نمودار قیمت مس در تایم فریم ۳ ماهه می بینیم که از ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ که قیمت مس بالاتر از ۷۲۰۰ دلار بود، شاهد معاملاتی با روند بسیار آرام در این فلز مهم بودیم. تا جایی که در فوریه قیمت مس به ۶۷۸۰ دلار رسید. در این خصوص تحلیلگر بارکلیز در گزارش تحلیلی خود می نویسد یافته های چین که از اواخر ماه مارس انتشار خواهد یافت تاثیر بسیار مهمی بر روند جهت گیری بازارهای پایه به ویژه مس خواهد داشت. این در حالی است که طی بیش از یک ماه به دلیل شروع تعطیلات عید چین، تقاضا در این بازار مهم با کاهش چشمگیری مواجه شده است و شاید بتوان دلیل افت قیمت مقطعی در حدفاصل ماه فوریه تا زمان حال را کمبود تقاضا به واسطه تعطیلات چین در این بازار قلمداد کرد.

در حال حاضر تعیین مسیر حرکتی چین می تواند یکی از موضوعات مهم روند حرکتی قیمت مس در آینده باشد. به گفته بارکلیز که یکی از کارشناسان مشهور در زمینه فلزات پایه است در حال حاضر مس پشت یک چهارراه و یک چراغ راهنمایی قرار گرفته است و با احتیاط قدم بر می دارد. اما در طول این ۴ تا ۶ هفته آینده این فلز سرخ با تغییرات جدی و تعیین کننده ای مواجه خواهد شد. به این دلیل که فعالیت های صنعتی در چین دوباره آغاز خواهد گرفت و خریدهای انبار شده به زودی وارد بازار می شود تا سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ را تامین کنند. بنابراین با طیف قابل توجهی از تقاضا روبرو خواهیم بود که کنترل بازار مس را در دست خواهد گرفت که این اتفاق در اواسط ماه آوریل قابل پیش بینی است. در این بین البته وضعیت عرضه در بازارهای دنیا نیز به طور کلی مثبت ارزیابی می شود. به طوری که طبق بررسی که بارکلیز انجام داده در شیلی و پرو پیش بینی ها از عرضه بیشتر فلزات پایه از جمله مس وجود دارد که این مساله البته با رشد تولید در معادن این کشورها و به دلیل توسعه معادن ارزیابی می شود. بنابراین باید گفت اگر چه تقاضا به زودی می تواند به تحرک صعودی در قیمت ها منتهی شود اما عرضه های مناسب تر در میان مدت از جهت در این بازار جلوگیری خواهد کرد و حتی می تواند افت بیشتر قیمت ها نیز دامن بزند. به طوری که طبق پیش بینی بارکلیز اگرچه قیمت در ژوئن در حدود ۶۷۵۰ دلار به ازای هر تن کاهش خواهد یافت اما پیش بینی می شود که این رقم در نیمه دوم سال حتی به ۶۴۰۰ دلار برسد. البته اکنون قیمت مس برای تایم فریم ۳ ماه در رقم ۶۹۰۰ دلار به ازای هر تن قرار دارد، اما پایدار نخواهد بود. در این رابطه بررسی کارشناسان خبره در این زمینه نشان می دهد میزان اعتصابات در معادن شیلی و پرو که از بیشترین منابع مس در جهان برخوردارند در مقایسه با گذشته به شدت کاهش یافته اند که این میزان کاهش نشان می دهد که شرکت ها به صورت سخاوتمندانه تر عمل می کنند و همین موضوع می تواند اثرات مهمی بر جای بگذارد. به هر حال تولید کم حاشیه در بخش معدنی سال جاری می تواند به زودی خود را نشان دهد. به عنوان مثال کودلکو، آنتافوگاستا شرکت هایی هستند که پیش بینی های مثبتی از روند آن ها برای سال جاری وجود دارد. البته هنوز برخی معادن همچئت اسکاندیدا در شرف مذاکره هستند. در طرف تقاضا نیز گزارش بلومبرگ بر این نکته تاکید دارد که در سال ۲۰۱۸ میزان ساخت و سازها در کشور چین  افزایش خواهد یافت و به همین دلیل تولید در بخش صنعت فلزات مس به خصوص فلز مس با شتاب بیشتری انجام خواهد گرفت. به اضافه این که افزایش ساخت لوازم برقی در این کشور و اتومبیل های برقی نیز می توانند مزید بر علت شده و به تقویت نیاز به نوسان در بازار فلز سرخ منجر شود. با این حال بلومبرگ نسبت به بارکلیز برآورد و پیش بینی محتاط تری از خود نشان داده است و معتقد است در سال جاری قیمت مس به ۶۸۳۲ دلار به ازای هر تن خواهد رسید.

در این بین اما نگاهی به سیگنال های انتقالی از سایر بازارها برای فلز سرخ از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال شاخص قیمت دلار در برابر سبدی از ارزهای معتبر جهانی نشان می دهد این شاخص در مدت یک سال گذشته ۱۱ درصد افت را برای خود ثبت کرده است که این می توانست به رشد قیمت مس منتهی شود اما این طور نشده است. به خصوص بیشترین میزان افت شاخص دلار در چند ماه گذشته اتفاق افتاده است که قیمت مس در همین دوره نه تنها افزایش نیافته بلکه قیمت مس در همین دوره به صورت دوره ای کاهش یافته است. در حال حاضر این شاخص در نزدیکی عدد ۹۰ قرار دارد. عامل دیگر بازار نفت است. بررسی این بازار نشان می دهد در مدت یک هفته گذشته قیمت نفت آمریکا ۱٫۵ درصد افت را در بازار جهانی ثبت کرده است. این میزان افت برای نفت برنت چیزی حدود ۰٫۹۵ درصد بوده است. البته لازم به ذکر است قیمت نفت برنت تا لحظه تنظیم این گزارش در قیمت ۶۶ دلار قیمت گذاری شده است که نسبت به روزهای گذشته از رشد برخوردار بوده است. به این ترتیب باید گفت هر چند رابطه معکوس بین دلار و مس متوقف شده است ولی هنوز نفت به عنوان یک عامل اثرگذار این بازار را تحت کنترل خود دارد.  اگرچه در روز جمعه انتشار داده های اقتصادی در آمریکا نسبتا مثبت بودند و به مدد این اطلاعات دلار از کانال ۱٫۲۳ خارج و به کانال ۱٫۲۲ نسبت به نرخ یورو وارد شده است. که این امر نمی تواند خبر خوبی برای فلزات پایه به خصوص روی و مس باشد.

در بازار داخل نیز بهترین خبری که در حوزه مواد معدنی در روزهای پایانی سال به گوش می رسد شکست رکود ساله های گذشته محصولات معدنی در بازارهای جهانی بود که منجر به افزایش قیمت این دسته از محصولات شد و در این میان از خوش شانس ترین محصولات فلزات پایه، فلز مس بود که تقریبا از ابتدای سال تا امروز حدود ۱۰۰۰ دلار افزایش قیمت در هر تن را تجربه کرده است. صنعت مس ایران در سالی که گذشت قدم های خوبی را در زمینه افزایش ظرفیت و تولید برداشت و در حوزه های مختلف توانست برخی واحد های موثر در تولید این محصولات را به مرحله بهره برداری برساند. کارشناسان معتقدند که از دهه آینده به بعد وارد دوران افول استفاده از آهن و دوره شکوفایی فلز مس خواهیم شد و این امر بیش از پیش اهمیت و ارزش مس را در حوزه های جهانی خواهد افزود. به نظر می رسد حال مس این روزها خوب است و قیمت های جهانی نیز به گونه ای قرار گرفته است که تولید کنندگان توانسته اند از آن منتفع شوند. معادن کوچک و متوسط خوبی در حوزه مس در ایران مشغول به فعالیت هستند و کارخانه هایی نیز در این زمینه فعال شده اند و می توان گفت حتی شرکت های بزرگی که به شکل خصولتی اداره می شوند مانند شرکت ملی مس نیز با وجود آن که کاستی های زیادی دارند اما به خاطر شرایط موجود مس از وضعیت خوبی برخوردار هستند و به نظر می رسد ایران بتواند جایگاه مطلوبی در بازار این محصول دست و پا کند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا