1398-01-05
روانشناسی و موفقیت

چرا استرس داریم و احساس نگرانی می‌کنیم؟ بیایید فارغ باشیم!

احساس نگرانی

هیچ چیز ثابت نیست. همه چیز در تغییر و تطور است. نه من آن انسان دیروز هستم و نه این لپتاپی که جلوی من است. اگر چیزها را ثابت می‌انگاریم، اگر با نظم می‌نگریم‌شان به سبب میل و نیاز خودمان است. زندگی را نیازی به نظم و ثبات نیست. زندگی ذاتاً پویا و جاری است. صرفاً این را در ذهن داشته باشیم و خود را نیز مشمول آن بدانیم. چنان که گفته شد، زندگی روان است و بی ثبات. اگر ما نیز خود را با زندگی وفق دهیم، آن گاه می‌بینیم که نیازی به کنترل چیزها نیست. ما می‌توانیم در هر لحظه از زندگی به زندگی اعتماد کنیم، به دور از استرس‌های گذشته و آینده باشیم و زیبایی هر لحظه را با پوست و گوشت و استخوان خویشتن ادراک کنیم. این‌ها غیر ممکن نیستند اگر ذهن‌مان را تمرین دهیم و ورزیده‌اش کنیم.

برای این امر، می‌توانیم توصیه‌های زیر را عملی کنیم…

روزهای زندگی مان پر شده اند از احساس نگرانی و سختی و به تنگ آمدن:

  • عقب انداختن کارها زمانی که چیزها سخت و مهیب به نظر می‌رسند
  • وادار کردن خودمان به انجام کارهای کوچک
  • احساس انجام کار اشتباه و به همین سبب در پی شیوه‌ی درست انجام کار بودن
  • تلاش برای کنترل چیزها زمانی که از نظم و مدار خارج شده اند
  • تلاش برای احساس راحتی به هنگام استرس و خستگی

و بسیاری نمونه‌های دیگر که حتی فهرست کردن‌شان در اینجا میسر نیست. در واقع، در پسِ پشتِ کارهایی که ما انجام می‌دهیم، این احساس نهفته است که ما باید فعالیت بیشتری داشته باشیم، ما باید کارهای بیشتری انجام دهیم، ما باید کارها را به طرق مختلفی انجام دهیم، ما نمی‌خواهیم کارهایی را که انجام می‌دهیم انجام دهیم… .

این‌ها همه خود استرس اند، نگرانی اند، نا امیدی اند، نارضایتی اند. اما این‌ها همه غیر ضروری اند. ما را چه شده که این‌سان دل به کارهای غیر ضروری سپرده‌ایم و خود را در دامان استرس و فشار رها ساخته‌ایم. بگذارید آزاد باشیم، بگذارید خود را در دل طبیعتِ زندگی رها سازیم.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی برای درمان استرس و خستگی روزانه

چرا ما احساس نگرانی و استرس می‌کنیم؟

دنیای ما دنیای صیرورت و شدن است، دنیای بی ثباتی و تغییر، و این دقیقاً همان امری است که باب میل ما نیست، و همین است که سبب شده احساس نارضایتی و ناخشنودی کنیم. در واقع در دنیای بی ثباتی، در دنیای تغییر و در دنیای صیرورت، ما در پی نظم، سیستم، ثبات، اطمینان و موارد اینگونه هستیم و البته هیچ‌گاه نمی‌یابیم‌شان، چه آن که در این دنیا دست یافتنی نیستند.

زندگی بی ثبات است، همچون رودی جاری است و می‌رود و یک آن هم نمی‌ایستد، این امر هم هراسناک است و هم زیبا. هراسناک است زیرا ما در پی نظم و ثبات هستیم، اما دنیا این را به ما نمی‌دهد. اما زیباست، چرا که زندگی جاری است و نه جامد، شگفت انگیز است و نه خسته کننده، نا معین است و نه شناخته شده، و به این به معنای آن است که چیزهای بسیاری می‌توانند خود را به ما نشان دهند، یعنی هیچ چیز تا به آخر شناخته نشده و پرونده‌اش بسته نشده.

بیشتر بخوانید: مزایای خاطره نویسی و نوشتن برای مغز و کاهش استرس

بیایید فارغ باشیم

چنان که گفته شد، زندگی روان است و بی ثبات. اگر ما نیز خود را با زندگی وفق دهیم، آن گاه می‌بینیم که نیازی به کنترل چیزها نیست. ما می‌توانیم در هر لحظه از زندگی به زندگی اعتماد کنیم، به دور از استرس‌های گذشته و آینده باشیم و زیبایی هر لحظه را با پوست و گوشت و استخوان خویشتن ادراک کنیم. این‌ها غیر ممکن نیستند اگر ذهن‌مان را تمرین دهیم و ورزیده‌اش کنیم.

برای این امر، می‌توانیم توصیه‌های زیر را عملی کنیم:

۱- گوش فرا دهیم به احساسات هر لحظه:

برای دوری از احساس نگرانی تمرکز و توجه‌مان را معطوف مکانی کنیم که در آن‌جا هستیم. به نور لامپ، به سقف اتاق، به صداهایی که به گوش‌مان می‌رسند. ردشان نکنیم و صرفاً درشان غوطه‌ور شویم. در همین احساسات فقط برای چند لحظه باقی بمانیم.

بیشتر بخوانید: عادت های استرس زا را بشناسید و از آن ها دوری کنید

۲- به خاطر داشته باشیم که زندگی جاری است و بی ثبات:

هیچ چیز ثابت نیست. همه چیز در تغییر و تطور است. نه من آن انسان دیروز هستم و نه این لپتاپی که جلوی من است. اگر چیزها را ثابت می‌انگاریم، اگر با نظم می‌نگریم‌شان به سبب میل و نیاز خودمان است. زندگی را نیازی به نظم و ثبات نیست. زندگی ذاتاً پویا و جاری است. صرفاً این را در ذهن داشته باشیم و خود را نیز مشمول آن بدانیم.

بیشتر بخوانید: درمان اضطراب کودک : چگونه می‌توانیم استرس و اضطراب کودک را برطرف کنیم؟

۳- به ذهن‌مان اجازه‌ی فراغت و استراحت بدهیم:

اگر به احساسی نچسبیم، اگر صرفاً در یک لحظه احساسی داشته باشیم و در لحظه‌ای دیگر احساسی دیگر، آن زمان است که می‌توانیم به ذهن‌مان استراحت دهیم و در وسعت و گستره‌ی لحظه غرق شویم و فارغ باشیم از هر گونه احساس ثابت، از هر گونه تفکر دیروز و فردا.

خود نیک واقف‌ام که فارغ بودن از نظم و ثبات، فارغ بودن از دیروز و فردا، دشوار است و دسترسی بدان مشکل. لیکن هر چیز گهربار هر اندازه که نادر است، دشوار نیز هست!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا