1398-01-05
روانشناسی و موفقیت

سن بلوغ فکری و زمان مستقل شدن فرزندان چه زمانی است؟

سن بلوغ فکری

طبق یک تحقیق در سراسر کشورها و قوم ها و گروه های مختلف بزرگسالی و سن بلوغ فکری را در تصمیم گیری مستقل و استقلال مالی می شناسند

طبق یک تحقیق در سراسر کشورها و قوم ها و گروه های مختلف بزرگسالی و سن بلوغ فکری را در تصمیم گیری مستقل و استقلال مالی می شناسند. بلوغ فکری به این معنا که به آن اندازه درست می اندیشید که زمان شروع یک شغل پر درآمد یا یک ازدواج موفق یا معامله ای سنگین یا حتی خرید یک ملک برای شما مهیا شده باشد. معمولا افراد ۱۸ الی ۲۹ ساله این حس را در خود پیدا نمی کنند. این نشان دهنده آن است که اصطلاح بزرگسالی در آنها ظهور نکرده است.  در ادامه با هم سرفصل هایی را مرور خواهیم کرد که نشان از سن بلوغ فکری داشته و بهترین زمان برای استقلال فرزند را به ما متذکر می شود.

بیشتر بخوانید: سن نوجوانی چه سنی است و از چند سالگی نوجوانی آغاز می شود؟

سن بلوغ فکری فرزندان و استقلال آن ها

مسئولیت پذیری

پذیرش مسئولیت یکی از نشانه های خصلت بزرگسالی و رسیدن به سن بلوغ فکری است. مسئولیت پذیری به این معنا است که شخص مسئولیت پذیر بدون در نظر گرفتن حضور پدر و مادر یا هیچ شخص دیگری مسئولیت یک کار را به عهده بگیرد. البته این در شرایطی است که فرد کاملا با عواقب و اتفاقات خوش و ناخوش پس از انجام مسئولیت نیز آگاهی دارد.

بیشتر بخوانید: تربیت دختر در سن بلوغ و راهنمای تربیت دختران با اعتماد به نفس توسط مادران

تصمیم گیری

تصمیم گیری شخصی در مواقع حاد و بحرانی یکی دیگر از نشانه های رسیدن به سن بلوغ فکری فرزندان است. اخذ تصمیمات در مراحل مختلف زندگی می تواند باعث پیشرفت یا حتی عقب ماندن در بسیاری از دوران شود.

با چه کسی زندگی کنم؟ به چه پیشنهاد کاری بدهم؟ کدام دوره آموزشی را انتخاب کنم؟ همه اینها تصمیماتی هستند که فرد کاملا با اختیار خودش می بایست تصمیم بگیرد و حتما در مراحل دیگر تاثیر گذار خواهند بود. تصمیمات نیاز به صبر و شکیبایی و یک آینده نگری عمیق دارند. گرفتن تصمیم در فشارهای زندگی ممکن است کمی دشوار باشد اما متمرکز شدن روی هدف می تواند کمک بزرگی در گرفتن یک تصمیم درست داشته باشد.

بیشتر بخوانید: خطر بلوغ زودرس و قاعدگی زود هنگام و ابتلا به چاقی در زنان

استقلال مالی

در بسیاری از کشورها استقلال مالی به عنوان یک کلید مهم در رسیدن به سن بلوغ فکری فرزندان است. زمانی که بتوانید استقلال مالی داشته باشید و نیاز به کمک پدر و مادر نداشته باشید شما می توانید برای درآمد و مخارج خود برنامه ریزی کنید. افراد ۱۸ الی ۳۴ ساله ای هستند که استقلال مالی کاملی ندارند. طبق آمار ۳۱٪ از ایتالیایی ها بزرگسال هستند و همچنان با پدر و مادر خود زندگی می کنند.

بیشتر بخوانید: تاثیر شبکه های اجتماعی بر زنان و دختران

در سنگاپور نیز ۹۷٪ از  افراد ۱۵ الی ۳۴ ساله همچنان در کنار پدر و مادر خود زندگی می کنند و استقلال مالی ندارند. هر چند که با در نظر گرفتن اجارهای سنگین منزل و تعمیر ماشین و یا حتی گذراندن تعطیلات نیازمند درآمدی نه چندان کم است. ولی افرادی که این مخارج را به عهده نمی گیرند و با کمک خانواده زندگی می کنند همچنان جز افراد بالغ محسوب نخواهند شد. طبق آنچه گفته شد افرادی که این چند سرفصل را در خصوصیات خود دارند می توانند به عنوان فرد بالغ از آنها نام برد. هر چند که بلوغ فکری و اندیشه صحیح و کامل در هیچ سرفصلی نمی گنجند. اما نکات نامبرده تنها دلایلی هستند که فرد می تواند در جامعه بدون وابستگی به خانواده یک زندگی از هر لحاظ مستقل را ادامه دهد.

بیشتر بخوانید: حساسیت های دوران بلوغ : چرا نوجوانان به والدین خود حساس می شوند؟

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا