روانشناسی و موفقیت

چرا کودکان دروغ می گویند؟ در مقابل دروغگویی کودکان چه باید کرد؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از کودکی دروغ بشنوید و به این فکر فروبروید که چرا کودکان دروغ می‌گویند ؟ بیماری ADHD بیماری است که در برخی از کودکان رخ می‌دهد و انگشت شمارند کودکانی که به این مشکل دچار باشند ولی همان تعداد کم نیز مشکلات بسیاری دارند. کودکان مبتلا به ADHD بیشتر از دیگر کودکان به اطرافیان به خصوص والدین خود دروغ می‌گویند. بسیاری از کودکانی که به این بیماری مبتلا هستند بارها و بارها در معرض خطرات بسیاری قرار می‌گیرند و همچنین پس از مدتی این رفتار ناپسند به یک عادت تبدیل می‌شود که می‌تواند علاوه بر ضربات روحی به خود کودک برای خانواده نیز مشکل ساز باشد.

چرا کودکان دروغ می‌گویند؟

دروغ گویی به جای مسئولیت پذیری

اگر کودکانی از این قبیل را می‌شناسید، می‌توانید با کمک‌های رفتاری او را از خطرات ناشی از این بیماری روانی نجات داده و راه کارهای مناسبی برای دور شدن از دروغگویی برای او مهیا سازید. این بار در نت‌نوشت به بررسی کودکان مبتلا به ADHD می‌پردازیم و این که چرا کودکان دروغ می‌گویند ؟

۱-Lying-To-Avoid-Being-Held-Responsible

برای بسیاری از والدین پیش آمده که از کودک خود می‌خواهند اتاقش را مرتب کند. کودک اعلام می‌کند که این کار را انجام داده است ولی وقتی به اتاق مراجعه می‌کنید، متوجه می‌شوید که او دروغ گفته است. در اینحالت از خودتان شاید بپرسید که چرا کودکان دروغ می‌گویند و در این حالت چه باید کرد؟ در این وضعیت عصبانیت والدین هیچ کمکی نخواهد کرد. کودک دروغ گفته است تا از بار مسئولیت نظافت اتاق شانه خالی کند. این روش برای او بسیار راحت تر از کار دشوار مرتب کردن اتاق است. در حقیقت این کودک در انجام کارهای سنگین ناتوان است. بنابراین ممکن است فرزند شما مشکلاتی در برنامه ریزی یا در اجرای کارها داشته باشد.

در این وضعیت بهتر است کاری که به عهده او می‌گذارید را کمی سبک تر کنید و در حقیقت کار را به چند بخش تقسیم کنید تا انجام دادنش برای کودک دلپذیرتر و راحت تر باشد. این گونه کار برای او معقولانه است و او کمتر نگران مسئولیت پذیری می‌شود.

مهارت‌های ضعیف منجر به دروغ می‌شود!

یکی دیگر از دلایلی که کودکان مبتلا به ADHD به راحتی دروغ می‌گویند این است که این دسته از کودکان در انجام کارها توانایی لازم ندارند. در حقیقت در مهارت‌های عملکردی ضعیف هستند. برخی از کودکان مبتلا به ADHD  در اجرای مهارت‌ها ضعیف تر از دیگران هستند این منجر می‌شود که دروغ گویی را انتخاب کنند. این دسته از کودکان قادر به پردازش عواقب دروغ گویی نیستند. مدیریت زمان و سازمان دهی مفهومات را به خوبی درک نمی‌کنند و دشواری دروغ گویی را به آسانی می‌پذیرند.

آن‌ها به کمک دروغ فریاد می‌زنند تا نشان دهند که راهی برای انجام کارها دارند در حالی که بسیار ناتوان هستند.

چگونه به کودکی که دروغ می‌گوید کمک کنیم ؟

۱-Lying-To-Avoid-Being-Held-Responsible

در صورتی که فرزند شما دروغگو باشد اصلا عصبانی نشوید و با خشم برخورد نکنید. سعی کنید آن‌ها را درک کنید و برای کمک کردن به آن‌ها راه کارهای مفید پیش بگیرید. تغییراتی که شما با رفتارتان در خلق و خوی آن‌ها ایجاد می‌کنید در مرور زمان مشکل دروغگویی آن‌ها را بر طرف می‌کند.

کارها را ساده کنید

در صورتی که احساس می‌کنید کودک شما در انجام کارهای روزانه‌اش ضعیف است و حتی از عهده کارهای شخصی‌اش نیز بر نمی‌آید، کارهایش را تقسیم کنید. کارهایی که به او واگذار می‌کنید را کمی سبک تر کنید و در چند مرحله به او واگذار کنید تا برایش سنگین و بزرگ جلوه نکند.

به کودک انگ ” دروغگو ” نزنید

دروغگویی صفت کودک شما نیست، او فقط در تلاش است که راه حلی برای مشکلات خود پیدا کند و گزینه اشتباه را انتخاب کرده است. بنابر این به جای عصبانیت فقط اجازه دهید تا موقعیت‌هایی را که شما در اختیارش قرار می‌دهید را امتحان کند و مسیر را درست انتخاب کند. او در اولین فرصت بابت بازگشتش از مسیر اشتباه از شما تشکر خواهد کرد و راه درست را پیش می‌گیرد.

توقعات خود را کم کنید

سعی کنید کودک دروغگو را خجالت زده نکنید و این رفتار او را مدام یاد آوری نکنید. اگر از او خواستید که کاری را انجام دهد مدام از او نپرسید که انجام داده یا نه بلکه فقط یک مرتبه  بررسی کنید که کار انجام گرفته است یا خیر. در صورتی که کار انجام نشده بود مصمم تر از او درخواست کنید.

دروغ گفتن می‌تواند یک رفتار اصلاح نشده باشد که در صورت عدم درمان می‌تواند به یک معضل مادام العمر تبدیل شود بنابراین با فرزند خود در این زمینه کار کنید و مشکل او را بر طرف سازید.

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا